Coxartroza grava

20-12-2018
Nicolascry
Nu este medic/terapeut
Nicolascry
Buna ziua!Scriu aici, pentru ca nu stiu unde altundeva as mai putea cere sfaturi.am 24 de ani si ma confrunt cu o grava coxartroza la soldul stâng.la varsta de 7 ani am fost diagnosticata cu leucemie acută bifenotipica.cu cateva luni inainte de depistarea acestei boli, piciorul meu s-a blocat complet nemaiputînd sa il folosesc.arunci diagnosticul meu era"necroza aseptică de cap femural".pana acum 1 an, durerile erau destul de tare, in schimb de 1 an încoace umblu pe la foarte multi doctori si toti imi spun acelasi lucru:nu ma pot opera deoarece sunt prea tânără.ultimul doctor, mi-a propus chiar si infiltratiile cu acid hialuronic pentru a mai "fura"un pic de timp pana la operatie.am facut 1 infiltrație acum 2 săptămâni, iar durerile au fost mult mai mari in primele zile, iar apoi a fost exact ca inainte...aceeasi durere, nicio schimbare.tin sa precizez ca ma aflu in italia iar toate controalele aici le-am facut.va rog sa ma ajutati cu un sfat, dacă cineva s-a mai confruntat cu asemenea problema si de ce varsta mea impiedica acest tip de operatie.multumesc
6 comentarii
1
21-12-2018, ora 22:16
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a vedea ce se poate face in cazul dumneavoastra, puteti sa ne oferiti si o imagine radiologica sau de examinare RMN ? Cu siguranta ca ati facut asa ceva pana acum. De multe ori se pot obtine rezultate foarte bune in coxartroza prin tehnici naturiste. Dar mai intai trebuie sa vedem despre ce este vorba.

dr Petre Muresan
0
22-12-2018, ora 15:09
Nicolascry
Nu este medic/terapeut
Nicolascry
Tinand cont ca nu sunt în tara, e un pic mai dificil.toate examenele au rămas la ultima clinică care mă programase pentru operatie.acum 2 zile am vorbit cu medicul meu( tin sa precizez ca este printre cei mai buni ortopezi din Italia)care mi-a spus că o sa imi caute un alt doctor deoarece dansului ii este teama sa ma opereze.nu inteleg daca imi ascunde ceva, nu inteleg de ce infiltratiile nu si-au facut niciun efect si nu inteleg schimbarea asta brusca a dansului...de ce totul era programat pentru operatie, era totul programat, iar cu cateva zile înainte, in urma efectuării analizelor ce se fac inaintea oricarui tip de intervent, dansul a stabilit k sunt prea mari riscurile.cu toate astea, eu va intreb pe dumneavoastra: care sunt riscurile? Am inceput sa caut pe cont propriu un medic care sa imi dea mai multe informatii, iar unul din acestia mi-a recomandat chiar si o autopsie...( Tinand cont de boala pe care am avut o cu multi ani in urma.multumesc pt răspuns
0
22-12-2018, ora 18:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate biopsie.In nici un caz nu autopsie. Pentru a ne putea pronunta in acest caz, de la distanta, avem nevoie de toate datele. Este clar ca ne lipsesc anumite date pe care echipa medicala care s-a ocupat de dumneavoastra sigur le are. De aceea singurul lucru pe care pot sa-l fac de la distanta, fara a avea toate datele din dosar, este sa va recomand sa va cautati o clinica ce poate sa se ocupe de dumneavoastra in mod profesionist.

dr Petre Muresan
0
22-12-2018, ora 18:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Am intervenit in problema dumneavoastra cu dorinta de a va ajuta deoarece noi( eu si echipa mea ) tratam coxartroza prin metode naturiste ( baza sunt infiltratiile ) si chiar avem rezultate. Dar de fiecare data trebuie vazut exact care este cea mai buna varianta de tratament ce se poate aplica.

dr Petre Muresan
0
22-12-2018, ora 22:05
Nicolascry
Nu este medic/terapeut
Nicolascry
Multumesc mult de sfaturi.Cu siguranta voi cauta o clinică specializată în asa ceva si sper sa rezolv pt ca deja am foarte mult timp de cand durerea este destul de mare.in infiltrații nu mă mai incred atat de mult deoarece dupa prima ( cu acid hialuronic) m-am simtit foarte rau si 3 zile am stat la pat.apoi durerea a fost ca inaintea infiltrației. Cu toate ca la toti doctorii la care am fost, au spus ca infiltratiile nu isi au rostul deoarece osul este foarte consumat.cu toate acestea, au încercat si metoda asta fara niciun rezultat.iar acum toti refuză să mă opereze.de ce varsta ar fi o problema atat de grava si care ar fi riscurile.astea sunt intrebarile la care nimeni nu îmi răspunde.multumesc frumos
0
23-12-2018, ora 01:36
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O posibila explicatie a faptului ca medicii ar prefera sa mai amane operatia este ca o proteza dupa un anumit timp trebuie schimbata, ea nu dureaza o vesnicie si dumneavoastra acum sunteti prea tanar. De aceea ar fi bine amanat cat ai mult si obtinut rezultate prin tratamente. Cu formulele noastre de infiltratii naturist homeopate am obtinut rezultate foarte bune in situatii grele. Sunt sigur ca si dumneavoastra o sa gasiti solutia cea mai buna pentru problema cu care va confruntati. Va doresc multa sanatate !

dr Petre Muresan
Medic primar MG/MF
Atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
Studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: