Ce ne facem cu anxietatea? | Forumul Medical ROmedic

Ce ne facem cu anxietatea?

14-01-2011
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Benzodiazepinele sint binecunoscute pentru liniste pe care ne-o aduc in cazuri de anxietate. Dar ce facem, ca nu avem voie sa luam medicamentul mai mult de 3 saptamini ca se obisnuieste corpul cu el si nu mi are nici un efect. Sa iau alta benzodiazepina ? corpul se obisnuieste cu forma de benzodiazepina sau cu fiecare in parte ?
Daca eu am luat Anxiar-1 luna, Gerodorm-1 luna, acum pot sa iau iar Anxiar ? (Mai am si Ansilar prin casa)


In special pt. Dr.T
83 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›
0
14-01-2011, ora 08:17
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Sa stii ca eu iau trei benzodiazepine: Calmepam, Frontin si Anxiar de o luna si jumatate...Intrebarea este pentru dr.T, dar eu consider ca nu-i nici o nenorocire, daca reiei, dar la sfatul medicului!
0
14-01-2011, ora 09:08
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
eu am luat 4 luni anxiar(1 pastila jumatate pe zi)
0
15-01-2011, ora 23:44
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Deci daca iau seara un Gerodorm pot sa iau si un Anxiar dimineata ?
0
16-01-2011, ora 13:25
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu vad de ce nu...Unul este somnifer(Gerodorm), celalat anxiolitic, si cum uneori anxietatea e mai mare dimineata...
0
12-02-2011, ora 18:08
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Daca simti tu ca sunt absolut / imperios necesare, atunci le poti lua; desi eu anxietatea incerc sa o tratez cu antidepresive care sunt mult mai blande decat benzodiazepinele.
Corpul se obisnueste partial cu clasa de benzodiazepine, insa in mod specific cu fiecare dintre ele.
0
27-02-2011, ora 20:36
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Domnule doctor nustiu ce sa mai ma fac. Anxiarul nu mai are efect. Ce sa mai iau ? ca nu mai pot cu anxietatea asta ? :(((
0
27-02-2011, ora 20:38
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Daniel N.: trebuie neaparat consultat iarasi medicul tau psihiatru, daca ai si depresie...cum am sfatuit-o si pe Emma, e sa incerci terapia electroconvulsiva ca ultima solutie de tratament.
0
28-02-2011, ora 17:42
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
buna ziua drT!as vrea sa iau urmatoare suplimente:magne B6+vitamax+capsule de sunatoare(sau emocalm)!!as vrea sa stiu daca magne B6 se poate lua in combinatie cu vitamax si sunatoare, sau e interzis?as vrea sa le iau pentru depresie si o usoara stare de stres
va multmuesc anticipat
1
28-02-2011, ora 18:55
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@adrian2011: sigur ca e posibil sa se ia impreuna; sunatoarea e contraindicata in combinatie cu medicamente psihotrope: neuroleptice, antidepresive, si unele anxiolitice.
Atentie doar ca sunatoarea da fotofobie.
0
28-02-2011, ora 19:02
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
dr T...ce ziceti dumneavoastra ar avea vre-un efect cele 3 medicamente, adica s-ar mai reduce din stres si din depresie?nu as vrea sa iau acuma medicamente alopate, as incerca pe calea naturala!!s-au cunoasteti d-voastra alta combinatie de medicamente care sa reduca din stres si depresie?
0
28-02-2011, ora 21:19
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Medicamentele acelea ajuta sistemul nervos, deci sunt bune...insa managementul stress-ului il face psihicul de aceea e nevoie si de meditatie zilnica (20 minute in care sa nu va ganditi la nimic...doar sa va odihniti mintea); vitaminele nu sunt specifice pentru depresie, insa pot ajuta intr-o oarecare masura.
Si eu sunt de parere ca e buna combinatia pentru inceput, si desigur e bine sa va feriti cat puteti de medicamentele specifice (in speta antidepresive si eventual anxiolitice usoare pentru stress).
0
28-02-2011, ora 21:26
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
multumesc pentru raspuns.maine ma voi duce sa cumpar pastilele!!tinem legatura :)
0
15-03-2011, ora 10:01
lady d
Nu este medic/terapeut
lady d
Buna.Sunt noua pe forum.Am anxietate si mai intru pe net sa mai aflu cate ceva despre ea.Am luat medicamente naturiste, dar cand mi-a fost mai rau am luat calmepam.Imi este rau mai mult dimineata.Am luat calmepam 1 pastila de 1, 5 pe zi, dar nu mai mult de 10 zile, de frica sa nu depind de ele.Incerc sa iau si ca cu d3 si mg.De sedatif pc ce credeti?Mai am si atacuri de panica uneori, si nu am stare.Nu pot sa merg undeva unde trebuie sa astept mult timp.Vreau sa trec peste aceasta stare care o am de vreo 4 ani.La inceput a fost mai rare crizele astea, dar in ultimul timp chiar s-au accentuat.Va rog frumos, ce sfaturi imi dati ?
0
15-03-2011, ora 20:15
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Lady D: Anxietatea e o boala destul de neplacuta si vad ca o aveti de 4 ani. Dupa cum se manifesta, in speta - dimineata, v-as ruga sa va adresati mai intai unui endocrinolog. Dimineata se produc in general hormonii suprarenalieni si tiroidieni pentru a ne tine in stare de veghe si vigilenta, dupa care ei incep sa scada la amiaza pana spre seara cand pregatesc impreuna cu alti horomni din creier, organismul sa doarma, sa se odihneasca. Vedeti putin ce spune endocrinologul, iar daca totul este OK (eu sper sa fie o disfunctie endocrina si nu ceva psihic), atunci mergeti la medicul psihiatru care probabil v-ar prescrie niste antidepresive SSRI cu bun efect anxiolitic.
0
15-03-2011, ora 22:09
lady d
Nu este medic/terapeut
lady d
Multumesc mult pt raspuns si incerc sa fac ceva sa scap din asta.
1
16-06-2011, ora 20:34
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Eu sufar de nevroza anxioasa de aproape 28 de ani am repetat in aceasta perioada de cel putin 8, 9 ori diferite scheme de tratament dar mereu am facut recadere, probabil multi medici folosesc scheme depasite cu medicatie de pe care cei din vest le foloseau acum 20 de ani altfel nu inteleg de ce acum cand suntem atat de avansati nu reusit sa invingem o prapadita de nevroza anxioasa si eu acuma am 53 de ani nu ma simt inca batran dar cand am aceste stari proaste am si disconfort si oboseala in zona inimii, obosesc si daca vorbesc, am facut in timpul crizei un EKG dar a iesit foarte bun si totusi crizele sunt. Nu stiu ce sa ma mai fac ce tratament as putea incepe dar sa stiu ca voi reusi sa inving aceasta blestemata maladie.
0
16-06-2011, ora 20:44
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
costiholo, aruncati o privire si la ce am scris aici

http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html
0
17-06-2011, ora 08:36
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Am citit., problema este ca omega 3 folosesc deja dimineata si seara cate una de doua luni, cu dieta nu prea pot spune ca ma omor dupa dulciuri chiar le evit de cele mai multe ori, dimineata beau o cafea indulcita cu o lingurita de miere naturala de la taran si nu procesata din supermarket. Deci oarecum desi am 175 inaltime am 84 kg, cam mult dar totusi ultima data acum trei ani am inceput un tratament cu paluxetin de 20mg, 1/2 o data pe zi, si rivotril de 2mg, 1/2 seara. Pot sa spun ca a mers incredibil de bine cu controalele de rigoare si reducere treptata pana cand a scos tratamentul de finitiv, un an de zile nu a mai fost nevoie de nici un tratament insa eu am mai luat omega 3 as o luna jumate doua in aceasta perioada, ba chiar am incercat sa degust 15, 20 g de palinca naturala inainte de masa cateodata pentru digestie. Dupa aprox un an din nou au revenit acea oboseala generala si mai ales in zona abdominala si la inima dupa care urmeaza neilinistea, frustrarea, , apasarea, oftatul ala suparator si starea de teama. Nu stiu ce asi mai putea face, eu in general sunt un pacient disciplinat si consecvent cu mine dar nu reusesc. Din pacate locuiesc in statiunea Covasna si nu am sansele celor care sunt in zona Bucurestiului probabil acolo sansele sunt inzecite. Daca aveti vreo recomandare de crestere a serotoninei din punct de vedere natural dar eficient si alte remedii va rog sa mi-le scrieti personal, le voi incerca si vom tine legatura. Va multumesc anticipat
0
17-06-2011, ora 12:29
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Costiholo, s-ar putea sa nu fi ales cea mai inteleapta solutie.
Omega 3 al dvs. este ulei de peste? Este FOARTE vulnerabil la oxidare. Chiar daca ati lua zilnic 400 unitati vitamina E daunele nu ar fi prevenite decat partial.
Marea arta nu sta in a consuma ulei de peste fara control, ci de a scadea necesarul de omega 3, fiindca ai scazut aportul de omega 6. Si in plus de a proteja acei omega 3 cu vitamina E si susan, folosind in special surse vegetale si MAI RAR ulei de peste.

Intrebarea fundamentala este CATA vitamina E ati luat cu omega 3? De obicei producatorul mai include in gelula si niste alfa-tocoferol, dar in cantitati minime. Dupa cativa ani de suplimentare fara antioxidanti, rezultatul ar putea fi imbatranirea, cancerul si chiar Alzheimerul pentru cine a depasit o anumita varsta.

Va propun urmatoarea varianta:

consumul alternativ al semintelor de in, canepa, salvie - au omega 3
fistic, dovleac, floarea soarelui, susan, caju, migdale - au omega 6
Toate crude si dupa caz macinate. Mare parte din ele contin cantitati importante de magneziu, atat de important in patologia psihiatrica fiindca are un rol major in prevenire cresterii cortizolului.

La fiecare 2 zile niste gama-tocoferol (200 mg/zi sa zicem) + susan macinat.

Este fundamentala o dieta fara opioizi. Ce influenta ar putea avea glutenul din cereale asupra dvs? Dar caseina din lactate? Puteti elucida acest lucru doar printr-o dieta tinuta in scop de test o perioada de 2 luni.
Merita urmarit si acest interviu, click pe CC pentru traducere.

Depresia si schizofrenia:
http://www.youtube.com/watch?v=eG-tKUIscEg
0
17-06-2011, ora 13:55
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
"eu in general sunt un pacient disciplinat si consecvent cu mine dar nu reusesc."

S-ar putea ca chiar asta sa fie problema dvs. Ideea nu este sa fii disciplinat si consecvent, ci mai degraba curios si explorator. Capabil de gandire critica. Atunci puteti lesne observa ca ce v-a recomandat doctorul mai sus sunt niste jucarii chimice daunatoare pe termen lung, mai intai prin uzura provocata - rezistenta la insulina cel mai des intalnit - si apoi ignorarea cauzelor reale prin mascarea simptomelor.
0
17-06-2011, ora 18:01
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Mai mult despre schizofrenie se dicuta, in fine, mai am o saptamana si se implinesc doua luni de cand iau omega 3 Kopseln 100g. 180 mg EPA -120 mg DHA. Acum faptul e consumat, dar atunci sa incerc o cura de vitamina E forte ? o luna de zile ? sau mai mult ? Si acele in, canepa, susan macinat, salvia, de unde le achizitionez ? Te rog frumos ajuta-ma cu mai multa informatie. Cum reusesc sa tratez si sa vindec nevroza anxioasa pentru ca nu este chiar atat de grava din moment ce reusesc cu tratament de sinteza sa o ameliorez si sa uit 6 luni un an de zile de ea si sa reapara in cele mai neasteptate momente. Acum de exemplu nu stiu daca asi putea sa reusesc sa reduc rivotrilul, ba din contra cred ca in starea in care sunt poate ar trebui sa introduc un al doilea tranchilizant cum ar fi Paluxetil sau am auzit ca exista ceva mai bun cum ar fi Cipralex dar nu am folosit asa ceva pana acum. Problema este ca ma simt destul de rau, ramolit fara putere, cu disconfort in zona inimii cu stare de descurajare si emotie puternica. Norocul meu este ca sunt constient de ele si stiu ca voi depasi momentul. Asa ca te rog frumos informeaza-ma mai explicit si cu pasi mai simpli, ce trebuie sa fac din acest moment ?
0
17-06-2011, ora 19:38
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Gamma tocoferol comandati de pe internet. Sa zicem din ala cu 200 mg gama si 200 UI alfa. Evitati excesul de alfa cand luat gama. Am vazut o cutie la 35 dolari 300 capsule. Ajunge mult timp si poti da la toata familia.

Ulei de peste doar distilat molecular, eu folosesc NowFoods (cautati pe internet, exista distribuitor pe tara noastra).
Oricum dvs trebuie sa il reduceti la o data sau de doua ori /saptamana.

Seminte de in si salvie tot NowFoods ca sunt in atmosfera protejata cu azot si nu stau un an intreg pe raft.
Astea din plafarele noastre sunt o gluma ridicola.
Canepa se cumpara pe internet sau plafare.
Migdale si celelalte seminte sunt peste tot. Numa sa nu fie rancede.

Toate trebuie sa fie crude si stocate mai la racoare ferite de lumina, iar alea cu omega 3 la frigider.
Evident astea trebuie puse in salate de spanac si alte verdeturi.
*********
Da, aici se discuta si despre depresie sau schizofrenie, dar sa nu credeti ca au cauze fundamental diferita. Cu siguranta sunt tratate de aceiasi impostori in ambele cazuri. De aceea v-am pus linkul catre Youtube.
0
17-06-2011, ora 19:42
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Vitamina E Gamma puteti lua non stop, mereu exista stres oxidativ.
la concentratia asta, sa zicem de 3 ori /saptamana.
Canepa romaneasca are cam 20 mg /lingura, dar trebuie si susan langa ea.
Inul, dovleacul, fisticul au 5 mg lingura. Astea sunt excelente pentru copii, ca nu exista suplimente pentru ei. Sau pentru cine nu are timp/ bani sa cumpere de pe net.
0
17-06-2011, ora 20:32
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Multumesc pentru amabilitate ! O sa incerc sa fac rost de tot ce pot gasi si sa incep sa le iau. Nue asa de simplu dar se merita. Acum eu cred ca daca nu reusesc sa depasesc episodul acesta trebuie neaparat sa mai repet tratamentul alopat asistat de medicul neurolog cu care am mai repetat si acum doi ani si daca reusesc sa mai ajung la fel sa ma simt bine reducandu-mi pana la final tratamentul atunci voi continua cu aceste produse naturale promit ca voi tine a la long aceasta terapie naturista. Poate ca ar trebui chiar sa merg in paralel cu cel alopat. Nu cred ca pot a depasesc anxietatea fara tratamentul asta chimic, este nociv dar pentru mine e bun in aceste momente. Oricum multumesc pentru sfaturi.
0
17-06-2011, ora 23:00
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cu placere!
Am uitat sa mentionez ca trebuie si surse de seleniu organic. Nucile de brazilia ar fi o varianta. Sunt in hipermarket in Carrefour in Bucuresti, numai sa scrie seleniu pe punga.
Atentie la DZR, maxim 400 micrograme /zi pt un adult de 80 kg. Dar mai prudent e 200-300.
Mai e si Selevitul cu seleniu organic. Alea cu selenat sau selenit de sodiu sunt niste frectii ineficiente si chiar nocive.

Mai trebuie si o rasnita de calitate, ca unele seminte ca inul de pilda trebuie macinate.

Sanatate!
0
18-06-2011, ora 12:22
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Multumesc ! Mai tinem legatura pe forum.
0
25-06-2011, ora 19:48
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
Costilo am vazut ca tu faci de foarte multi ani tratament psihiatric!!vreau sa te intreb daca ti-a afectat aceste pastile erectia si viata sexuala???
0
25-06-2011, ora 20:15
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Nu ! Absolut deloc, adevarul este ca nu am facut tratamente de foarte lunga durata maxim 6 luni si dupa aceea mai dureaza cam 1 an poate putin mai mult pana se reduce de tot. Dar, am facut recaderi prima data dupa vreo 8 ani, a doua oara dupa vreo 5, 6 ani, iar dupa aceea tot mai des acum de exemplu dupa un an si ceva cand am crezut ca am invins boala iar am facut o recadere dar dupa ce am fost la medicul meu si mi-a prescris tratament eu nu am mai luat decat o doza la jumatate cat el mi-a prescris, am zis ca incerc sa vad daca reusesc sa depasesc aceste scarboase de angoase stari de anxietate. Deci nu afecteaza viata sexuala decat pana se obisnuieste corpul mazim 3 luni si dupa aceea intri in normalitate, eu am impresia din contra ca pentru varsta mea de 53 de ani este prea mult ceea ce pot decat ceea ce imi imaginam despre aceasta varsta cand aveam 20 sau 30 de ani, nu vad o mare diferenta de atunci cand aveam 30 si acum decat de rutina, eperienta, rabdare, tact. Atunci cand vei ajunge sa ai 50 de ani imi vei da dreptate. Nu-ti face griji ca nu afecteaza absolut deloc viata sexuala iti garantez cu propria experienta.
0
25-06-2011, ora 20:31
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
ms de incurajare costi...numai bine!!!
0
25-06-2011, ora 20:39
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Cu placere. Vei vedea ca am dreptate.
Adaugă un comentariu / răspuns
83 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •