Cum pot sa nu mai obosesc tare când fac sport?

30-09-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Știu că se antrenează dar eu și când eram mic și nu eram slab oboseam repede.Acum, când. 125 kg mi-aș dori sa nu mai fiu epuizat după 15 min de bicicletă.Cum pot sa fac asta?
Cum rezista fotbaliștii sa alerge 90 minute pe teren?Știu că se antrenează dar totusi.
As vrea sa pot face 30 min de bicicletă fara să mi se pară că am alergat la maraton.Cum pot face asta?Greutatea e și ea de vina, știu dar nici când eram mai slab nu eran vreo minune în sport.Si cam vreau sa fac și eu sport pentru creier și slăbit.
4 comentarii
2
30-09-2022, ora 16:39
360
Nu este medic/terapeut
360
ai nevoie de timp sa ti se dezvolte muschii. daca faci 10-15 minute, de 2 ori pe saptamana, e perfect. in timp o sa poti face mai mult, pe masura ce te antrenezi mai mult.

fotbalistii fac fotbal de la 7 ani. zi de zi alearga de la varsta de 7 ani.
imi aduc aminte, copil fiind la un club de fotbal, ca ne punea sa alergam 7 ture de teren, apoi mai si jucam fotbal.
fotbalistii aia au antrenament...

o sa-ti ia 1 an cel putin pana o sa vezi rezultate
2
01-10-2022, ora 14:58
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ok.Am înțeles.
Mulțumesc!
1
03-10-2022, ora 06:41
360
Nu este medic/terapeut
360
cate calorii consumi pe zi ? cate grasimi, proteine, carbohidrati ?
1
04-10-2022, ora 18:36
Terapeut Anghel Florentina
Psihologie, bucuresti
Terapeut Anghel Florentina
Buna ziua! La o astfel de greutate nu incepeti cu sportul, incepeti cu regimul alimentar si mersul pe jos. Slabiti si dupa mergeti sa faceti efort fizic. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Toleranță scăzută la efort
  • Efectele unui program de exerciții asupra sănătății cardiometabolice și mintale la copiii supraponderali sau obezi
  •