Ce este anxietatea? | Forumul Medical ROmedic

Ce este anxietatea?

51 comentarii 1 2
0
19-01-2010, ora 02:18
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Stimată d-nă Bleuciel,

Sunteţi foarte erudită, păcat că nu sunteţi şi emerită, dar nu-i niciodată prea târziu...vă mulţumesc mult pentru mesaje (inclusiv pentru cele private; ştiam de existenţa acelui documentar cu sunete din..., dar nu+l recomand nimănui, pentru că este perceput ca fiind o ficţiune ieftină, cu toate că este real...).

Despre cel rău nu vreau să vorbesc, pentru că-mi produce repulsie infinită, deci...să rămână acolo unde-i este locul, în IAD!

Am nişte simţuri foarte dezvoltate (unele extrasenzoriale) şi cu ajutorul lor pot afirma că "văd" cât de clar îmi permite Bunul Dumnezeu.
De minim 30 de ori am avut ocazia să mor (până acum): m-am electrocutat, am căzut în hazna la vârsta de 5 ani, am făcut şocuri: unul anafilactic, 2 clinice şi câteva emoţionale, am făcut 2 accidente vasculare cerebrale (AVC), m-am înecat cu reflux gastro-esofagian, dar foarte grav (pe 31 Decembrie 2007, exact de Revelion), mi-am spart capul de minim 3 ori (prima dată mi l-am spart în clasa a patra; mi-a căzut suportul metalic al buretelui în cap, dar exact cu colţul. Am avut o hemoragie extrem de puternică, aşa de puternică încât mă umplusem de sânge până la piept), am fost pe punctul de a mă îneca cu sânge în timpul unei intervenţii chirurgicale, am fost pe punctul de a fi călcat (de 10 ori) de diverse automobile şi autovehicule, etc. Din toate am scăpat în ultimul moment, aşa a vrut Dumnezeu.
Finalitatea? Am dedus-o de câteva luni...Slavă Domnului. Nu mă voi descuraja niciodată; încrederea şi credinţa în Dumnezeu sunt betonate definitiv, să fiţi sigură de aceste 2 aspecte fundamentale.

Mă bucur nespus că v-am întâlnit, cu siguranţă voi avea multe de învăţat de la dvs., deja am învăţat ceva...
Toate cele bune şi multă lumină în suflet şi minte :)
0
20-01-2010, ora 00:42
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Pt. Mr. Nick,

AVETI GRIJA DE DVS.!

(Scuze, atat am reusit azi...)
0
21-01-2010, ora 23:00
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Sa revenim la Tema!
Ce este anxietatea?
Terapia si sanatate psihica!
0
23-01-2010, ora 19:41
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Domnule Nick,
(trebuie mai intai sa va spun ca acum 2 saptamani am inceput cu o raceala, care s-a agravat dupa ce mi-am incheiat concediul medical :(( - adica exact sapt. asta am recurs la tratament -automedicatie - augmentin +aspirine cat de multe... Sper ca nu e gripa porcina. Daca e, sa ma mai astepte sa-mi rezolv cu sit. la sfarsit de sem. ca n-are cine!...asa ca, din cauza asta, am vocea asta...si "tonus" sub 0).

Am tras poeziile puse pe topicul pe care tu il vizitezi, pt. ca mi-au placut f.mult.
Te felicit si voi merge s-o felicit si pe d-na Tania.

Versurile vin din trairea unui om inzestrat cu mult har si simtiri inalte. Au un limbaj simplu, dar care descrie imagini metaforice coplesitoare ("Pastel"- prima parte, dar nu sunt de acord cu ultima parte; "de ce nu?"). Ce s-a scris a venit spontan, pur si simplu.
Nu sunt foarte pregatita sa ma aflu printre voi.

Si eu scriam cu usurinta poezie, in timp ce gateam etc...Daca ma tineam mi-as fi intretinut "talantul" - ( "Pilda talantilor"). Nu poti sa le faci pe toate in acelasi timp...pt. ca nu se poate.

Trebuie sa-ti spun insa ca iubirea lui D-zeu este usor confundata de noi.
Oricat de puternica ar fi (si este), aceasta iubire nu ne face rau.Dimpotriva. Ea intareste omul dinlauntru si omul fizic, ne da pace si o stare buna de echilibru.

Sa stii ca noi, cei care experimentam trairea cu El, chiar nu avem nevoie sa visam. Deoarece El are pregatit pentru noi, lucruri inimaginabil de minunate.Si reale, nu visate.
Sigur ca ceea ce spun nu probez cu realitatea de a fi pe acest topic.
Stii de ce? Am amanat sa raspund "prezent"prea multi ani la rand. Tot felul de lucruri urgente-nu importante! au trecut inaintaea acestei "provocari"pana...unde s-a ajuns...

Dar repet din nou "..toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe D-zeu..."Romani.
0
23-01-2010, ora 20:00
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Sa las niste versuri? Comparativ: despre iubire (ca poveste intre 2 indragostiti de pe pamant, la care am renuntat - candva intr-o poveste - pe la 2zeci si ceva de ani... pt. ca alesesem ceva mai bun).

Iubirea mea, din mare te-am cules
Si n-as dori sai in ochi lacrimi amare.
M-am sfatuit cu soarele ades
Sa-ti umple-albastre, imensele-ti hotare.

Sa-ti prind in par, as vrea, cu mana mea
Ramuri de brad din nemurire smuls
Sa-ntorc mileniile cu-nceputu-n sus
Sa curga iar, in infinit, asa.
.

Iubire, tu,... te-am aruncat in mare
REchini haini te-au sfasiat bucati,
Te-am rastignit in semne de-ntrebare
Si-am impartit intregu-n doua parti.

Iubirea mea, ai renascut in mare
Un pom inmugurit numai boboci,
Un prunc nascut din pura intamplare,
ce-si afla primul scancet printre scoici.
.
0
23-01-2010, ora 20:18
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
sai (sa ai)

Si acum, ceva ce ar fi trebuit sa scriu legat de o Iubire cu mult mai mareata si vesnica:

Intrebare

TU -
posibilitatea aripilor mele
cu toate zborurile absolute
pentru pasarea calatoare
ce sunt.

TU -
care mi-ai fi putut creste
petale
printr-un singur sarut...

Sa nu fi stiut
ca pentru toate acestea,
mi-ar fi trebuit
un alt trup?
0
23-01-2010, ora 21:55
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Asocierea pt."trup", Blaga "Dati-mi un trup, voi, muntilor/ Dati-mi alt trup..."
.
0
23-01-2010, ora 23:46
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Mecanismul psihic de protectie, este vorba de virusi psihici adica informatia care isi fac loc undeva.
Mecanismul psihic de protectie in situatii anxioase?
Va rugam ajutatine.
Nu vrem o iluzie sa altfel de informatie ce persist pentru a intra undeva, esecurile si dezamagirile au un punct de sprijin pe forta Respingeri care forteaza ascunderea.
0
24-01-2010, ora 05:39
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
P.S. In loc de concluzii:

"Iubirea este-atotstapanitoare
E varf in dor si vis in radacina
Chip nevazut in chipul de lumina
Precum tacerea mangaie si doare.
.
A duhului si-a trupului masura
iubirea se-nvesmanta in iubire
Petala ea si vesnica armura
Nascandu-se pentru intreaga fire
in armonii de leganare pura,
Iubirea-i viata fara de pieire"

"Taiat in jumatate si-n pulberea zdrobirii
Cum am sa port eu singur poverile iubirii?" (Voiculescu)
=

Domnule Filip,

Nu vrem o iluzie sa altfel de informatie ce persist pentru a intra undeva, esecurile si dezamagirile au un punct de sprijin pe forta Respingeri care forteaza ascunderea.

In situatii anxioase cel mai bun mecanism de protectie este "impotriviti-va, lui tari in credinta si (acel gand, stare) va fugi de la voi".
Mecanismul acesta este in mainile noastre -din pacate nu intotdeauna il stapanim.

Ascunderea asta e un fel de lasitate.

weekend placut in continuare!
0
25-01-2010, ora 01:13
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
cred ca nu ma simteam bine cand am scris aici. cum sa mai sterg?

Totusi este ceva valabil: "Nu sunt pregatita sa ma aflu printre voi"- dar asta e cu totul altceva decat faptul ca "nu va merit".

OK!
0
26-01-2010, ora 20:58
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
revenim
Multa sanatate pentru toti.
0
27-01-2010, ora 11:53
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Auzi, draga Marius, tu mai treci pe la psihiatru?Nu vreau sa te jignesc, dar cuvintele tale sunt cam abstracte si nu se leaga.Poate e nevoie de tratament, tu ai un potential intelectual si cred ca e bine sa faci tratament si sa-ti revii la forma de altadata...
0
27-01-2010, ora 22:58
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Pulberedestele

sincer?nu am fost de 4 luni dar ce e nou sau bine este ca am intilnire pe 1 februarie.
"Nu vreau sa te jignesc, dar cuvintele tale sunt cam abstracte si nu se leaga"Stii ce e?O creeatie literara si apoi o cunoastere, nu as putea considera un delir ci un proces prin care constiinta de realitate raportand lumea sa, a experimenta, a creea.Bazarea pe creeatie, controlu formei si a culoarei si nici decum o alta manera(care nu exista)Constructia unui model realist sau abstract, ca o cautare prin infinit, libertatea totala a cautarii si explicarea cauzala a formei si culoare.
Cel mai important este ca ma tratez cu cat se poate mai slab sau slabe pastile pentru nu a fii o planta, leguma, etc.
0
30-01-2010, ora 19:16
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Dupa o saptamina de studiu impreuna cu echipa noastra am reusit sa descoperim mai multe vedeti mai jos.
Perfectiunea nu poate exista fara cele doua opuse, rau si bine, impreuna formeaza ceea ce da viata, forma si culoare.Cele doua opuse exista in cantitate egala, lumina 50 % si intuneric 50% si nu putem desconsidera intunericul pentru ca apartine de perfectiune, una fara alta este neexistenta si neecunoscuta.
Multa sanatate si cele bune.
0
31-01-2010, ora 17:39
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Doamna Bleuciel.
Ne bucuram enorm ca te avem alaturi, cu poeziii si chiar minunile scrise de mari scriitori.
Dumnezeu sa va dea putere sa continuati tot asa, nu sunt singur care le citesc, sunt sute si va ajunge la mii de persoane care citesc.
Va multumim.
0
01-02-2010, ora 00:06
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Unde este Ms. Nick

Ne rugam dumnezeului sa revina.

Un om care stie ceva, si merita tot respectul din partea tuturor.
0
01-02-2010, ora 16:49
cita
Nu este medic/terapeut
cita
Eeeeeeeeeeeeeeei, nu stiu ce urmaresti Dl.Filip Marius, dar imi place. Asa da, mai venim de-acasa. Iar in legatura cu Mr. Nick, aveti perfecta dreptate. Dar cred ca s-a suparat pe noi. Ce e de facut, cum sa ne spalam de pacate?
0
02-02-2010, ora 13:06
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Multa sanatate si bucurie cititorilor nostri.
O schimbare rezulta o alta viata unde calea spre perfectiune ne atrage fara sa mai puten controla poate cu ajutorul altor rugaciuni.
0
02-02-2010, ora 14:36
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Acelasi comentariu!Trebuie sa ai rabdare, sa vezi si sa simti sensul cuvintelor!
0
03-02-2010, ora 13:55
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Multumesc pentru sfat.
0
04-02-2010, ora 13:24
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Cand vorbim de perfectiune si normal ca vorbim de partea buna sau partea alba si desconsideram partea rea, impreune cel doua contrarii formeaza perfectiunea si nici decum nu vom putea elimina una din ele.Putem da exemplu, Ce semnifica oglindirea, dublarea?Intotdeauna are o continuarie unde se oglindeste in sens opus.
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •