Consum de bere

24-01-2019
Contre
Nu este medic/terapeut
Contre
Buna ziua !

Cam de 1 an de zile beau in jur de 2, 5 l bere pe zi, iar cam de doua ori pe saptamana cam 0, 5 l votca. Problema este ca de cateva luni am observat ca am scaun moale aproape mereu, plus ca de multe ori dupa ce mananc, trebuie sa ma duc la baie imediat.

Am citit pe internet si este de la alcool, nu vrea sa ma las, o sa incerc sa mai reduc (nu ma judecati).

Intrebarea este: Ce pastile de la farmacie pot lua (FARA RETETA) ca nu mai am acest scaun moale si foarte important sa nu patesc nimic daca le iau si consum alcool inainte/dupa.


Va multumesc !
2 comentarii
0
25-01-2019, ora 09:42
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergeți și faceți o coprocultură pentru un diagnostic sigur, pentru că s-ar putea să fie și o infecție parazitară, pe fondul scăderii imunității provocate de alcool, pentru că scaunele moi nu sunt produse neapărat de alcool.
Orice medicament luat aiurea face mai mult rău decât bine. E nevoie de un tratament adecvat tipului de parazit respectiv.
0
25-02-2023, ora 09:40
Delify
Nu este medic/terapeut
Delify
Am avut si eu aceasta problema, in special dupa consumul de alcool sau alimente bogate in carbohidrati procesati, paine, paste etc. Un remediu bun a fost sa iau tablete de carbune activ, care absoarbe lichidul in exces din organism si ajuta la eliminarea anumitor toxine. Alta varianta a fost sa mananc sparanghel murat la borcan, se gaseste un supermarketuri, 3 4 bucati seara. Nu stiu exact ce face sparanghelul impotriva scaunului moale, dar pe langa asta are multe alte beneficii pentru organism. De ajutor in aceasta problema a fost consumul de chefir care ajuta la refacerea florei intestinale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Consumul de alcool favorizează apariția cancerului, chiar și cel moderat
  • A fost creat un plasture cutanat pentru monitorizarea alcoolemiei
  • Cât timp rămâne alcoolul în sânge?
  • Consumul moderat de alcool pentru o inimă sănătoasă – un mit?
  • Consumul ridicat de alcool, asociat cu îmbătrânirea celulară
  •