chist dentar

18-03-2010
bella40
Nu este medic/terapeut
bella40
BUNA SEARA.Am un chist la un dinte din fata.Acum 2 ani am facut o operatie dar se pare ca nu a fost cu succes.Poate acest chist sa-mi provoace zi de zi dureri de cap si dureri in zona gingiei cu radiatie la masele?
4 comentarii
0
19-03-2010, ora 08:54
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, in perioada de acutizare poate da aceste simptome. Faceti un consult stomatologic, poate mai aveti si alte probleme in zonele laterale (la nivelul maselelor), iar in privinata chistului, trebuie reintervenit
0
21-03-2011, ora 11:41
alina_creatza
Nu este medic/terapeut
alina_creatza
Buna ziua,
Am si eu o problema zic eu destul de grava dar nu stiu unde sa ma mai duc. Nu prea mai am incredere in nimeni.
Am avut un chist la un dinte din fata si m-am operat acum 8 ani la facultate, dupa 3 ani m-am umflat dinou iar infectia a reaparut dupa doar 3 ani si a trebuit sa fac o a 2-a operatie unde mi-am pus un dinte de plastic. Dupa 1 an de zile mi-am pus de portelan.Acum mi-a aparut o gaurica deasupra dintelui din care iese puroi de vreo 6 luni si nu am luat in seama si acum am o chestie alba in gaurica aia ca o ramasita de os ce sa fac unde sa ma duc sunt constienta ca e ceva nasol mi s-a spus ca nu mai pot dace o a -3-a operatie ca trebuie implant. Va rog ajutati-ma.
0
21-03-2011, ora 22:49
dlavinia7
Identitate neconfirmată
dlavinia7
In mod normal cand se face chistectomie se face si obturatia de canal in aceeai sedinta dar si inainteDaca nu e realizata obturatia de canal, respectiv curatarea ruguroasa a canalului cu antiseptice, antibiotice, microbii care au produs infectia(chistul) raman in interiorul dintelui si infectia va reaparea.
trebuie mai multe detalii cu privire la cum s-au realizat tratamentele.
0
21-03-2011, ora 23:31
alina_creatza
Nu este medic/terapeut
alina_creatza
Am fost in seara asta la un medic stomatolog si concluzia este ca acel os care il vedeam eu este o ramasita din operatie. Nu mi-a dat nici un antibiotic sa iau nimik decat sa ma spal exagerat de des pe dintii adica dupa orice bautura colorata si orice mananc pentru a preveni. Mi s-a mai spus si ca nu mai pot face o a -3-a interventie nici implant decat ca sa se lege de cei doi dinti de langa el :((.In privinta operatiei nu stiu sa dau detali stomatologice stiu doar ca ma taiat a scos de acolo si mi-a facut o gaura in dinte, nu mai stiu ori inainte ori dupa.Dar sa merg asa cu el macar pana in septembrie cu el asa sa trec si eu peste un eveniment mult asteptat din viata mea cu bine.Sa iau antibiotic???O sa mai incerc si la un medic specializat pe chirurgie.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chistul dentar

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: