chist dentar

22-05-2017
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua

Ma confrunt cu aceasta problema de anul trecut..mi a aparut la o masea care are pivot +coroana, pusa de acum 10 ani..mi s a facut rezectie apicala, dupa 6 luni, a aparut din nou, dar de data aceasta nu era un chist, (radiografic nu se vedea nimic)era o umflatura care avea aspect alb si supura..s a reintervenit, tot rezectie apicala..acum dupa 2 luni, simt iarasi o umflatura, mai mica ce-i drept dar dupa cum simt la mana, ar fi tot un chist..concluzia este ca sunt disperata, ca nu se mai rezolva si tot apare..am fost operata de un profesor universitar..Nu inteleg de ce tot apare?trebuia reintervenit pe canal?curatat acolo de bacterii?dar stiu cand se face rezectia se sigileaza acolo la radacina si teoretic nu ar mai trebui sa iasa bacterii?sunt deja 2 rezectii, a 3 a nu mai este posibila..care este cauza ?ce ar trebui sa fac in continuare?multumesc
3 comentarii
0
23-05-2017, ora 00:00
Dr. Emanuela Brebenel
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Emanuela Brebenel
Probabil nu a fost curatat canalul si sigilat, de obicei un medic Endodont se ocupa de infectii de acest tip (canale)
0
24-05-2017, ora 07:40
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Dupa cum spune colega mea probabil canalul/ canalele nu sunt curatate si sigilate bine. O alta sansa este sa se reintervina prin dinte, sa se scoata coroana/ pivotul si sa se retrateze canalele ( de medic endodont!!! ). Cand se indeparteaza coroana/ pivotul, este posibil sa se ajunga la extractie dentara. Prin extractie se curata si leziunea din os care va produce ''umflatura''. Exista si posibilitatea unei noi '' rezectii'', dar ''povestea'' s-ar putea repeta.Trebuie reevaluata situatia clinica, analizate radiografiile si luata o decizie cat mai buna.
0
24-05-2017, ora 12:44
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..multumesc pt raspuns.am inteles ca exista riscul cand se da jos pivotul sa se fisureze radacina, si inevitabil se ajunge la extractie..dar decat sa trec prin 2 rezectii apicale care sunt destul de suparatoare, fara succes de altfel, pt ca nu se elimina cauza(d-ul dr chirurg nu mi -a spus de varianta aceasta de retratare a canalelor), mai bine incercam si varianta aceasta.in fata maselei cu pricina am alta masea care are radacina fisurata, dupa spusele d ului doctor..ma gandesc sa nu fie sin din cauza ei..am facut din nou radiografie dar nu se vede mai nimic, si urmeaza sa fac un CT..sper sa rezolv probelma cat de curand O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chistul dentar

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: