cred ca sufar de afazie, de cativa ani...

11-08-2011
micutzul
Nu este medic/terapeut
micutzul
Cred ca sufar de afazie, de cativa ani, dar acum s-a agravat treaba.La mine se manifesta boala prin neintelegerea limbajului vorbit, partial sau de cele mai multe ori total.Cand vorbeste cineva cu mine, nu percep cuvintele, trebuie sa-mi fortez mintea sa inteleg sensul fiecarui cuvant si pierd firul logic facand asta.Am si probleme cu atentia si memoria si cred ca si astea fac parte din afazie.Intrebarea mea este, ce tratament medicamentos se recomanda pt asa ceva?

Nu stiu daca am fost foarte logic in exprimare dar cred ca e de inteles de ce...
5 comentarii
0
11-08-2011, ora 21:50
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Trebuie sa va vada un neurolog, sa faceti o tomografie sau un RMN pentru a vedea cauza afaziei dvs.
0
14-08-2011, ora 17:19
micutzul
Nu este medic/terapeut
micutzul
Multumesc de raspuns doamna doctora, da ce medicamente sunt pt asa ceva?Ca nu gasesc pe net.V-am intrebat pt ca mai am pana ajung la un dr. neurolog!
0
15-08-2011, ora 09:15
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pai cat timp nu se cunoaste cauza, caci de aceea v-am trimis la un neurolog, cum ati vrea sa vi se stabileasca tratamentul?
0
28-08-2011, ora 14:53
micutzul
Nu este medic/terapeut
micutzul
Nu este afazie, m-am inselat se pare, ce pot sa spun despre boala asta, cruaia nici macar numele nu i-l stiu e ca imi afecteaza imaginatia reproductiva si memoria vizuala, eu nici atunci cand citesc un text nu-l inteleg cand e vorba il el despre ceva care necesita folosirea imaginatiei.Inteleg doar propozitii scurte, chiar nu stiu ce sa mai zic, sunt distrus din cauza bolii asteia, am o mie de draci, de trei ani de zile nici macar un nume nu pot sa-i gasesc.Cred ca nu trece zi sa nu ma gandesc la sinucidere.In prezent i-au Abilify de 10 mg dar mai rau imi distruge imaginatia.M-am saturat, vreau sa mor si atat.Daca vrea cineva sa-mi rapunda bine, daca nu.iar"bine".
0
29-08-2011, ora 19:49
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@micutzul:

Daca ai dificultati la citirea unui text, poate suferi de dislexie.
-----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea atenției - probleme de concentrare (la adult)
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  •