Ce mai luati pentru schizofrenie paranoida?

10-07-2020
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Buna ziua,

Inceputul tratamentului a debutat cu torendo, apoi am luat seroquel, xeplion injectabil, trevicta injectabil, iar acum iau abilify injectabil si rivotril, sau xanax la nevoie. Xeplionul l-am intrerupt datorita prolactinei prea mari ce dadea in prolactinom, si nu era bine, de altfel il luam in continuare. Dar m-am cam saturat si de injectabil si de abilify injectabil, stu ca sunt si pastile.dar stiu ca reactiile adverse sunt si ele multe.
Ce ma sfatuiti sa fac? Si pentru somn ce mai luat?Ati facut cumva si Rmn pt probleme psihice? sunt neceare daca vad ca nu ma simt prea bine? Naturiste am incercat dar nu ma ajuta.
Multumesc!
6 comentarii
1
11-07-2020, ora 05:18
360
Nu este medic/terapeut
360
eu iau in loc de abilify, olanzapina. apoi, mai iau si orifirl ? tu nu iei, ca vad ca nu ai scris de el ? (sau depakine in loc de orfiril) apoi mirzaten. iar vad ca nu ai scris de el, nu iei ?
1
11-07-2020, ora 06:44
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Am luat depakine, nu mai iau acum, mirzaten nu am luat pana acum. Olanzapina nu ingrasa? Ca asa am auzit.
2
11-07-2020, ora 08:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Tratamentul se stabilește strict de medicul psihiatru, care stabilește atât tratamentul cât și dozele necesare fiecărui pacient în parte. Un medicament ce face bine unei persoane, alteia poate să-i facă rău, pentru că fiecare persoană reacționează altfel la tratament.
1
11-07-2020, ora 10:24
Utilizator_214111
Nu este medic/terapeut
Utilizator_214111
Medicamente antipsihotice: Rispolept solutie plus Abilify de vreo sapte luni si imi este bine cu ele. Mai iau Depakine o pastila pe zi si mai am anxiar, xanax doar cand este nevoie dar iau rar. Ca si supliment iau magneziu pentru anxietate si stari depresive.
1
11-07-2020, ora 12:41
360
Nu este medic/terapeut
360
da, m-am ingrasat de la olanzapina
1
11-07-2020, ora 15:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ca neuroleptice mai sunt Zypsila (compensat) sau Cariprazina Reagila (300 lei, necompensat), Leponexul.
De dormit Gerodorm, Stilnox, Imovane, Sanval.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul