colesterol marit? sa ma ingrijorez?

07-04-2008
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
colesterol hdl -37 mg/dl
colesterol total - 248 mg/dl
trigliceride- 220 mg/dl
colesterol vldl - 44 mg/dl
colesterol ldl - 167 mg/dl
alaminotransferaza - 39
aspartataminotransferaza - 23
Mentionez ca sufar si de o aritmie..am fost pe la cardiologi care nu mi-au spus nmic concret.As dori un sfat si o interpretare din parte un medic.(nu fumez si consum alcool)Mese regulate dar nu pot spune ca si f sanatoase.
4 comentarii
0
07-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Colesterolul nu este exagerat de mare, mai mari sunt trigliceridele. Pentru scaderea acestora va recomand Lipanthyl 100mg (1 tb seara) cel putin 3 luni si, neaparat, regim alimentar hipolipidic (fara grasimi animale: oua, smantana, cascaval, carne de porc grasa etc.). Datorita regimului si colesterolul va scadea, cu siguranta, sub 200mg/dl in 1-2 luni. Eu le recomand pacientilor mei cu valori crescute ale colesterolului ceaiul de ventrilica 1 cana/zi, cu rezultate f f f bune, mai ales celor care nu pot respecta un regim mai strict. Consider ca la 248mg/dl nu e cazul sa luati statine, dar...e o parere personala. Va doresc multa sanatate si sa auzim de bine!
1
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Părerea mea este că nu e nevoie de nici un tratament medicamentos pentru profilul grăsimilor, însă un regim se impune, împreună cu repetarea analizelor după un interval stabilit de doctorul dv, de obicei 6 luni.
Cu totul alta e situaţia în ceea ce priveşte aritmia. În afară de extrasistolele tinereţii şi de rare cazuri în care ritmul inimii depinde de respiraţie, aritmia trebuie considerata intotdeauna ca anormala.
0
09-04-2008, ora 00:00
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
multumesc ptr sfat!Cat despre aritmia pe care o am...am facut cca 5 ekg.si o monitorizare holter.Un diagnostic nu a fost pus sau mai bine spus cauza nu fost clar pusa.Un medic mi-a spus ceva de o dereglare pe sistem neurovegetativ..nu am inteles prea multe..mi-a prescris aspacardin si betaloc.Am luat doar aspacardin dar fara rezulatate.
0
12-10-2017, ora 16:39
ioana.pop
Nu este medic/terapeut
ioana.pop
Buna ziua, o valoare de colesterol 230, 83...ste vreo problema?Care sunt valorile normale ca nu inteleg nimic din analize?
Mentionez ca mai este o valoare de 5.98 care nu imi spune ce este dar e in sectiunea colesterolului total
Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •