Colesterol ridicat

24-08-2009
mihaelaD
Nu este medic/terapeut
mihaelaD
Buna ziua, in urma analizelor de sange a rezultat un colesterol de 275 mg/dl ceea ce reprezinta o valoare cu risc ridicat...vreau sa adaug ca am 33 ani, 54 kg, m-am lasat de fumat din sept anul trecut, de anul acesta, martie, merg regulat la gimnastica, mananc relativ echilibrat, nu beau cafea...vroiam sa intreb cat este de grav sa ai o asemenea valoare a colesterolului total? Poate fi influentat acesta de faptul ca iau anticonceptionale de 4 ani? Ar trebui sa le las? Este suficient sa renunt la carne de porc, oaua, smantana, ulei, prajeli...?
Restul valorilor(analizelor) sunt in intervale normale...va multumesc!
3 comentarii
0
24-08-2009, ora 16:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hipercolesterolemia va predispune la aparitia unor afectiuni, in special cele coronariene.
Nu va recomand tratamentul cu statine, pt ca este f toxic, in schimb va recomand o cura cu ceai de Ventrilica (2 cani pe zi minim 1 luna) + 2 tb pe zi (una dimineata si una seara, ambele dupa masa) din extract de orez rosu (red yeast rice).


Insanatosire grabnica si numai bine;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
25-08-2009, ora 15:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pentru cultura generala, cateva lucruri importante despre colesterina, lucruri care nu denota numai parerea personala dar si parerea la mii de medici, oameni de stiinta si jurnalisti din intreaga lume.

Colesterolul sau colesterina este un hormon produs de corp si care nu are direct de a face cu alimentia si nu este schimbat de alimentatie si grasimi ci pur si simplul de nevoia organismului de a regla ceva care nu functioneaza cum trebuie.

Exista multe cauze care produc marirea nivelului de colesterina in sange si care nu au a face cu o alimentatie bogata in grasime asa cum se crede de cei mai mult. Prinre aceste cauze se numara:
- dereglarea glandei tiroide
- tratamente cu cortizon (si medicamente)
- daune la rinichii secundari (pe care le are f. multa lume)
- alimente care contine lecitina de soia sau soia. (Lecitina este antagonistul colesterinei si deregleaza nivelul ei. Lecitina este prezenta in aproape TOATEe produsele alimentare industralizate, de la ciocolata pana la paine !)

Corpul produce atata colesterina cat are nevoie pentru echilibrarea organismului si acest nivel este
diferit la fiecare persoana si depinde si de ora si zoua cand a fost masurat si nu exista o valoare fixa care sa corspunda tuturor oamenilor.

Normele stabilite de medicina pentru nivelul colesterinei se pot aplica numai la sportivii de performanta.
In urma studiilor cu sportivi de performanta s-au stabilit limitele de colesterina, limite ce sunt absurde si nu se pot aplica la oameni normali si care constituie ca urmare o cauza directa de a declara un om "bolnav".

Ceea ce stie de omul neinformat decat de mass media si medicina clasica despre colesterina este bazat pe un mit, pe greseli si pe manipulari medicale dovedite intre timp de mii de ori.
Acest mit repetat de mii de ori in mass media si la doctori a creeat baza teoretica pentru a vinde medicamentele contra la colesterol, medicamente care la ora actuala fac o cifra de afaceri uriasa ci care ocupa locul 4 sau 5 in vanzarea de medicamante pe plan mondial !

Este de prisos de a spune ca aceste medicamente fac dependent si nu ajuta la scaderea nivelului de colesterol decat prin dereglarea organismului avand in vedere ca acesta este produs de corp pentru anumite functii vitale.

Prof. Dr. Jan-Olaf Gebbers si altii medici au dovedit de mai mult timp ca colesterina nu are nici o importanta in bolile cardiace asa cum se crede, lucru dovedit si prin autopsii.
Mai jos o lista cu ceva literatura pe aceasta tema, literatura care exista de decenii intregi si de care probabil ca in Romania inca nu s-a auzit.

Asa ca nu va mai speriati de o valoare marita a colesterolului, corpul stie mai bine ce face decat medicina,
medicina patronata in totalitate de concerne atat cat priveste cunoasterea cat si "cercetarile si care doreste
marirea continua a cifrei de afacere cu reductoare sintetice de colesterol.

Cholesterolul din sange se poate regla des cu numai cateva granule homeopate de "Cholesterin CH30" sau "Cholesterol CH30" de la o farmacie homeopata si prin evitarea lecitinei si a produselor de soia si fasole.

Literatura:

The Great Cholesterol Con - von Anthony Colpo

Limba germana :
Cartea "Die Cholesterin- Lüge." Das Märchen vom bösen Cholesterin" de Walter Hartenbach
"Minciuna despre colesterin. Basmul despre colesterina cea rea"
0
25-08-2009, ora 15:57
mihaelaD
Nu este medic/terapeut
mihaelaD
Multumesc mult pentru raspunsuri. Am fost azi la medic pentru interpretarea analizelor si mi-a spus sa nu-mi fac griji, pt ca la varsta mea valoarea aceasta de colesterol nu poate fi periculoasa...mi-a dat un regim pe care sa-l tin, in special trebuie sa evit prajelile si grasimile si mi-a zis sa refac analiza peste 2 luni.

Va multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.