Contuzie picior

88 comentarii 1 23 Înainte ›
0
05-01-2011, ora 19:35
bobo88
Nu este medic/terapeut
bobo88
buna seara! ma numesc bogdan si am 23 de ani. domnule doctor...in urma cu exAct 2 sapt am avut parte de un incident stupid sa zic asa. un coleg de servici ma lovit cu genunchiul in coapsa. pe moment am simtit o durere nu chiar mare. dupa aprox. 3-4 ore mi s-a umflat toata coapsa si genunchiul nu puteam sa il indoi absolut de deloc. am fost la farmacie si am cerut ceva un unguent sau altceva...iam explicat ca primesem o lovitura in coapsa. farmacista mia recomandat bengay. dupa 3 zile vreau sa va zic k mi s-a invinetit tot genunchiul si nicidecum coapsa. in fine vanataia a disparut.dar noi probleme.ma doare ingrozitor genuchiul si tibia. cum nu am mai putut de durere ieri am fost la o policlinica privata aici in suceava (BETHESDA)
0
05-01-2011, ora 19:41
bobo88
Nu este medic/terapeut
bobo88
la un consult. sa uitat doctorul la picior si mia zis ca este vorba despre un hematom dar cam mare. iam zis si despre durerea de la genunchi si tibie dar nu mia zis nimic. mia dat sa fac tratament timp de 2 saptamani mai exact mia recomandat sa ma dau cu lioton gel si pastile ARCOXIA iar daca hematomul nu dispare nevoie de operatie. acum nelamuriea mea este k nu inteleg dc ma doare genunchiul si tibia. va multumesc.
0
05-01-2011, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de precizat cauza durerii, insa este posibila existenta unui hematom la nivelul coapsei, si chiar la nivelul articulatiei genunchiului.
Hematomul se poate resorbi spontan sau trebuie sa fie evacuat chirurgical, totul depinzand de evolutia clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-01-2011, ora 21:57
bobo88
Nu este medic/terapeut
bobo88
da..deci la glezna este format un hematom de o dimensiune de 6 cm. ma deranjeaza f tare seara cand dorm pt ca trebuie sa stau numai cu fata in sus si cu piciorul intins, cand conduc si iarasi la servici.preofesia mea este de stivuitorist..si cand ma gandesc ca de luni trebuie sa stau cate 8 ore pe scaun.off. dar la nivelul genunchiului nu este format nici un hematom.si asta nu inteleg dc ma doare genunchiul si tibia. Va multumesc pentru raspuns.
0
06-01-2011, ora 22:01
bobo88
Nu este medic/terapeut
bobo88
aaa si de abia acum am descifrat scrisul doctorului...adica diagnosticul.contuzie coapsa, hematom? (nu inteleg dc e cu semnul intrebarii), si hernie musculara.. ce inseamna toate astea? multumesc
0
23-06-2011, ora 00:45
darius13
Nu este medic/terapeut
darius13
buna seara!
in urma cu o saptamana am avut fost calcat la fotbal pe gamba.am fost la spital si mi-au spus ca am un hematom.am fost internat am primit tratament in vena cu antibiotice:penicilina, algocalmin, ketonal.dupa 5 zile am fost externat.problema este ca unde am avut hematomul a ramas umflat si tot sangele a coborat in jos pe glezna si calcai, si nu pot sta mai mult de 2-3 ore in piciore pt ca se umfla piciorul intrebarea mea este:vineteala aceia dispare sau ramane asa.am primit acasa tratament:diclofenac unguient si diclofenac supozitor.la ce doctor sa apelez si ce tratament ar trebui sa mai iau?va multumesc !
0
05-08-2011, ora 13:20
catrinel1216
Nu este medic/terapeut
catrinel1216
buna ziua! am si eu o problema cu muschiul gambei. am cazut de la inaltime pe o bara metalica, acum 3 saptamani. am fost la doctor, si in urma unei radiografii, diagnosticul a fost contuzie neglijata. mi-au fost recomandate niste geluri (fastum gel, lioton gel, troxevasin gel) si tador, ca antiinflamatorii. de asemenea, doctorul mi-a recomandat odihna cat mai multa, insa dupa o saptamana jumate am inceput sa merg, pentru ca m-am angajat si a trebuit sa ajung la lucru. Insa durerea e la fel ca dupa lovitura, desi au trecut 3 sapt. folosesc in continuare gelurile, si iau tador, pt ca asa durerea devina mai suportabila.
intrebarea mea este daca se poate intampla ceva mai grav, cum ar fi vreo ruptura de muschi sau altceva, din cauza fortarii. de asemenea, ce este de facut in continuare? o saptamana de odihna ar ajuta?
va multumesc anticipat!
o zi buna in continuare!
0
05-08-2011, ora 15:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mai intai este important diagnosticul de precizie intre contuzie, ruptura musculara sau chiar fractura.
Chiar si o contuzie poate determina o suferinta de 6-8 saptamani.
Este bine sa evitati la maximum eforturile fizice, iar o consultatie de control nu v-ar strica, pentru linistea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-08-2011, ora 11:00
catrinel1216
Nu este medic/terapeut
catrinel1216
Multumesc pentru raspuns! Am avut 2zile de odihna, e ceva mai bine, insa merg destul de greu.
Cineva mi-a spus ca glucoza ar ajuta la refacerea muschiului, asta este adevarat?
0
06-08-2011, ora 13:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Glucoza este indispensabila muschiului, fiind "combustibilul" acestuia.
Nu inseamna ca trebuie sa va preocupati de un aport suplimentar: singurul efect va fi cresterea in greutate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-08-2011, ora 20:07
catrinel1216
Nu este medic/terapeut
catrinel1216
Buna seara! Eu sunt fata cu lovitura, mai exact contuzia, la gamba, in urma unei cazaturi pe 1 bara metalica.
In legatura cu controlul, in final nu am mai ajuns la spital, (primul diagnostic a fost cel de contuzie neglijata) insa merg ceva mai bine, pot calca si indoi mai bine piciorul, iar durerea s-a extins acum, e la nivelul intregii gambe, si ceva mai 'usoara' ca inainte. Cred ca era si timpul, am intrat deja in cea de-a 4a saptamana.
Sincer, voiam sa intreb daca intr-adevar acestea sunt semne de imbunatatire., si totodata, sa intreb daca pe parcursul acestor saptamani, timp in care am mers (doctorul mi-a spus sa merg cat mai putin, dar a trebuit sa ajung la serviciu, dupa 2 sapt de stat), daca s-ar fi putut intampla ceva mai rau la picior, vreun defect ceva, de pe urma caruia sa am de 'suferit' pe viitor.
Va multumesc si, cu speranta ca m-am facut inteleasa, astept raspunsul dvs.
O sear buna!
0
10-08-2011, ora 23:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cat timp nu cunoastem situatia clinica initiala si mai ales situatia clinica actuala, este absolut imposibil de elaborat un raspuns fiabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2011, ora 20:19
catrinel1216
Nu este medic/terapeut
catrinel1216
Pai acestea sunt toate detaliile: am cazut acum 1luna pe 1bara metalica, dupa ce am facut radiografie, diagnosticul a fost : contuzie neglijata. Mi-au fost prescrise fastum gel, lioton gel, si troxevasin, + antiinflamatorii: Tador. Nu am mai ajuns din nou la doctor din cauza serviciului. Am inceput sa merg dupa 2 saptamani, destul de greu, acum merg foarte incet si mai schiopat.
Intrebarea mea era daca se putea intampla ceva intre timp, sa se 'defecteze' ceva, de pe urma caruia sa 'sufar' mai tarziu. Sau pur si simplu procesul de vindecare este mai lung din cauza ca am mers constant.
Astept raspunsul dvs, o seara buna!
0
15-08-2011, ora 20:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista mii de tipuri de contuzii, avand tratamente, evolutii si prognostice complet diferite.
Pe de alta parte, o "contuzie" poate sa ascunda si altceva.
In orice caz, un asmenea traumatism obliga la repaus relativ (mers minimal) pentru minimum 2 luni.
In rest, pentru linistea D-voastra se impune un consult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-09-2011, ora 13:00
v1k
Nu este medic/terapeut
v1k
Buna ziua !
As avea si eu o intrebare care m-ar ajuta foarte mult !
Am o contuzie la picior de 4 saptamani ( contuzie picior drept in contact cu material dur, pietre ), acum 2 ani am avut o fisura in acelasi loc, adica pe partea exterioara a labei piciorului !
Ce pot face / ce pot lua ? Se vindeca extrem de greu, trebuie sa stau in gips/atela intre 5-6 saptamani si degeaba !
0
06-09-2011, ora 14:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O simpla "contuzie" nu necesita o asemenea imobilizare. Nu exista in ortopedie notiunea de "fisura".
Avizul specializat necesita examinare clinica directa si studiul radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-09-2011, ora 14:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O simpla "contuzie" nu necesita o asemenea imobilizare. Nu exista in ortopedie notiunea de "fisura".
Avizul specializat necesita examinare clinica directa si studiul radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-09-2011, ora 12:04
mc_flo2006
Nu este medic/terapeut
mc_flo2006
Buna ziua !! am o problema destul de grava zic eu si as dori si parerea dumneavoastra.
acum 2 ani am facut o entorsa la genunchi si cred si glezna si am tratat'o singur..problema este ca de aproximativ 1 an jumate dupa efort ma doare glezna dreapta "sub oul piciorului in exterior, vreau sa precizez ca nu se umfla zona doar am o durere foarte mare si nu stiu ce sa mai fac, am incercat fel de fel de unguente am facut si repaus total 3-4 luni, joc fotbal si de fiecare data joc cu fasa elastica si ma dau cu finalgon sa imi mai ia din durere.mai vreau sa precizez ca mi se umfla o vena destul de tare.daca puteti sa va dati o parere as fi foarte recunoscator, sunt in momentul in care alta solutie in afara de renuntarea la sport nu mai gasesc. va multumesc
0
22-09-2011, ora 18:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferinta actuala va obliga la renuntarea totala la sporturi agresive (de gen foot-ball sau jogging).
De asemenea se impune si o examinare clinica atenta a gleznei, pentru a exclude diagnostice grave, cum ar fi leziuni ligamentare importante sau fracturi ale talusului, navicularului, calcaneului etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-03-2012, ora 12:11
mladin87
Nu este medic/terapeut
mladin87
buna ziua, acum 2 zile mi-am prins piciorul laba piciorului intre usa masinii si stalpul din garaj, acum nu mai am nicio o durere doar ca este un pic umflat si putin vanat, ce unguent sau pastile imi recomadati
multumesc
0
07-03-2012, ora 12:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Care este, de fapt, intrebarea D-voastra???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-03-2012, ora 12:31
mladin87
Nu este medic/terapeut
mladin87
ce imi recomandati pastile sau unguent?
0
07-03-2012, ora 12:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nici pastile, nici unguent.
Esential este diagnosticul corect, iar tratamentul presupune in primul rand repaus relativ, gheata local, contentie elastica (protocol RICE).
In cazul unui diagnostic mai complex, tratamentul poate necesita imobilizare sau interventie chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-03-2012, ora 22:44
mladin87
Nu este medic/terapeut
mladin87
buna seara. m-am lovit la laba piciorului foarte puternic, iar aceasta s-a umflat si s-a invinetit, am 4 zile de cand este in starea aceasta, este posibil sa am cheaguri de sange, sau cum imi pot da seama daca am sau nu am? si inca ceva: pot avea vreun tendon, muschi fisurat, rupt, sau intindere? daca ar fi asa ar trebui sa ma doara nu?
0
08-03-2012, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil de precizat diagnosticul, tratamentul si prognosticul fara un examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-03-2012, ora 23:03
mladin87
Nu este medic/terapeut
mladin87
sunteti doctor sau robot?
0
08-03-2012, ora 23:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este o forma de injurie sau de respect???
Cum sa va fac sa intelegeti ca nu suntem ghicitori in stele, clarvazatori, sa putem descifra originea suferintei, fara sa avem nici cea mai vaga informatie????
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-03-2012, ora 23:11
mladin87
Nu este medic/terapeut
mladin87
vreau sa stiu daca intradevar vorbesc cu domnul doctor sau cu robotul dansului. respect doctorului!
0
08-03-2012, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sincer, nu am inteles demersul D-voastra.
Incerc sa raspund intrebarilor pertinente, in limita competentei si nimic mai mult.
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-05-2012, ora 20:37
ioana__ioana
Nu este medic/terapeut
ioana__ioana
Buna ziua, as avea si eu o intrebare: Ieri am cazut de pe scaun si m-am lovit la glezna piciorului drept. Nu stiu daca spun corect, dar zona afectata e putin mai sus de "oul piciorului", in exterior cum ar veni, cred eu (din cata anatomie stiu) in partea de jos a fibulei. Cu siguranta am o contuzie, nu e prima data cand patesc (am mai avut la genunchi si simtomele au fost similare). Asadar, zona s-a umflat, dureroasa la atingere, nu e vanata aproape deloc, nu ma doare cand stau, ma doare doar cand merg (dar merg normal, nu schiopatez). Gheata, repaus, unguiente de vreo 3 feluri, antiinflamator, etc etc stiu despre ce e vorba, am aplicat. INTREBAREA MEA ESTE (si va rog nu ma trimiteti la doctor pentru ca nu e cazul, sincer): in cat timp imi pot reincepe activitatea sportiva? Cand am avut contuzie la genunchi am stat 3 saptamani si a fost groaznic pentru mine (dar contuzia a fost mult mai puternica). Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
88 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.