Sunt bi si am frica de oameni

30-04-2020
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Buna seara! Am fobie sociala/anxietate
Am tratat o medicamentos dar degeaba. Se manifesta prin somatizare si acatizie. Am fost si la psiholog cât și la psihoterapeut cu problema asta, dar nu stiu ce sa mai fac. Am anxietate in preajma persoanelor care le plac. De multe ori imi e greu sa mi mențin si relatiile de prietenie, dar sa mai am si relatii amoroase sau sexuale. De multe ori, din cauza timiditatii si a introvertiei, imi e greu si sa socializez normal.
Ce sa fac?
Imi puteti recomanda o carte de dezvoltare personala, în sensul asta?
1 comentarii
1
12-05-2020, ora 01:04
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
nu ti-as recomanda sa cauti "vindecarea" in carti de dezvoltare personala, speakeri motivationali sau pe la vreo secta.
un nu categoric si medicamentatiei.

cred ca ar fi bine sa mergi la o forma de miscare (fitness, arte martiale, inot, kinetoterapie etc.), sa inveti mai multe despre corpul tau, sa faci miscare corect, cred ca te-ar ajuta sa ai mai multa incredere in tine.

si, ai putea incerca cursuri de dezvoltare personala prin teatru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: