Cate radiografii pot face in aceeasi zi ?

02-05-2019
O oarecare
Nu este medic/terapeut
O oarecare
Buna ziua,

Mi s-a recomandat sa fac o radiografie in picioare, la coloana vertebrala. Ulterior am inteles ca este vorba, de fapt, despre 4 radiografii care "se lipesc" pentru a da imaginea completa - 2 pentru fata, 2 pentru profil. Este vorba despre regiunea cervicala si regiunea toraco-lombara. Imi puteti spune, va rog, daca este ok sa fac aceste radiografii in aceeasi sesiune ? Nu sunt prea multe radiatii ? Eu intelesesem ca se recomanda 1 radiografie la 6 luni.

Multumesc.
1 comentarii
0
04-05-2019, ora 18:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
se recomanda a se face cat mai putine insa totul depinde de necesitatea lor. nu exista asa ceva ca 1 pe 6 luni. si daca ar fi, ce radiografie ar fi acesta una singura? de la degetul mic sau de la plamani, sau care?
daca este necesar pot fi facute si mii de radiografii (la un politraumatism se face un CT de la cap pana la coapse (sau mai mult) cu si fara substanta de contrast care insumeaza cateva mii de radiografii)
vreti sa stiti ce grad are scolioza Dvs sau nu? daca da, atunci nu aveti incotro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de des putem face radiografii? (și riscurile asociate)
  •