Ce poate fi? transpiratii, gaze, frisoane, anxietate | Forumul Medical ROmedic

Ce poate fi? transpiratii, gaze, frisoane, anxietate

25-03-2016
untipdinpopor
Nu este medic/terapeut
untipdinpopor
Salutare !

O sa va scriu pe scurt o problema care ma supara de ceva vreme.

Sunt tanar, vreo 20 ani, fara nici un fel de probleme medicale serioase experimentate in trecut.

Au trecut mai bine de 2 ani de cand mi-am facut analizele de sange, in urma carora s-a constatat ca nu stau prea bine la capitolul de calciu.

Problema mea consta in faptul ca, uneori (nu se intampla in fiecare zi, dar de cateva ori pe saptamana) spre seara, incep palmele sa imi transpire (cateodata pot spune ca mai mult decat normal) palmele ambelor maini, labele piciorului in paralel cu un excces de vanturi cu care nu am avut de-a-face mai demult. De asemenea, am si frisoane in paralel..ceva ciudat in corp, sper ca termenul de frisoane e cel mai bun (sau presiuni)

De mine, stiu ca sunt o persoana mai retrasa, ma confrunt si cu anxietate sociala (cred..). Adevarul e ca nu am nici pofta foarte mare de mancare, fata de cum aveam altadata. Mananc pe apucate, nu respect nicidecum orele si mesele ideala iar pe langa asta, nu mananc o mancare foarte sanatoasa (beau sucuri, mananci chipsuri..etc). M-ar usura sa stiu ca de vina este alimentatia, insa ma tem sa nu fie ceva mult mai grav decat atat. Ameteli nu am experimentat, doamne ajuta.

De mentionat: fumez in jur de 15 tigari pe zi, nu beau alcool, in trecut am consumat cannabis fumat / joint (aproape zilnic timp de 4 ani de zile) iar acum am o pauza de...14 zile. Am dat vina pe asta, dar se pare ca au trecut 2 saptamani si inca ma confrunt cu astfel de transpiratii nasoale, ceea ce nu este normal..ma ingrijorez. De adaugat - simt lipsa de energie si motivatie, nu mai sunt o persoana foarte activa, imi e greu sa stabilesc relatii cu cei din jur - cred ca anxietatea mea este una foarte severa. Mi-e frica...foarte frica :(

Va multumesc si astept replyuri privind problema mea !
3 comentarii
0
26-03-2016, ora 13:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu de ce iti e asa de frica din moment ce ti-ai facut-o cu mana ta fumand prostii.
Multi tineri intra cu aceleasi probleme ca ale tale pe forum dupa numai cateva fumuri.

Acum mergi la psihiatru sa primesti tratament si sa iti revii.
0
26-03-2016, ora 21:02
untipdinpopor
Nu este medic/terapeut
untipdinpopor
La psihiatru? De ce ar trebuie sa merg la psihiatru?

Hai sa ne prefacem ca nu am fumat. Prezint acele simptome in continuare, care ar fi problema?

Pentru tratarea anxietatii, incotro sa ma indrept?
0
26-03-2016, ora 21:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai simptome de depresie si anxietate. Amandoua se trateaza la psihiatru.
Daca ai bani, poti merge si la psiholog.

Citeste despre depresie si anxietate articole pe net, inclusiv pe Romedic vei gasi.

Fa o lista cu toate simptomele tale si mergi la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •