radiografie sarcina

27-02-2013
hnsmariana
Nu este medic/terapeut
hnsmariana
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.In urma cu o saptamana am facut radiografie la coloana vertebrala din cauza unor dureri groaznice, am luat si cateva zile arcoxia si tramadol, radiografiile au fost facute aproximativ in perioada cand trebuia sa am menstruatia.Din cauza ca nu a mai aparut, ieri am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv.Eu si sotul meu ne-am mai dorit foarte mult un copil dar in ultimii sapte ani nu a mai venit(mai avem un baietel de noua ani ani).
Nu stim ce sa facem...medicul ginecolog mi-a recomandat sa renunt la sarcina..!!!.V-as ruga o parere daca se poate.Multumesc
3 comentarii
0
05-03-2013, ora 11:01
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Orice expunere la radiatii mai ales la debutul sarcinii contraindica continuarea acelei sarcini, va recomandam sa mai consultati o opinie in cazul in care nu sunteti sigura de recomandarea medicului dvs.

O zi excelenta!
0
08-04-2013, ora 23:07
alexya4s
Nu este medic/terapeut
alexya4s
buna seara sunt curioasa sa aflu eu am fcaut acum cateva zile o radiografie la masea si astept sami vina si menstruatia...este si aceasta radiografie periculoasa in cazul in care as fi insarcinata.multumesc
0
14-04-2013, ora 19:47
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
Din cate stiu, radiografiile sunt periculoase in sarcina, dar cel mai bine este sa discutati cu medicul ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de des putem face radiografii? (și riscurile asociate)
  •