Coma hepatica de 5 zile la pacient cu ciroza | Forumul Medical ROmedic

Coma hepatica de 5 zile la pacient cu ciroza

25-02-2009
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
buna ziua
intr-o noapte de joi ( saptamana trecuta) am fost la urgenta cu mama (69 ani) deoarece incepuse sa verse sange, acolo au spus ca are ciroza hepatica si au internat-o de urgenta, dupa o zi a intrat in coma, de atunci au trecut 5 zile si tot in coma e, mai este vreo sansa sa-si revina? sau ne asteptam la ce e mai rau, si asta in cat timp?
multumesc
14 comentarii
0
25-02-2009, ora 16:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Coma hepatica tine de obicei maxim 10 zile - doua saptamani.Daca este bine ingrijita prin administrare de perfuzii cu solutii glucozate, vitamine, coticoizi, antibiotice, eventual transfuzii de sange, antihemoragice etc. si are un organism rezistent isi va reveni.Important este sa nu apara complicatii cum ar fi insuficienta renala sau diverse infectii.Nu aveti ce face decat sa asteptati.Numai bine!
0
25-02-2009, ora 18:11
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
acum are perfuzie cu glucoza si dopamina ( care nu stiu ce este)
0
25-02-2009, ora 18:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dopamina este un neurotransmitator si este foarte bun in astfel de cazuri, ajuta sistemul nervos si inima.Sa speram ca-si va reveni.
0
25-02-2009, ora 18:41
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
multumesc foarte mult, dar nu stiu de ce toti se feresc sa-mi spuna adevarul pe care deja il stiu, am citit asa de multe despre ciroza hepatica incat stiu sigur ca nu isi mai revine, mai ramane doar dumnezeu.multumesc inca o data.
0
02-03-2009, ora 16:44
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
este posibil ca dupa 9 zile de coma, mama sa deschida ochii si sa se ridice in coate?
ne cunoaste dar nu poate vorbi. putem avea sperante ca o sa fie din nou sanatoasa?
multumesc
0
03-03-2009, ora 22:07
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
mda, se pare ca ori nu ati stiut sa-mi raspundeti la aceasta intrebare, ori nu vreti
multumesc
0
03-07-2009, ora 11:14
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
nu e frumos ce faci in sensul in care devii un pic sarcastica cu referire la raspunsul pe care il asteptai de la doamna dr, , , , , , poate nu are timp sau poate poate.in fine...eu stiu ca esti ingrijorata.vreau sa iti spun ca soacra-mea si-a revenit dupa o astfel de coma.nu a stat atatea zile e drept dar si -a revenit.nu poate sa ne spuna prea multe...parca nici nu ne cunoaste cateodata...am inteles ca stari din acestea vor mai fi...ea la 5 zile intra intr-un somn profund si nu se trezeste numai dupa 20 ore si iar o ia de la capat si tot asa.
0
03-07-2009, ora 18:09
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
te-ai trezit sa vorbesti si tu acum. mama are deja 4 luni de cand a murit
0
03-07-2009, ora 21:31
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
imi pare tare rau aura
0
03-07-2009, ora 21:51
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
soacra-mea are ficatul, , uscat, , asa ne-a zis medicul...nu stiu cat o mai duce si ea.in orice caz mare durere sa iti pierzi mama, sper sa fii tare in continuare
0
04-07-2009, ora 16:33
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
si mie imi pare rau ca am vb mai dur, tatal meu a murit acum 12 ani, mama are deja 5 ani acu soacra-mea, si inca sper sa fiu tare in continuare, iti multumesc oricum pt incurajare si sper sa fii si tu tare pt ca in acele momente dureroase, tu v-a trebui sa fii cea mai puternica.
te pup si fii puternica
0
04-07-2009, ora 19:58
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
e greu sa iti pierzi asa repede parintii, eu inca ii mai am dar mi-am pierdut bunicii si desi au trecut ani de atunci si acum plang cand imi amintesc de ei sau vad vreo poza cu ei.asta e.sotul meu o are numai pe mama si asa cum ti-am spus medicii nu ii dau mai mult de 2 ani, are ciroza hepatica, , , , hepatita b o are de 40 ani, nu a tinut nici un fel de regim si acum urmarile se vad.E si greu pt ca te uiti la ea si nu prea ai cu ce sa o ajuti, nu poate manca singura, nu poate merge la toaleta singura, vorbeste uneori de nu intelegi ce vrea.e greu si pentru noi dar fiind mama sotului meu o respect si daca si-ar reveni macar sa se descurce un pic si singura ar fi bine.In sfarsit, ai trecut prin momente grele, ai grija de familia pe care o ai acum si sa ne dea Dumnezeu sanatate pt ca ai vazut ca fara ea nu ai parte de nimic.te pup
0
31-10-2009, ora 05:20
nicusor apostol
Nu este medic/terapeut
nicusor apostol
tatal meu are ciroza nu mai bea de un an, tine regim plus tratament.De curand i s-au facut transfuzii cu plasma si de sange la perioade de doua trei saptamani.Cand se fac acestea inseamna ca boala a avansat? Astazi a fost la un pas de a intra in coma.Momentan se afla la spital.Cand apare coma ce inseamna?
0
31-10-2009, ora 05:37
nicusor apostol
Nu este medic/terapeut
nicusor apostol
este si foarte umflat.Ultima data a fost internat acum doa sau trei saptamani, i sau facut transfuzii si s-a simtit mai bine, dar odata ajuns acasa la 5zile de la iesire din spital s-a simtit din ce in ce mai rau.L-am internat de urgenta.Aproape in coma.Ce sanse mai sunt.Asa de rau a evoluat boala?Desi are 57 ani inima se mentine bine, si cel putin pana in prezent a tinut si regim plus tatament.Va rugam frumos sa ne puteti da niste explicatii deoarece vrem sa stim care ii sunt sansele pentru ca socul sa nu fie prea puternic.Deoarece ni s-a spus si repetat ca poate sa traiasca asa mult timp.Dar contrar asteptarilor asa cum v-am mai spus, acum este internat deoarece a fost la un pas de coma, si inca mai este.Va multumim pentru ca ne-ati citit framantarile si speram la un raspuns cat mai adevarat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluÈ›ie È™i È™ansele de recuperare
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  • RelaÈ›iile dintre consumul alcool, diabetul zaharat, predispoziÈ›ia genetică È™i incidenÈ›a cirozei alcoolice
  •