Copil 11 ani dureri in calcai

19-10-2013
laura.aa
Nu este medic/terapeut
laura.aa
Buna ziua, nepotul meu de 11 ani are o problema cu picioarele- anul trecut au debutat dureri in calcaiul drept, la medic in Pitesti punandu-se diagnostigul de boala Sever. Dupa ce nu a mai facut miscare mai deloc 6 luni, durerile s-au atenuat. Anul acesta a inceput sa-l doara piciorul drept, uneori atat de rau, incat schiopateaza. Cand nu schiopateaza, merge ciudat, ca o rata. medicul de la spitalul Marie Curie (s-a mutat in Bucuresti), dupa un consult sumar ce a constat in urmarirea lui 5 minute facand miscare, sarind si topaind, a spus ca este o maladie de crestere si o sa-i treaca, trebuie sa faca multa miscare. Medicul din Pitesti ii spusese sa nu faca niciun fel de miscare, ceea ce ne-a produs multa confuzie.
Este posibil sa aiba ceva mai grav ? in care caz, ce investigatii ar trebui sa facem ?
Daca este doar o maladie de crestere, trebuie sa-l oprim sa faca miscare, sau ar trebui sa faca sport ?
Precizez ca durerea este localizata chiar in interiorul calcaiului, si apare uneori chiar daca nu face niciun fel de miscare, iar acum se plange uneori si de dureri bruste in genunchi.
Multumesc foarte mult
4 comentarii
0
19-10-2013, ora 15:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, cu mare probabilitate este vorba despre o maladie Sever, tipica baiatului de 9-12 ani, supraponderal si/sau sportiv.
Tratamentul este cel mentionat de catre D-voastra: repaus sportiv absolut timp de 6-24 de luni. Prin urmare, 6 luni de repaus sportiv sunt insuficiente, de vreme ce durerea persista.
Nu ne-ati precizat esentialul: ce greutate/inaltime are si ce sporturi practica???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-10-2013, ora 16:17
laura.aa
Nu este medic/terapeut
laura.aa
Multumesc foarte mult pentru raspuns !
Referitor la intrebarile dvs., are 1.42 m si 38 kg. A practicat baschet, unde alerga extrem de mult, si karate. Cand nu a facut miscare, a crescut putin in greutate. La inceputul verii, cand durerea parea ca trecuse, a alergat foarte mult pe-afara.
Acum, ca a inceput sa-l doara calcaiul stang (celalat picior, anul trecut l-a durut dreptul) si rareori si dreptul, nu mai face sport deloc.
Va rog sa-mi spuneti daca ar trebui sa facem mai multe investigatii si care ar fi acestea. In plus, ar putea face un sport care sa nu solicite laba piciorului, de ex. inotul ?
Cu stima si multumiri
0
19-10-2013, ora 16:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnosticul este o cvasi-certitudine, mai ales ca v-am precizat tipologia pacientului cu Sever: baiatul de 9-12 ani, supraponderal si/sau sportiv.
Tratamentul este cel mentionat de catre D-voastra: repaus sportiv absolut timp de 6-24 de luni (evident ca poate sa practice inot fara limite).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-10-2013, ora 16:33
laura.aa
Nu este medic/terapeut
laura.aa
Domnule doctor, va multumesc foarte mult !
M-am linistit, mai ales ca am primit raspunsul de la dvs. Citind articolul publicat recent pe Hotnews.ro, am fost foarte impresionata de determinarea dvs. si de eforturile de a impune un alt stil in medicina romaneasca.
Cu stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Sever

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: