Contractii musculare la nivelul gambei

12-05-2012
Lucian_Vister
Nu este medic/terapeut
Lucian_Vister
Buna seara,
Ma numesc Lucian, am 28 de ani, muncesc ca lucrator comercial in benzinarie (stau aproape 12 ore in picioare intr-o tura) de 8 ani, iar acum cateva luni am descoperit ca am inceput sa fac varice pe piciorul stang, Am fost la medicul de familie si mi-a dat sa iau detralex pastile si unguent lioton plus exercitii fizice. Eu am inceput cu exercitii fizice dure cateva sute de flotari pe zi, abdomene, genoflexiuni si miscari laterale ridicari repetate ale picioarelor in speranta ca reusesc sa le micsorez, varicele. Am trecut si la un regim fara carne si fainoase vreo 2 luni, am donat de vreo 2 ori si sange, dar in acest timp acum vreo 2 luni am observat niste mici contractii la nivelul gambelor care la inceput se manifestau numai dupa exercitii, acuma sunt continue si pulseaza, le simt foarte prezente pe piciorul drept mai mult care am senzatia ca este cu 1 cm mai lung si ma sprijin mai mult acum pe le sa feresc piciorul stang cel cu varice. Acuma contractiile imi apar uneori si pe la brate dar sunt temporare. Mentionez ca beau si ceai verde cam 1 litru zilnic, altfel as fi molesit total la munca. Aveti idee ce sunt aceste contractii si care ar fi cauza?
7 comentarii
0
13-05-2012, ora 16:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati exagerat enorm cu exercitiile fizice, care v-au agravat insuficienta vasculara periferica ("""varicele"""").
Singura solutie este limitarea drastica a ortostatismului (""""statului in picioare""""") si compresie elastica (ciorap elastic "pentru varice").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-07-2012, ora 09:59
r0csy
Nu este medic/terapeut
r0csy
buna, si eu am de la un timp contractii musculare la gamba exact dupa ce ma trezesc. cate o data mi se contracta un picior, cateodata celalat si este foarte dureros. la inceput nu le-am dat atentie, credeam ca doar ma intind intrun mod gresit dar apoi apareau aproape zilnic. mi-au trecut un timp iar acum mi-au revenit. este nasol ca ma dor picioarele dupa contractii chiar si vreo 2 zile. nu stiu daca are vreo legatura sau importanta dar am luat anticonceptionale si beau ceaiuri de galbenele si coada soricelului
0
26-07-2012, ora 14:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci, poate sute de cauze posibile, de la tulburari hidro-electrolitice si pana la suprasolicitare fizica ("febra musculara"), de la insuficienta venoasa periferica pana la probleme lombare (sindrom compresiv) etc etc.
Numai o examinare clinica directa pote rezolva problema de diagnostic si tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-01-2018, ora 07:34
Newstart
Nu este medic/terapeut
Newstart
Am 52 ani, am slabit 20kg, prin sport(alergare) si mancat in 4 mese pe zi dar portii mici, totul a fost ok dar acum cand sunt pe intretinere ma lovesc de o problema, am contractii la musculatura gambei piciorului stang, atat de severe incat piciorul este umflat (inclusiv glezna), imi iau tim zilnic sa odihnesc picioarele, se reduce inflamatia, apoi iar se contracta tan-nisam (fie ziua fie noaptea), va rog o parere, daca iau tablete magne b6 sau altceva ce ar putea ameliora !!! Nu mai pot alergaa, asta e necazul meu !
0
18-03-2018, ora 16:21
Daragics
Nu este medic/terapeut
Daragics
Buna. Am 1'78 cm, 80 kg. Acum 3 zile cu prietenii am fost la fotba. Am incalzit bine dar dupa 50 de min. am simțit o pocniturá in spate la gamba dreapta spre mijloc si o durere mare. Nu sa umlat nu sa invinatit. A doua zii mam dus la medicul orzoped care a dat diagnosticul susp. rupt. partiala musculatura gamba dr. Şi ma trimis sã fac ecografie. Am doua întrebãri : nu ar trebuíi facut Rmn., şi dacã poate sã fíe vorba de ruptura la achile ? Multumesc
0
24-03-2018, ora 16:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ruptura tendonului calcanean (arhaic, "achilian ") se diagnosticheaza 100% clinic si nu prin RMN.
Este un diagnostic extrem de simplu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-07-2018, ora 21:09
Alex popescu pda
Nu este medic/terapeut
Alex popescu pda
Buna ziua ma numesc alex, de cateva zile cand ma pun in pat seara incep muschii de la piciorul drept deasupra genumchiului sa aiba contractii destul de puternice (genul se zbate)daca ma ridic mai ma misc putin timp se linisteste, asa pot adormii, stiti ce ar putea fii?multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: