cifoscolioza dorsala dreapta de la varsta de 5 ani

07-04-2009
botosilona
Nu este medic/terapeut
botosilona
as vrea sa stiu daca cifoscolioza dorsala dreapta, o am de la varsta de 5 ani si daca pot iesi la pensie de invaliditate? multumesc
198 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
22-04-2009, ora 02:37
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
In anul 2008 luna august am avut un accident in care mi-am fracturat piciorul stang.am fost transportat cu ambulanta la spitalul clinic Constanta(acolo s-a intamplat)unde s-a constatat o fractura dubla deschisa gamba stg. ambele oase.Am fost operat de urgenta si m-i s-a instalat un fixator extern iar dupa o saptamana mi-au m-ai pus niste cuie chirurgicale in ousoare(le spun asa ca nu stiu termenii).oasele nu au fost ouse la locul lor asta am constatat pe data de 04 aprilie 2009.De la Constanta am fost transferat la spit. din Husi jud Vaslui si m-au tinut aici cu toate ca nu au sectie de ortopedie, fara a-mi face radiografii.tot aici mi-au luat si fixatorul de pe picior si mi-au pus gips pe care l-am tinut cca.75 de zile iar la scoaterea lui nu m-i s-a facut nici o radiografie cum banuiesc, ca era normal.Am cinci copii si nu stiu cum as m-ai putea sa le asigur scoala de care au nevoie.Ce s-ar m-ai putea face pentru piciorul meu dupa o perioada de 8(opt)luni de la accident???si de unde sa m-ai iau atatia bani pt alta operatie chiar daca am o asigurare???dorel negru.
0
22-04-2009, ora 09:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Solutii exista oricand, dar le veti afla doar consultand un ortoped cu experienta in domeniu.
Daca nu ati fost satisfacut de tratamentul de la Husi, puteti oricand cere avizul unui coleg din Bucuresti.
Acolo veti face si radiografii, veti discuta atitudinea optima, chirurgicala sau nu.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-04-2009, ora 10:46
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
Va multulesc pentru raspunsul d-stra prompt, dar as vrea sa stiu daca pot folosi asigurarea si cat ar m-ai ramane de plata fiindca momentan nu m-ai produc decat suferinta celor din jurul meu.
Va multumesc, , , DOREL NEGRU, , ,
0
22-04-2009, ora 10:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Eu nu va pot ajuta personal, din simplul motiv ca ma ocup doar de bolile gleznei si al piciorului, iar D-voastra ati descris o fractura a gambei...
Pe de alta parte eu operez 100% in sector privat unde, in conditiile unui nivel 100% occidental, preturile raman cele din sectorul privat si nu sunt decontate de casa de Asigurari.
Va pot insa recomanda unui coleg din sectorul public, in cazul in care va decideti.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-04-2009, ora 17:13
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
Domnule Dr.la ce pret s-ar ridica o operatie pt mine avand in vedere ca ambele oase si peroneu si tibie sunt rupte.Peroneul la cca.7 cm de articulatia glesnei si tibia exact din articulatie.Tibia a fost deschisa la accident si la peroneu am si acuma fragmente de os.
Va multumesc DOREL JENICA NEGRU
0
22-04-2009, ora 20:10
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
Va rog sa-mi iertati intrebarile c-am insistente dar as m-ai avea una:
In situatia mea, cu o fractura dubla de gamba, ce riscuri as avea la aparitia cancerului osos???
Va multumesc DOREL JENICA NEGRU
0
22-04-2009, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Stati linistit! Riscul de cancer este acelasi cu al unei persoane normale.
Este ultima problema din lume ce trebuie sa va preocupe.
Mai important este riscul de artroza, adica degenerarea cartilajului articular dupa traumatism.
Intotdeauna exista solutii si trebuie sa va mentineti optimismul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-04-2009, ora 10:15
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
Daca ati vrea d-stra sa-mi raspundeti si la intreba rea care este in legatura cu pretul unei interventii chirurgicale v-as fi foarte recunoscator(vedeti penultimul mesaj al meu catre d-stra)
Va multumesc DOREL JENICA NEGRU.
0
23-04-2009, ora 20:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Chiar daca m-as putea ocupa de problema D-voastra, desi eu m-am dedicat 100% gleznei si piciorului, tot nu as putea stabili eu un pret fara sa cunosc situatia D-voastra medicala in detaliu.
Pretul se stabileste de catre conducerea Clinicii dupa niste criterii foarte clare si depinde de tipul interventiei chirurgicale, care trebuie foarte bine precizata.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-04-2009, ora 16:25
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
D-le Doctor daca piciorul se tot umfla mereu iar noaptea se m-ai dezumfla dar nu total, ce riscuri as avea in privinta infectiilor?Si ar m-ai putea fi operabil dupa o perioada de aproape 9 luni?Oasele sunt cu deplasare foarte mare iar peroneul are o distanta de aprox.2 cm.si cu fragmente.
Va multumesc DOREL JENICA NEGRU.
0
27-04-2009, ora 09:09
Kameea
Nu este medic/terapeut
Kameea
Buna ziua, fiica mea in varsta de 14 ani acuza de ceva vreme dureri la genunchiul drept.Am mers la un ortoped, ni s-a recomandat un RMN iar concluzia RMN-ului a fost fisura oblica a cornului posterior menisc intern.Medicul ne-a recomandat sa nu mai faca nici un fel de sport, sa nu alerge, si sa poarte o genunchiera.Intrebarea mea ar fi daca este suficient acest lucru deoarece durerile persista, si ce am putea sa mai facem? Va multumesc.
0
27-04-2009, ora 09:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In examenul genunchiului RMN este doar un examen complementar si nu baza lui; esential este doar consultul clinic propriu-zis.
Este utila o pauza sportiva, insa genunchiera nu isi are utilitatea, nefacand decat sa atrofieze masa musculara.
Persistenta durerilor poate impune o artroscopie a genunchiului, insa extrem de rar se practica la aceasta varsta.
Faceti un nou control peste 2-3 luni; este posibila disparitia totala a suferintei si reluarea activitatii sportive.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
09-05-2009, ora 18:27
aares13
Nu este medic/terapeut
aares13
Stimate Domnule Doctor,
Vineri se fac 3 saptamani de cand am sarit peste o teava si la aterizare, am aterizat cu piciorul drept pe coltul unei borduri si mi s-a intors talpa piciorul inspre interior, si automat mi sa umflat glezna, a doua zi am fost la urgente si mi sa spus ca e de ajuns daca imi ung glezna cu creme antireumatice, raze nu mi s-au facut, inca si acuma mi umflata glezna, umflatura fiind pe partea exterioara si este tare, da impresia ca fiind o umflatura a osului, am intrebat-o pe d-na asistenta ca e problema, dansa a spus ca asa e normal, dar totusi ma nelinisteste, daca s-a intamplat ceva.ce se poate face.dupa 3-4 saptamani dupa accidentare.
Va multumesc, DACHER Daniel
0
09-05-2009, ora 21:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Aveti oportunitatea si mai ales obligatia unui consult specializat.
Numai dupa consultatie se poate pune problema unui tratament.
Oricand se poate face ceva.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-06-2009, ora 08:52
AlinaIoana
Nu este medic/terapeut
AlinaIoana
Buna ziua!
As dori, va rog, sa stiu unde se poate face in tara operatia de artroplastie de sold cu endoproteza Birmingham. Proteza Birmingham se achizitioneaza de catre spital? Va multumesc!
0
17-06-2009, ora 11:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Toate protezele sunt achizitionate de catre spital, prin Programul National de Endoprotezare, deci nu sunteti obligata sa cumparati absolut nici o proteza.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-06-2009, ora 17:09
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
Stimate d-le doctor,
Va aduc la cunostinta ca in data de 19 mai 2009 am fost supus unei interventii chirurgicale unde m-i s-a implantat o tija Refractara intramedulara la piciorul stg., , , avand o fractura veche, , , vicios consolidata, , , si va solicit;totodata si cu multumirile de rigoare sa-mi spuneti c-am cat timp trebuie sa persiste aceste dureri pe care le am, , , suportabile si in acelasi timp insuportabile prin insistenta lor{aproape mereu}m-ai putin noaptea cand dorm.Va multumesc.
0
18-06-2009, ora 17:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Trebuie sa precizati detalii esentiale: varsta, localizarea anatomica a durerii, motivatia si tipul interventiei chirurgicale, antecedentele traumatice si multe alte detalii esentiale.
Din pacate din prezentarea D-voastra nu se intelege absolut nimic.
Asteptam detalii.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-06-2009, ora 10:17
dorel negru
Nu este medic/terapeut
dorel negru
stimate d-le Doctor,
Va rog sa-mi scusati neglijenta dar o sa va dau detaliile imediat.
Am40 deani si am avut o fractura dubla descihsa gamba stg in august 2008, am fost supus unor interventii chirurgicale la Constanta unde m-i s-a montat un fixator extern si am fost transferat la husi locul de unde apartin cu domiciliul dupa trei luni respectiv 105 m-i s-a extras acest fixator, dar ceva nu a mers cum trebuie.
A trebuit sa merg la Tg. Mures pentru o alta interventie, iar acolo m-i as-a pus diagnosticul:
FRACTURA-LUXATIE 1/3 DISTILATA AMBE OASE GAMBA STANGA VICIOS CONSOLIDATA.In data de 19 mai 2009 s-a intervenit chirurgical si m-i s-a introdus o tija RETROGRADA CENTROMEDULARA CU GREFON OSOS AUTOLOG.
Plaga s-a vindecat dar inca m-ai persista aceste dureri si nu in zona operata, ci parca ma strange ceva ca o menghina la talpa intrucat tija mi-a fost introdusa prin calcai.
Intrebarea nea este:Sunt normale aceste dureri dupa 30 de zile de la operatie?Si daca da, cat ar m-ai trebui sa persiste???
Apelez la experienta d-stra si va multumesc.
Cu stima si respect Dorel Jenica Negru.
0
19-06-2009, ora 13:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Mai intai trebuie sa intelegeti ca sfaturile mele sunt total relative atata timp cat nu am studiat radiografiile D-voastra, situatia medicala, aspectul piciorului etc
Va raspund totusi punctual:
- fractura deschisa a gambei este un diagnostic grav, ce presupune deseori infectarea osului si tratamente indelungate, oriunde in lume s-ar intampla asta;
- global, cel mai important aspect este inchiderea focarului de infectie si consolidarea osului;
- introducerea retrograda a tijei in gamba a presupus compromiterea definitiva a mobilitatii gleznei (tibio-taliana) si subtaliene. Glezna D-voastra este blocata (artrodezata) definitiv, dar cred ca chirurgul v-a comunicat deja acest aspect.
- nu stiu carui fapt sunt datorate durerile actuale. raspunsul poate fi dat numai dupa studierea in amanunt a cazului, cuprinzand aspectul clinic al gambei si aspectul radiografic.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-06-2009, ora 17:13
raul leonard
Nu este medic/terapeut
raul leonard
buna ziua
acum vreo sapte saptamani am sarit un gard inalt cam de 1 m si 60 cm, am aterizat gresit si m-am ales cu o entorsa la glezna stanga. glezna s-a umflat, am resimtit dureri si dupa 48-50 de ore a aparut si o echimoza sub glezna, echimoza care a persistat timp de o saptamana, cel mult doua. in primele zile de dupa entorsa aveam dificultati foarte mari in a merge, dupa aceea situatia s-a ameliorat putin dar problema este ca si astazi am dureri cand merg si nu pot sa-mi intind laba piciorului. mentionez ca a doua zi de la data producerii entorsei am fost la spital am facut radiografie rezultatul fiind negativ osos; de asemenea am apelat la un ortoped care mi-a spus ca am o entorsa usoara. dupa cum spuneam, si astazi dupa mai mult de sapte saptamani am dureri cand ma deplasez.
-cum ma sfatuiti sa procedez?
-cam in cat timp voi putea merge fara sa mai am dureri?glezna mai este putin umflata
MULTUMESC ANTICIPAT
CU RESPECT, RAUL
0
19-06-2009, ora 17:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Raspunsul este absolut imposibil de dat in absenta unui consult clinic.
Sub "masca" unuei banale entorse se pot ascunde complicatii destul de grave, iar la o radiografie normala aspectul este cel mai adesea cvasi-normal.
Pe de alta parte, o entorsa medie necesita pana la 8 sapta de recuperare.
Totul se va judeca dupa un examen clinic atent (sa nu cumva sa faceti RMN!!).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-06-2009, ora 17:49
raul leonard
Nu este medic/terapeut
raul leonard
va multumesc pentru sfaturi domnul doctor
faptul ca am fortat piciorul la sase, sapte zile de la producerea entorsei prin deplasarea unor bagaje poate determina o perioada mai mare de refacere ? mentionez ca am facut acest lucru nu doar o data ci cam de 7-8 ori in decursul celor trei saptamani de la producerea entorsei. in aceste conditii este necesara o perioada mai mare de refacere?cam de ce perioada ar putea fi vorba?
MULTUMESC ANTICIPAT
CU RESPECT, RAUL
0
22-06-2009, ora 19:44
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
Buna. Am auzit ca radiografiile dauneaza corpului. Eu am o scolioza si am facut acum 3 ani o radiografie si anul acesta cam prin luna octombrie. De curand am fost la control si mi s-a cerut peste doua saptamani sa fac din nou o radiografie... e sanatos? nu are trebuii sa mai treaca ceva timp?
0
22-06-2009, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domnule Raul,
Fortarea piciorului in perioada de recuperare poate sa nu insemne nimic sau poate determina sechele grave, pe toata viata, deci nu se pune problema sa putem determina o eventuala marire a acestei perioade.
Stimate Domn Eri,
Puteti face zeci de radiografii daca acestea sunt necesare. Nu va ingrijorati din acest punct de vedere.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-06-2009, ora 22:16
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
multumesc
0
25-06-2009, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu cea mai mare placere. Cu deosebita stima Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-06-2009, ora 15:07
raul leonard
Nu este medic/terapeut
raul leonard
buna ziua domnule doctor apelez din nou la dumneavoastra in legatura cu entorsa pe care o am de aproape 8 saptamani la glezna stanga.diagnosticul pe care mi l-a pus unul din medicii ortopezi pe care i-am consultat este de entorsa glezna cu discut. asa scrie pe foaie nu stiu sigur daca am inteles bine diastazis tibio-peronier.din ce am inteles este un tip de entorsa mai rar intalnita avand in vedere ligamentul lezat.perioada de refacere in aceasta situatie este mai indelungata dak stau la pat sunt sanse sa ma refac mai repede MULTUMESC ANTICIPAT CU RESPECT RAUL
0
26-06-2009, ora 15:10
raul leonard
Nu este medic/terapeut
raul leonard
buna ziua domnule doctor apelez din nou la dumneavoastra in legatura cu entorsa pe care o am de aproape 8 saptamani la glezna stanga.diagnosticul pe care mi l-a pus unul din medicii ortopezi pe care i-am consultat este de entorsa glezna cu discut.-asa scrie pe foaie nu stiu sigur daca am scris bine- diastazis tibio-peronier.din ce am inteles este un tip de entorsa mai rar intalnita avand in vedere ligamentul lezat.perioada de refacere in aceasta situatie este mai indelungata dak stau la pat sunt sanse sa ma refac mai repede MULTUMESC ANTICIPAT CU RESPECT RAUL
0
26-06-2009, ora 18:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn In nici un tip de entorsa nu sunteti obligat sa stati in pat...si oricum este absolutamente inutil acum dupa ce ati fortat in mod repetat glezna de 7-8 ori in perioada de refacere. Tratamentul entorsei de glezna poate necesita tratament functional sau imobilizare partiala in orteza si mers imediat sau imobilizare gipsata pentru 6 saptamani. Totul depinde de tipul si gravitatea entorsei... Singura modalitate de a cuantifica sechelele entorsei este o consultatie specializata... Cu deosebita stima Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: