Soțul meu este alcoolic sau nu ?

21-02-2023
Rayana
Nu este medic/terapeut
Rayana
Buna va rog ajutați-mă sa înțeleg dacă soțul meu este alcolic sau are probleme cu băutură?suntem împreună de 4 ani mereu obișnuiește sa servească cate un pahar sau o bere.deci el consuma în fiecare zi.de ceva timp mi se pare ca el exagerează cu alcoolul în fiecare zi consuma alcool precizez ca eu nu la-m văzut niciodată beat nu bea atât de tare încât sa fie beat ma pune pe gânduri nevoia lui de a bea în fiecare zi și mai ales dimineața devreme.în rest nu am probleme cu el este un soț mereu atent la nevoile familiei niciodată nu mi-a vb urat ma respecta etc.va rog un sfat ?????
1 comentarii
1
21-02-2023, ora 22:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara
Sora mai mica (dar nu mai putin importanta) a dependentei este...obisnuinta, respectiv repetitivitatea.
Cam asa incepe, in fiecare zi, apoi mai mult, apoi nu mai poate fara. Iar indiciul cel mai puternic este consumul de alcool dimineata, caci altfel nu poate incepe ziua.
Alcoolismul/dependenta nu presupune neaparat ca trebuie sa fie beat dar va ajunge acolo.

Ar fi cazul sa discutati serios cu el despre asta si sa ia masuri pana nu este prea tarziu.
Daca vedeti ca intai va nega ca asta este o problema, apoi ca va zice ca o face dar nu o va face sunt indicii ca este deja avansata problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.