Coroană dentară

18-10-2018
Raducostel
Nu este medic/terapeut
Raducostel
Am avut o lucrare acum 24 ani, în partea de sus din două părți.Azi mia căzut o parte.Ce înseamnă.
7 comentarii
0
19-10-2018, ora 08:30
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Este posibil ca dintii stalpi pe care se sprijinea lucrarea sa se fi macinat.
Mergeti la medicul stomatolog pentru consultatie.
0
19-10-2018, ora 15:06
Laura 200024
Nu este medic/terapeut
Laura 200024
Buna ziua! Am avut o durere groaznica de măsea în urma careia am hotarat sa merg la medic. Pe baza unei radiografii mi-a spus ca am o carie care a ajuns deja la nerv. Mi.a facut anestezie a scos nervul si a inceput cu ace de la subtiri la groase sa imi curete canalele. Pe 2 dintre canale m.a durut foarte tare iar explicatia a fost ca erau infundate si un pic infectie. Dupa ce le.a lărgit mi.a pus un pansament cu dezinfectant. A doua zi mi-a spus ca imi plombeaza rădăcinile si m-a durut dar nu la fel de tare tot acele 2 canale cand a băgat acel chit. Eu imi fac griji. Eu stiam ca nu trebuie sa doară deloc dupa scoaterea nervului. E posibil sa mai am infectie acolo? Daca da ce se intampla in cazul in care mi.a plombat rădăcinile? De ce mai am o jena si un disconfort ca si cum am corp stain acolo? E normal?
1
19-10-2018, ora 19:26
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Buna ziua
Dupa un tratament de canal e normal sa fie un disconfort si sa doara un pic cateva zile.
Pentru mai multe detalii atasati si o radiografie
1
19-10-2018, ora 20:30
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara.
Da, e normal sa doara cateva zile.
0
19-10-2018, ora 21:17
Laura 200024
Nu este medic/terapeut
Laura 200024
Dar a fost normal sa doara si la curatarea si la plombarea radacinilor?
0
19-10-2018, ora 22:49
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Doar la varful radacinii doare in timpul tratamentului.
0
05-11-2018, ora 22:45
Viorel Vio
Nu este medic/terapeut
Viorel Vio
Buna ziua! Am 37 de ani si am inceput o lucrare in partea de sus. In momentul de fata imi lipsesc 4 dinti, 2 masele pe o parte si o masea pe cealalta. Doctorul mi-a zis ca imi slefuieste 3 dinti si imi pune o punte dentara in partea din fata, adica dintii deocamdata. Si apoi imi pune si la masele. Adica pe bucati. As vrea sa stiu, cum e mai bine ? Asa pe bucati sau decat o singura punte care acopera tot ? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: