coronita pe un molar

06-03-2009
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
molarii din portelan se constituie pe o coronita din metal? adica in exterior molarul este din portelan si in interior metal? se pot constitui si numai din portelan? care sunt preturile in aceste doua cazuri?
mie doctorul mi-a pus o coronita ca in primul caz si la baza molarului langa gingie se vede putin din metalul pe care a fost constituit dintele, ceea ce nu imi place. se poate ca in timp molarul sa mai coboare in gingie si sa nu se mai vada metalul? oare in cat timp?
multumesc anticipat oricui doreste sa imi raspunda.
3 comentarii
0
07-03-2009, ora 10:23
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
coronita este prea mare pt molarul meu si ma jeneaza, nu pot mesteca. e prea lata si putin inalta.
cum se poate corecta?
0
07-03-2009, ora 12:34
Dr. Ghise
Identitate neconfirmată
Dr. Ghise
-in general portelanul se arde pe un suport metalic-Cr-ni, Cr-co, Au-pt, zirconiu;exista si un tip de portelan care nu necesita suport metalic, dar rezistenta acestuia este mai mica(deci nu este recomandat in zona molarilor), iar preturile sunt mai mari
-putin probabil sa mai coboare gingia peste coronita
-o sa va obisnuiti cu latimea coronitei, dar nu o sa va obisnuiti cu faptul ca este mai inalta-daca intr-adevar este mai inalta medicul stomatolog poate corecta acest lucru prin retusuri ocluzale
0
07-03-2009, ora 16:17
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
multumesc mult pentru raspuns dle dr.Ghise
as dori sa se corecteze si latimea coronitei ori sa fie refacuta in intregime deoarece nu vreau sa ma obisnuiesc cu ceva care nu este facut bine. e mult prea lata fata de marimea naturala a ex-molarului meu, simt ca si cand as avea o umflatura in locul respectiv ori ceva in plus care nu trebuie sa fie.
acum ma gandesc daca e pusa lucrarea de proba sau a cimentat-o direct odata ce doctorul nu mi-a spus nimic despre asta :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: