claustrofobie

13-03-2008
Jospehyne
Nu este medic/terapeut
Jospehyne
Cand eram mica imi era greu sa'l pronuntz, acum e un cuvant atat de obisnuit, pe car eil zic de cateva ori pe zi, in special cand merg cu maxi taxi si e aglomerat si am loc doar in picioare, si trebuie sa merg in spate...acolo e problema cea mai mare ca simt ca raman fara aer:((( de lift nu mai zic, desi daca mai sunt cu cineva merg totusi cu liftul, dar tot am acea senzatie, dar cel mai groznic e in tunel..am fost vara trecuta in italia si am trecut prin foarte multe tuneluri, acolo chiar am o problema. nu am semnele clasice de claustrofobie, dar totusi, ce pot sa fac ca sa nu simt ca nu am aer?
1 comentarii
0
14-03-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Mergi la aproape orice psihoterapeut, te va ajuta cu efectele claustrofobiei. E ceva relativ comun. Implica atat o posibila reducere a stress-ului, cat si tehnici de desensibilizare specifice.
Daca nu cedeaza, mergi la un psihoterapeut (bun) pentru a vedea daca aceasta claustrofobie nu e doar "varful aisbergului".

Toate cele bune,
Andrei
Adaugă un comentariu / răspuns

20-01-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinica Serenity
Clinica Serenity realizează evaluări psihologice clinice și oferă psihoterapie pentru toate categoriile de vârstă.
Deținem tehnologii ultramoderne și programe psihoterapeutice unice. Tratăm fobiile cu ajutorul Realității Virtuale. Ne recomandă experiența îndelungată, profesionalismul și atenția pentru pacienții nostri. Detalii aici
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.