Caspula de slabit+infometare??

08-09-2015
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Buna, tuturor! As vrea sa va cer un sfat. Ati incercat capsula de slabit? Am citit foarte multe pareri pe acest site, unele chiar foarte rele, au efecte adverse puternice, dar as vrea sa incerc aceste pastile. Voi recunoaste acum un lucru mai putin placut despre mine, stiu ca nu este bine, sunt constienta de ceea ce fac, vreau doar sa imi raspundeti la o intrebare. Eu de 2 ani ma infometez, cateodata mai mananc o gustare, la 9 zile, cateodata si la 4-5. Deja nu sunt intr-o stare atat de buna acum, recunosc, dar nu vreau inca sa fac analize, doresc sa iau capsula de slabit.
Intrebarea mea este, daca le incep, si daca nu mananc deloc in perioada aceea pot fi efecte dezastroase?
13 comentarii
0
08-09-2015, ora 20:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vreau doar sa va informez ca multe fete au ajuns internate in spitalul de psihiatrie cu anxietate, depresie si dezechilibre hormonale de la pastila asta.
0
08-09-2015, ora 22:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu cred ca exista efecte foarte dezastruoase, doar putina paranoia daca pastilele sunt pe baza de amfetamine, alergii, caderea parului, infertilitate, mici lesinuri sau come usoare pe fondul anorexiei deja instalate, insa reversibile in primele faze si astea si in final moartea ! Insa asta din urma e cea mai putin importanta pt ca ar fi de fapt sfarsitul problemelor cu greutatea ! Deci practic nimic care sa te impiedice in a atinge silueta pe care ti-o doresti !

:!
0
08-09-2015, ora 22:57
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Alexandra, dar nu e mai bine, mai intelept, sa incepi tu sa mananci normal, sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa, iar in paralel sa faci foarte mult sport?! Iti spun eu ca vei slabi mai rapid decat ai face-o cu orice pastila sau dieta de slabit si te vei simti de 1000 de ori mai bine, iar rezultatele vor fi de durata.Gandeste-te foarte bine! Ceea ce faci tu acum nu este altceva decat autodistrugere.Stii ca in evul mediu, unii infractori erau condamnati la moarte prin infometare?Am citit ca era foarte dureros.De ce alegi sa te torturezi in felul asta, cand ai o alta varianta atat de sigura, eficienta si foarte benefica pt sanatatea ta?
Invata sa apreciezi sanatatea, fiindca e cel mai de pret "lucru" pe care-l avem!
Eu as da orice sa pot sa-mi recapat sanatatea...
0
08-09-2015, ora 23:24
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Toate aceste fapte bazate pe inconstienta, sau pe ignoranta mai bine zis, te vor costa foarte scump mai tarziu...Nu te juca cu metabolismul...el e reglat atat de fin, incat nu vrei sa-l dereglezi.Odata ce l-ai dereglat, cu greu isi mai revine si apar tot felul de boli care nu prea au vindecare...
0
08-09-2015, ora 23:30
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Pana la 13 ani am avut un metabolism excelent, cu arderi foarte rapide, eram slaba si nu ma ingrasam absolut deloc, mancam si de 4 ori pe zi. Insa peste cateva luni de cand am implinit varsta de 13 ani, am luat in greutate, si m-am ingrasat in unele parti.. de atunci sunt complexata..
0
09-09-2015, ora 00:01
anonim.2011
Nu este medic/terapeut
anonim.2011
Alexandra, sunt absolut de acord cu David90. Nu te juca cu sănătatea. Ai grija de tine. Nu cred că ai vreun motiv sa fii complexata, chiar si daca ai fi avut kg in plus, niciun om nu-i perfect.
0
09-09-2015, ora 00:28
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Alexandra, tu trebuie sa intelegi ca esti exact in perioada in care organismul tau sufera modificari majore.Asa e la pubertate.E cea mai neinspirata idee sa te infometezi fix in aceasta perioada, e o idee neinspirata in orice alta perioada a vietii, dar acum e o prostie imensa.
Nu stiu daca faci sport, sau daca faci, nu stiu cat de des si cat de intens faci, dar iti spun cu mana pe inima ca sportul te va scapa de multe batai de cap ce pot aparea mai tarziu, daca vei continua sa te infometezi.Practic, cu ajutorul efortului fizic poti slabi in orice zona doreste inimioara ta si poti tonifia orice muschiulet vrei.Sunt exercitii care antreneaza strict anumite zone 'mai problematice' sa le spunem, pe care se acumuleaza mai usor grasimea.Integreaza sportul + alimentatia sanatoasa + odihna suficienta(somn 7-8ore/zi) in viata de zi cu zi si vei vedea ca imi vei multumi mai tarziu.Iti va imbunatati toate aspectele vietii.Incearca doar, e gratis! :)
Ce varsta ai acum, 15?
0
09-09-2015, ora 00:57
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Mai cunosc eu o fata, apropiata de tine ca varsta, care venise pe forum si se plangea de tot felul de complexe, ba ca are parul deteriorat, ba ca are cosuri, ba ca e grasa, desi ea era superba, la fel ca tine.A urmat si tratamente psihiatrice, a fost internata si in spital, la psihiatrie de cateva ori, din cauza crizelor depresive pe care le facea si tot degeaba.Stii cand i-au disparut toate complexele?! In momentul in care a cunoscut un baiat pe care spune ca il iubeste cum n-a mai iubit pe nimeni.De 5 luni de cand l-a cunoscut pe respectivul baiat, e o cu totul alta persoana.
Cumva problema ta vine tot pe acest fond?!
0
09-09-2015, ora 17:16
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Daa..sunt constienta de toate astea, dar eu vreau foarte rapid.Am 17 ani. Nu, nu am probleme pe partea aceea.
0
09-09-2015, ora 18:00
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Alexandra, dar de ce vrei foarte rapid? Faci cumva modelling?
Si chiar daca ai face modelling, sanatatea ta ar trebui sa fie mai presus de orice.
Te rog, fii fata isteata si invata si din greselile altora!

p.s. Fata despre care iti vorbeam e cu un an mai mare ca tine.Ea a facut si modelling in adolescenta si devenise foarte perfectionista.Problema ei era amplificata si de faptul ca fusese dezamagita de mai multe ori de baieti si acumulase o ura imensa fata de acestia (pe buna dreptate, fiindca marea majoritate sunt niste nenorociti).Iar acum a cunoscut un alt fel de baiat, care a readus-o pe drumul cel bun.
0
10-09-2015, ora 10:02
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
la 13 ani incepi sa-ti pui multe intrebari, ce uneori, pe masura ce trece timpul, se pot transforma in 'complexe', daca nu gasesti un raspuns care sa te multumeasca.

Utilizam adesea metaforele de tipul: "sunt coplesit de griji" "vinovatia il impovareza" (..si altele similare) In 2014 un grup de psihologi canadieni au aratat ca exista cu adevarat o "˜incarcare emotionala"™, la propriu. Experientele emotionale negative pot fi transpuse intr-o senzatie corporala, ce uneori e una de greutate, de kilograme in plus. Inainte de a incerca regimuri drastice de slabit ar fi poate util sa abordezi latura psihica a situatiei tale Alexandra.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
12-09-2015, ora 14:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Alexandra acum cate kilograme ai si ce inaltime ?
0
16-09-2015, ora 18:50
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Problema este f simpla, asa cum spune domnul psiholog, ai inceput sa ai complexe probabil din motive emotionale.
Daca ai inceput sa te ingrasi la 13 ani inseamna ori ca ai mancat mai mult decat pana atunci probabil pe fond emotional, nu aveai foame reala ci pofte mai ales de dulciuri (ajung si 200 Kcal/zi in plus ca sa iei in greuate si sa nu te prinzi, adica o treime de ciocolata, sau 80 g de paine deci 3 felii mici).
Ori ai inceput sa ai probleme cu tiroida adica un hipotiroidism, sau ai dezvoltat rezistenta la insulina.
Daca ai mancat pe emotional, intai rezolvi problemele astea la psiholog daca e cazul si nu poti singura, apoi nu vei mai manca asa si slabesti, sau daca ai mancat asa pur si simplu, reduci mancarea, faci ceva miscare si gata, pastila aia nu e o solutie deloc, deregleazi organismul prin infometare si apoi te ingrasi mai mult ca inainte cu aceiasi mancare.

Calculeaza-ti greutatea ideala cu formula:
50+0, 75 x (Inaltimea in cm-150)+ (varsta-20)/4

Daca corespunde, inseamna ca nu sunt justificate complexele tale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: