Chist Baker

26-05-2016
sebialex
Nu este medic/terapeut
sebialex
Buna ziua!

am fost diagnosticat de curind cu un chist Baker de 2 cm la articulatia genunchiului, fosa poplitee.
Doresc sa stiu daca mai pot sa fac exercitii pentru intretinerea musculaturii. Multumesc!
8 comentarii
0
29-05-2016, ora 17:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Chistul Baker nu reprezinta un diagnostic propriu-zis, ci doar un simptom al distrugerii articulatiei genunchiului (gonartroza).
Distrugerea este cauzata de greutate excesiva, de efort exagerat, rar post-traumatic sau in cadrul unor afectiuni inflamatorii-reumatologice (de tip auto-imun).
Prin urmare, nu trebuie sa preocupe efectul (chistul Baker), ci numai cauza acestuia (distrugerea articulatiei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-05-2016, ora 12:25
sebialex
Nu este medic/terapeut
sebialex
Buna ziua domnule doctor Uscatu!

Va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns!

Doctorul care m-a consultat mi-a spus ca nu este vorba de vreo afectiune inflamatorie-reumatologica.
Este din cauza meseriei mele care necesita efort fizic si probal a greutatii corporale. Desi nu sunt supraponderal am cateva kilograme in plus.

Doresc doar sa stiu daca mai pot sa fac exercitii pentru intretinerea musculaturii. Nu practic sporturi extreme.

Cu stima!
Ion Ghertan
0
31-05-2016, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv;
- eforturi practicate zilnic: stat in picioare, mers pe jos, sporturi etc.
- antecedente traumatice.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-05-2016, ora 13:45
sebialex
Nu este medic/terapeut
sebialex
Buna ziua domnule doctor Uscatu!

Va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns din nou!


Am 87 kg si 1, 80 inaltime si 48 de ani.

Ma ocup de placari cu marmura si granit. Dar eu ma ocup de comenzi, livrari si doar rareori de placari.
Este o munca solicitanta deoarece sofez mult iar la placari stau mult in genunchi.

Sporturi nu practic dar fac regulat, acasa, exercitii pentu intarirea si mentinerea musculaturii.
Sunt constient ca efortul fizic, sofatul excesiv si kilogramele in plus sunt cauzele care duc la solicitarea articulatiilor.

In legura cu antecedentele traumatice mi-i s-a intamplat in urma cu vreo doi ani sa calc gresit in timp ce aveam o placa grea de granit in maini si am facut o entorsa la piciorul stang.

Tin sa precizez ca eu locuiesc in Austria/Viena si am fost examinat doar de medicul de familie care mi-a spus ca nu e nevoie sa merg la un ortoped deoarece in urma sonografiei a reiesit ca nu ar fi nici ruptura de ligament, nici artrita degenarativa.

Credeti ca este necesar sa fac si alte investigatii?

Cu stima,
Ion Ghertan
0
31-05-2016, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, chistul Baker nu reprezinta un diagnostic propriu-zis, ci doar un simptom al distrugerii articulatiei genunchiului (gonartroza).
In cazul D-voastra, gonartroza este datorata greutatii excesive si efortului fizic exagerat.
Nu se pune problema medicamentelor, injectiilor sau interventiilor chirurgicale.
Trebuie sa va preocupe doar cauzele distrugerii articulatiei: greutate excesiva, efort fizic exagerat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-05-2016, ora 18:53
sebialex
Nu este medic/terapeut
sebialex
Stimate domnule doctor, multumesc inca o data pentru raspuns!

Ma scuzati ca sunt asa insistent, stiu ca trebuie sa evit efortul fizic si sa reduc kilogramele in plus dar nu imi este clar este daca trebuie sa renunt la gimnastica pentru fortificarea musculaturii sau pot continua acest fel de gimnastica ( am uitat sa intreb medicul de familie despre acest lucru iar acuma este in concediu).

Cu stima,
Ion Ghertan
0
01-06-2016, ora 10:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Chistul Baker reprezinta o crestere a secretiei de lichid articular, ca o reactie de aparare la distrugerea articulatiei.
Este evident ca solicitarea genunchiului agraveaza problema, deci si gimnastica la care va referiti este contraindicata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-06-2016, ora 11:16
sebialex
Nu este medic/terapeut
sebialex
Buna ziua!
Am inteles, va multumesc!

Va doresc o zi buna!

Cu stima,
Ion Ghertan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: