ce analize se fac pt gl. tiroida?

21-03-2013
florina80
Nu este medic/terapeut
florina80
Buna ziua. Am si eu o intrebare: ce analize se fac pt glanda tiroida? Am ceva probleme cu transiratia excesiva( am nascut acum un an, iar inainte nu aveam pb deloc cu aceasta transiratie ). Dr de familie mi-a recomandat anticonceptionale deoarece a spus ca este vorba de o dereglare hormonala. Am mai scris pe forum si mi s-a recomandat sa fac analize pt glanda tiroida. As vrea sa ma duc la un consult de specialitate, dar sa am totusi analizele facute (caci stiti cum este fiecare consultatie costa, si cam al naibii de mult). Se pare ca este vb de glanda caci pe langa transiratie mai am si cate un nod in gat si stari de sufocare. Multumesc mult si sanatate tuturor.
5 comentarii
0
21-03-2013, ora 19:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
TSH
FT3
FT4
anti-corpi

precizare:
TSH e sigur gratuit cu bilet de trimitere
de la medicul de familie.
0
21-03-2013, ora 21:21
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
eu de obicei fac tsh si ft4. presupun ca astea sunt analizele de baza, dar probabil mai sunt si altele...
0
22-03-2013, ora 08:49
florina80
Nu este medic/terapeut
florina80
multumesc mult
0
22-03-2013, ora 11:10
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
cu tot dragul, Florina.
cele 4 analize mi-au fost "cerute" de dr. DOAR la primul control.
Banuiesc ca, asa SI esti.la primul dr endocrinolog.
Ulterior, periodic cand considera si daca mai considera dr- doar TSH.
Iti doresc sanatate,
0
05-04-2013, ora 17:47
florina80
Nu este medic/terapeut
florina80
Analizele au iesit asa: TSH- 58.89 (valori 0.27-4.20)
FTP4 : 0.55 ( 0.93-1.70)
Pe celelalte nu le-am facut inca, caci cu o seara inainte a fost difuzat la tv un reportaj cu un bilet de analize pierdut, si puse valori la nimereala, si am zis ca daca imi ies anormal atunci sunt facute corect, asa ca le voi face si pe acelea.
Totusi valoarea TSH-ului este fffffff mare. Concluzia, am hipotiroidism?Care ar fi cauzele ? Pe net scrie ceva de o tumora pituitara...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •