Cum pot trata bursita?

16-05-2008
anaclujana
Nu este medic/terapeut
anaclujana
Buna ziua. Am 28 de ani si de vreo2 ani ma tot doare un genunchi, mai ales cand il tin flexat. De vreo luna am o inflamatie deasupra genunchiului respectiv si medicul de familie a zis ca ar fi o bursita. Am mult de calatorit, deci de stat in masina si asta chiar imi face probleme. Va rog dati-mi niste sfaturi...cum as putea scapa de acea inflamatie, ca am incercat cu tot felul de unguente si nu s-a ameliorat. Va multumesc.
86 comentarii 12 3 Înainte ›
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Buna ziua si dumneavoastra, bursita e o colectie de ser intr.o mica "punga" care se afla in mod normal deasupra rotulei dar care se dilata datorita microtraumatismelor, tratamentul antiiflamator local poate indeparta aceasta colectie, ea trebuie evacuata prin punctie, la chirurg sau ortoped, dupa evacuare, unguentele pot uneori preveni refacerea colectiei
0
22-05-2008, ora 00:00
anaclujana
Nu este medic/terapeut
anaclujana
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am obtinut o trimitere pentru o radiografie si mai vedem ce este pe acolo.
0
16-03-2009, ora 18:31
bogatiradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bogatiradu@yahoo.com
Buna seara am o bursita la genunchiul stang de o luna jumate am incercat un tratament cu Aulin, Yogaflex si piroxicam unguent, inca sunt in tratament si nu imi trece.Cum pot scapa de aceasta imflamatie fara interventie chirurgicala? mentionez ca am fost sportiv de performanta 7an handbal 1, 80m 125 kg. nefumatorde2luni.Va multumesc.
0
26-03-2009, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
De obicei bursita genunchiului este rezultatul unui conflict mecanic (frecare), fiind o maladie tipica faiantarilor, care petrec mult timp in aceasta pozitie.
In cazul D-voastra problema poate fi alta, dat fiind si statusul ponderal exceptional (125 kg), putand fi vorba despre o gonartroza (artroza a genunchiului) sau altceva.
Un consult clinic ortopedic amanuntit va diferentia originea suferintei si tratamentul necesar.
Incercati sa nu va mai tratati singur, pentru ca antiinflamatoarele administrate pe termen lung au efecte secundare deloc neglijabile.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-03-2009, ora 18:46
bogatiradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bogatiradu@yahoo.com
Va multumesc domn doctor aveti perfecta dreptate trebuie sa slabesc.Va las diagnosticul meu si va rog inca o sugestie pana incep tratamentul in 15.04.2009. Am chist Baker politeal stg. Artopatie degenerativa genunche stang. Ce pot sa fac pana atunci ca lucrez si mi se umfla piceorul?
0
26-03-2009, ora 18:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Chistul Baker popliteal este un simptom al gonartrozei (artrozei genunchiului).
In cazul D-voastra orice tratament este iluzoriu pana nu slabiti 35-45 kg. Orice tratament, orice tip de operatie, fie ea osteotomie sau protezare, este sortita esecului.
De fapt trebuie sa intelegeti ca problema genunchiului, chiar daca este suparatoare acum, este una total secundara. Problema D-voastra principala este obezitatea si 99% dintre eforturile D-voastra trebuie sa se indrepte spre combaterea ei, si nu tratarea unui simptom al obezitatii (afectarea genunchiului).
Nu mi-o luati in nume de rau, ganditi-va ce inseamna pentru un om normal sa mearga cu un sac de 50 kg in spinare, zi si noapte...la un moment dat cedeaza vreo articulatie, nu??
Slabiti si veti vedea cum durerea de genunchi nu va mai fi suparatoare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-03-2009, ora 19:31
bogatiradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bogatiradu@yahoo.com
Multumesc mult.
0
28-03-2009, ora 07:50
nacoro
Nu este medic/terapeut
nacoro
Dle Dr. Uscatu,
Va informez din start ca sunt o persoana supraponderala 1, 70/92kg.In luna Ian. a.c. am inceput sa am dureri mari(persista si acum )la piciorul drept zona tendon Achile.Am facut Rx si am 2 osteofite, unul plantar si unul calcanean.Durerile fiind mari m-am folosit de piciorul stang.La un moment dat am simtit o umflatura in spatele genunchiului stang, care ma deranja, dar careia nu i-am acordat foarte multa importanta.Pe scurt, a doua zi aveam piciorul umflat cat un butuc, godeuri mari, simteam ca pielea sta sa pocneasca!deoarece am legatura cu zona medicala m-am dus urgent la doctor care mi-a pus diag.de tromboflebita.A urmat tratament cu anticoagulante(innohep, sintrom)doua eco. In final am ajuns la chirurg cardio-vascular care dupa ce mi-a pipait piciorul si mai ales zona din spate genunchi a suspicionat un anevrism de artera popliteee.Am facut un eco Doppler la Dr.Arsenescu care dupa ce a vizualizat tot piciorul mi-a comunicat ca nu vede nici o tromboflebita.Va copiez exact ce a scris pe buletin:
-sistem venos profund normal
-incontinenta semnificativade vena safena mare
-vena safena mica prezinta 1/3 distala a gambei un lumenla compresie de cca 1mm(tromb vechi recanalizat?)
-In 1/3 proximala a gambei, pe fata interna, exista o formatiune bine delimitata care pare atasata articulatiei genunchiului si coboara pana la 1/3 proximale cu 1/3 medie.
-continutul formatiunii este ecogen si inomogen
Ce sfat imi dati?ce trebuie sa fac in continuare?iau anti inflamatorii(Aulin) si cam atat.
Astept un raspuns
O zi buna,
Narcis Popescu
0
28-03-2009, ora 09:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din ceea ce relatati eu suspicionez o ruptura musculara (gastrocnemian medial).
Pentru a fi sigur trebuie sa va consult, consultatia clinica fiind infinit mai importanta decat orice echografie.
Nu va ajuta antiinflamatoarele, ba chiar dimpotriva, au efect nefast asupra cicatrizarii.
Cat despre "osteofitele" calcaneene, uitati-le!! Nu ele reprezinta cauza durerii de la nivel calcaneean, ci doar o expresie radiologica lipsita de orice importanta practica.
Toate aceste probleme sunt total secundare; trebuie sa va concentrati 100% asupra scaderii ponderale.
Cand doriti sa va ajut, va stau la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-03-2009, ora 12:51
nacoro
Nu este medic/terapeut
nacoro
va multumesc pentru promptitudinea raspunsului!
sunt domn, poate prenumele meu a generat confuzia!
unde va pot gasi si programa pentru o consultatie de specialitate?unde activati, in ce clinica?
Cu stima,
Narcis Popescu
0
28-03-2009, ora 15:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Pentru ca nu pot face aici reclama clinicii in care activez, va rog sa dati "click" pe numele sau pe poza mea de aici si veti gasi coordonatele mele. Sunati-ma pe mobil si vom stabili detaliile.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-05-2009, ora 22:59
alina.iatan
Nu este medic/terapeut
alina.iatan
Buna seara d-le doctor!
Ma numesc Alina Iatan, sunt fiziokinetoterapeut, si as vrea sa ma consult cu dvs. in privinta contraindicatiei procedurilor de fizioterapie la nivelul articulatiei calcaneului, si nu numai! Cu respect, va rog sa ma lamuriti, caci eu nu am invatat in 5 ani de facultate acest lucru! Multumesc frumos!
0
22-05-2009, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg intrebarea D-voastra: nu exista o "articulatie a calcaneului", ci calcaneul participa la articulatia talo-calcaneo-naviculara, precum si la cea calcaneo-cuboidiana.
Personal eu colaborez foarte bine cu kineto-terapeutii, carora le trimit pacienti cu sechele ale fracturilor calcaneului, cu artroza subtaliana de diverse etiologii etc etc.
Ceea ce precizam eu era cu totul altceva: in talalgiile posterioare de origine mecanica (din care face parte si aponevrozita plantara) fizioterapia este total ineficace (si vorbesc aici de experienta unei scoli foarte evoluate, cea franceza).
Va marturisesc un mic secret: ajungand in Franta am fost obligat sa uit complet ceea ce am invatat in 6 ani de facultate si 6 ani de specializare, fiind obligat sa o iau absolut de la zero. Diferenta intre scolile de medicina romaneasca si cea franceza este de ordinul a 30-40 de ani, asa ca va rog sa nu va mirati ca nu ati invatat aceste lucruri in facultate.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-05-2009, ora 23:17
alina.iatan
Nu este medic/terapeut
alina.iatan
Multumesc pentru raspunsul dvs. prompt! Mi-a facut mare placere sa va citesc mesajele, si am avut o falsa impresie ca nu promovati meseria mea, de aceea mi-am permis sa va consult! Va multumesc inca o data si va doresc o seara buna! Cu siguranta ma veti gasi in programatorul dvs. pentru a ma sfatui in privinta monturilor mele, in ciuda faptului ca nasul meu este chirurg-ortoped! Cu stima, Alina Iatan.
0
22-05-2009, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu fac cu kineto-terapeutul o echipa sudata, ne prezentam reciproc cazurile, ne sfatuim absolutamente zilnic, schimbam ultimele noutati in domeniu. Este acelasi gen de colaborare pe care il aveam cu colegii francezi, si va rog sa ma credeti pe cuvant ca nu programam o operatie inainte de a avea programul de kineto-terapie pe 6-8 saptamani inainte perfect stabilit. Niciodata nu am operat o fractura de calcaneu pana nu am pus la punct kineto-terapia pe 2 luni inainte...cu reluarea mersului in piscina, reeducarea articulatiei subtaliene etc etc.
Va stau oricand la dispozitie. Pana atunci puteti citi informatiile de pe site-ul meu (fara a-mi face aici reclama).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-09-2009, ora 20:52
DeeaM2009
Nu este medic/terapeut
DeeaM2009
Buna ziua,
Va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine. Acum un an, am fost impreuna cu bunicii la adunat de cartofi. Din cauza incordarii picioarelelor si a actiunilor repetate de asezare, ridicare, carare de greutate, m-am ales cu o puternica durere la picior.Am fost la doctor si medicul de familie mi-a spus ca am bursita, recomandandu-mi rapaus 2 saptamani, dar nu mi-am permis din cauza serviculului sa stau in pat.. Mi-a dat voltaren, unguent si pastile si mi-a spus ca imi va trece. Iata ca la inceputul lui septembrie am implinit un an de cand am primit diacnosticul si nici acum mie nu mi-au trecut durerile. Cand stau foarte mult in picioare sau imi incord muschii depunand efort mare, ma doare f f tare, in rest durerea persista, dar e mai slaba. Pe langa durere, atunci cand ma doare, daca indoi picioarul parca as strange 2 pietre, adica e tare. Dar nu se umfla. Nu s-a umflat nicioadata locul. Am fost o perioada si la sala cam jumatate de an, am facut forta la picioare, ridicam cate 50 kg, va rog sa ma credeti ca nu va mint, dar nu am mai putut continua din cauza durerilor care persistau si erau tot mai mari. Cand am renuntat, m-au lasat durerile, dar nu de tot. Persista si ma deranjeaza f tare. Va rog sa ma ajutati intr-un fel cu un sfat, o slolutie, un unguent, ceva, ca am ajuns sa nu mai suport. Acum serviciul meu s-a schimbat si stau in picioare f mult, ceea ce ma omoara, ajungand sa plang de dureri. Va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc si multa sanatate toturor.
0
26-09-2009, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu ati precizat esentialul: sediul anatomic al durerii.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-09-2009, ora 11:20
DeeaM2009
Nu este medic/terapeut
DeeaM2009
Buna ziua,
Imi pare rau ca am uitat un lucru atat de esential. Localizarea este in spatele genunchiului si se intinde pe picior in sus. In spatele piciorului. V-ati gandit la un diacnostic sau un tratament. Poate va cer prea mult, avand in vedere ca, consultitatia este prin internet. :) Multumesc. O duminica placuta.
0
27-09-2009, ora 11:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa stabilim niste repere: deasupra genunchiului se afla coapsa, dedesubtul genunchiului se afla gamba, iar piciorul este formatiunea anatomica situata strict sub glezna.
Putem vorbi de asemenea despre anterior si posterior, medial si lateral, superior si inferior.
va rog sa-mi descrieti cu precizie sediul si tipul durerii, al "umflaturii" si alte semne ce pot fi cu adevarat utile.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-09-2009, ora 12:03
DeeaM2009
Nu este medic/terapeut
DeeaM2009
Buna ziua,
Va rog sa ma scuzati, am spus deasupra genunchiului, numai nu in fata, ci in spate. Din spatele genunchiului durerea urca in sus pe picior in spatele coapsei.Sper ca acum m-am exprimat corect. Am gasit o poza pe internet si as putea sa ma exprim mai bine asa, da aimi dati o adresa de e-mail pentru a va trimite poza si a va spune direct cu poza in fata, unde cred ca este problema. Multumesc.
0
27-09-2009, ora 14:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Datele mele de contact sunt publice si le gasti chiar aici, pe forum, in momentul in care faceti un click pe numele meu.
Astept date concrete si detalierea corespunzatoare a simptomelor, a antecedentelor de orice fel si a altor amanunte semnificative.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-02-2010, ora 15:43
maria goia
Nu este medic/terapeut
maria goia
buna ziua.va cer si eu o lamurire.tatalui meu i s-a umflat genunchiu circa de 6 saptamani ieri a fost la ortoped si diagnosticul este bursita superinfectioasa.i s-a recomandat repaus si medicamentele zinat si novalis si control vineri daca nu se absoarbe interventie chirurgicala.va rog sa malamuriti in ce consta aceasta interventie si daca trebuie efectuata asa repede sau sar mai putea efectua ceva tratament.va multumesc anticipat
0
10-02-2010, ora 16:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca este vorba despre o bursita pre-patelara, tratamentul optim cuprinde o imobilizare relativa, gheata local si anti-inflamatorii. Interventia chirurgicala se judeca in functie de starea locala si de evolutie.
Interventia consta in evacuarea colectiei lichidiene, indepartarea burselor.
Alt tratament nu exista.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-02-2010, ora 16:57
maria goia
Nu este medic/terapeut
maria goia
buna ziua si multumesc de raspuns.intradevar bursita este pre-patelara pe mine ma sperie interventia.trebuie anestezie locala sau altceva?nu ni s-a spus nimic de gheata doar comprese cu rivanol.ati putea va rog sa-mi spuneti care ar fi consecintele daca nu se opereaza si mai asteapta.va multumesc foarte mult de disponibilitatea dumeavoastra
0
11-02-2010, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este extrem de greu de precizat evolutia.
Singura problema o reprezinta suprainfectia, care NU poate fi prevenita de catre antibiotice. Sunt, in schimb, eficace antiinflamatoarele, repausul, gheata local etc.
Interventia este dificil de realizat cu anestezie locala. Este de preferat una loco-regionala (rarissima in Romania) sau una rahidiana (de rutina in Romania).
Tineti-ne la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-02-2010, ora 13:20
maria goia
Nu este medic/terapeut
maria goia
buna ziua.vreau sa va multumesc pentru timpul acordat.tata a refuzat operatia.nu stiu daca a facut bine sau nu dar timpul ne va arata.bursita s-a retras minim 70%aproape total nu are dureri deloc, nu este rosu genunchiu, acum vom vedea.este speriat de operatie are tensiunea marita cu toate ca ia tratamen.va multumesc si va doresc succes in activitatea dumeavoastra
0
16-02-2010, ora 13:24
maria goia
Nu este medic/terapeut
maria goia
ma scuzati vreau sa va mai intreb, pentru a pune diagnosticu de bursita infectioasa nu era normal sai extraga lichid sa faca analiza?se poate sa-si dea seama ca s-a infectat doar examinand piciorul?va multumesc.
0
16-02-2010, ora 16:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu a diferentia o inflamatie de o infectie este destul de dificil, necesitand mare experienta clinica, precum si analize biologice de confirmare.
Daca evolutia este catre vindecare, nu mai conteaza diagnosticul initial.
Poate continua aplicarea de gheata local, este important si repausul.
Tineti-ne la curent.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si a Picior
0
01-07-2010, ora 18:12
diana9128
Nu este medic/terapeut
diana9128
Buna ziua. Numele meu este Diana. De anul trecut am perioade in care ma doare teribil genunchiul drept. Cumva, in spatele rotulei. Dar inaintea de a ma durea, mi se blocheaza piciorul in pozitie flexat, si nu-l mai pot indrepta, sau daca e drept, nu-l mai pot misca din genunchi deloc. Ulterior se umfla sub rotula si se invineteste. Pana cand nu se retrage umflatura nu-mi trece nici durerea. Mentionez ca acest lucru mi s-a intamplat de foarte multe ori cand inotam, si de curand mi s-a blocat genunchiul in timp ce mergeam. Momentan nu am timp sa ajung la medic, din cauza examenelor. V-as ruga sa-mi dati un raspuns cu ceea ce credeti dumneavoastra ca ar fi. Va multumesc, Diana
0
01-07-2010, ora 23:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
cand vorbim despre "bursita" ne referim strict la inflamatia tesuturilor care se afla intre rotula si piele, deci fara legatura directa cu articulatia.
D-voastra descrieti mai curand o problema articulara, de genul leziunii de menisc.
Este absolut impsibil de emis cea mai mica ipoteza fara un examen clinic direct al genunchiului (consultatie).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si a Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
86 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •