Copil de 2 ani si 8 luni schioapata.

24-02-2016
Flori S
Nu este medic/terapeut
Flori S
Am un copil de 2 ani si 8 luni, de vreo luna a inceput sa schioapete, a schiopatat cateva zile, apoi s-a oprit, am mers cu el la medicul ortoped care a stabilit ca are platfus si i-a dat sa poarte taloneti, i-am pus talonetii si iar a inceput, i-am scos talonetii parea ca e mai bine, dar de doua zile pare ca il doare si coloana, nu doar piciorul. Am mers la neuro, reflexele sunt normale, la ortopedie la fel. Calca pe partea laterala talpii sau pe varf, evita calcaiul si scobitura talpii, iar cand sta in pat tine piciorul spre interior. Mentionez ca a avut piciorul orientat spre interior la nastere si torticollis. Suntem disperati, nu mai stim la ce medic sa mergem.
8 comentarii
0
24-02-2016, ora 20:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Talonetele nu au nici o utilitate la 2 ani, ba chiar agraveaza situatia.
Ati fost la un ortoped pediatru??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-02-2016, ora 11:32
Flori S
Nu este medic/terapeut
Flori S
Buna ziua! Ortopedul pediatru ni le-a recomandat si cred ca nu au facut decat sa agraveze problema, iar acum nu stim ce sa mai facem. Copilul tine talpa spre interior si calca doar pe varf, are dureri de spate. Niciun medic nu ne-a pus un diagnostic.
0
26-02-2016, ora 12:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca ar fi util sa cereti sfatul altui ortoped pediatru, care sa nu va recomande talonete (ce agraveaza situatia).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-03-2016, ora 11:57
Flori S
Nu este medic/terapeut
Flori S
PUteti sa-mi recomandati un ortoped pediatru in Bucuresti bun si la care sa putem ajunge relativ repede?
0
09-03-2016, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aceste recomandari le pot oferi numai pe email, daca-mi solicitati acest lucru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-03-2016, ora 20:54
Flori S
Nu este medic/terapeut
Flori S
Adresa mea de mail este -*. Multumesc anticipat.

(*modificat de admin)
0
09-03-2016, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Astept sa-mi trimiteti D-voastra un email, evident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-03-2016, ora 18:39
Flori S
Nu este medic/terapeut
Flori S
Noi suntem putin debusolati, nu prea stim catre ce medic sa ne indreptam. Copilul se plange de dureri de talpa, dar la apasare nu pare sa il doara. Cand alearga, in perioada in care purta talonetele, musculatura gambei era contractata si abia mai putea sa mearga. Dupa repaos si antiinflamator i-a trecut, n-a mai mers schiop, dar ma tem ca durerile vor reveni. E normal sa nu-l doara talpa la apasare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: