Ceva ptr concentrare/atenție?

05-03-2019
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Salutare Nu știu ce supliment să iau pentru cogniție/concentrare/atentie.Mă puteți ajuta? Sunt cam disperat fiindcă am probleme de genul cu concentrarea)memoria/cognitia și mă cam afectează foarte mult.
Mă interesează strict ce v-a ajutat pe voi și pe ce chiar se merita sa dai banul.
Ce soluții există?
va rog: din suflet:(
2 comentarii
0
05-03-2019, ora 12:35
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Menționez că iau deja tratament cu Rispolept Consta și fluoxetina ptr toc și schizo.Ajutati-ma va rog frumos!:(
0
05-03-2019, ora 22:33
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara,

Ceea ce descrieti este specific tulburarii pe care o aveti si respectiv medicatiei pe care o luati.
Orice stimulent va intra in conflict cu medicatia si va poate declansa un episod psihotic. De aceea se recomanda in mod uzual evitarea oricaror stimulente: cafea, bauturi energizante etc.

Puteti incerca insa alte variante de imbunatatire a performantelor cognitive; exista carti care cuprind nenumarate exercitii pentru aceasta, exista multe aplicatii pentru platformele android, facute de profesionisti, care ajuta la acelasi lucru.

Pentru a nu fi considerate reclame va rog sa imi trimiteti un mesaj in privat pentru a va recomanda cateva astfel de solutii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  •