Copil 6 ani-poate fi semn de meningita? | Forumul Medical ROmedic

Copil 6 ani-poate fi semn de meningita?

12-12-2012
rosu.bettina@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
rosu.bettina@yahoo.com
Buna ziua!Acum 3 zile, fiica mea de 6 ani a facut baie si se pare ca tatal a lasat-o cu parul ud cam 40 min, timp in care ea sustine ca i-a fost uneori frig.a doua zi a mers la scoala iar dupa amiaza a facut febra 39, 7.I-am administrat nurofen potrivit varstei si greutatii, dar are efect cel mult sase ore.Se plange de dureri de cap, frisoane, stari de greata, mananca foarte prost si ieri a si vomitat-nu stiu sa zic daca din cauza febrei sau ar fi alta cauza...Totodata, transpira dupa nurofen fff mult, si mai ales la cap.Imi este teama sa nu existe riscul sa faca meningita.Dr nostru de familie este in concediu si nu as vrea sa merg la urgente si sa fie verificata sumar si sa i se administreze vreun tratament gresit.Nu stiu ce sa fac.Ce ma sfatuiti?Mentionez ca febra cedeaza tare greu, dureaza cam o ora pana ce scade cat de cat la valori normale.Va multumesc!
2 comentarii
0
12-12-2012, ora 12:32
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
cel mai corect este sa mergeti sa o consulte un medic.

Mukta sanatate!
0
12-12-2012, ora 20:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Orice dr de familie CAND este in concediu,..este inlocuit de alt medic.SIGUR iti scriu.
asa ca,
mergi cu fetita la dr de fammmmmmmm.care-o fii.
sau la un cabinet privat!
intrebare:
- CUM de i-a facut tatal baie la 6 ani?.unde erati?
- nu l-ati intrebat DE CE n-a uscat parul?
- de ce-o fii trimis-o SI la scoala?
faptul ca transpira...se pare ca a racit...zdravan...
NU
lasati sa treaca timpul.
neaparat la medic cu ea.
sanatate,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc crescut de dizabilități pe termen lung la copiii cu meningită bacteriană
  • Cercetătorii au identificat tipurile de E.coli responsabile de meningita neonatală
  •