carie dentara-copil de 1 an si 6 luni

19-07-2009
matia
Nu este medic/terapeut
matia
buna! am un baietel de un an si sase luni care nu demult i-au iesit dintisorii si de cateva zile am observat ca primul dinte iesit se cariaza, are gaura in partea din spate si in fata sus la radacina se macina usor. mentionez ca i-am administrat calciu si vigantol conform schemei. imi puteti spune si mie va rog frumos ce ar putea fi. ce pot face ? va multumesc mult!
3 comentarii
0
19-07-2009, ora 22:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un doctor homeopat. Este probabil singurul lucru ceva poate ajuta.
Calciu in forma prescrisa nu ajuta la nimic, ba dimpotriva.
0
01-08-2009, ora 22:26
monik-maia
Nu este medic/terapeut
monik-maia
aceeasi problema o am si eu cu fetita mea de 1 an si 11 luni.te rog daca ia primit vreun raspuns sa ma anunti si pe mine te rog din suflet matia.tia-si ramane recunoscatoare
itzi multumesc
0
06-08-2009, ora 10:53
matia
Nu este medic/terapeut
matia
am fost intre timp la doi pediatri si nu se poate actiona momentan cu nimic. Mi s-a recomandat OSTEOCARE lichid din care ii dau 5 ml de 3 ori pe zi contine ca, mg, zn si vit D si seara inainte de culcare dupa ce ii curat dintisorii mi-au recomandat ZYMAFLUOR 1 pastiluta dizolvata intr-o lingurita cu apa. Eu sper din toata inima sa avem rezultate. Va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O simplă carie sau afectare pulpară la copii - cum ne dăm seama?
  • Un program școlar de igienă orală reduce cu 80% prevalența cariilor dentare în rândul copiilor
  • Sigilarea dentară și fluorizările sunt eficiente în reducerea riscului de apariție a cariilor la copii și adolescenți
  •