cum sa combat depresia??

15-05-2006
rooxi
Nu este medic/terapeut
rooxi
Am 18 ani si de aprox 2 ani am inceput sa am depresii mai usoare.la inceput am crezut ca asa sunt eu sensibila dar depresiile au inceput sa fie tot mai dese si sa ma afecteze tot mai mult.plang foarte mult pana ma doare capul, se intampla foatre fregvent si fara motiv, nu ma pot concentra, retin foarte greu, uit...m am izolat de toata lumea, nu prea mai ies nici din casa, uneori mi e greu sa port o conversatie, ma simt mereu singura si ma supar repede...as vrea sa ma sfatuiasca cineva pt.ca nu stiu cum sa ma tratez si sa trec peste...
18 comentarii
0
16-05-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Informatiile despre ceea ce declanseaza si intretine aceasta stare pe care dvs. o numiti depresie lipsesc. In absenta lor nu puteti primi decat un sfat neavizat. O consultatie la un psihiatru sau psiholog ar aduce atat lamuriri in privinta diagnosticului cat si un sfat avizat. Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta pentru o programare. Gasiti datele mele de contact tot pe acest site.
0
16-05-2006, ora 00:00
rooxi
Nu este medic/terapeut
rooxi
Pai nu stiu exact sa va spun ce imi declanseaza starea asta...pur si simplu ma intristez foarte tare ma simt singura si incep sa plang foarte mult..trebuie sa ma opresc din ceea ce fac pt. k nu ma pot opri din plans, sau cand mi se face dor de prietenul meu care e plecat in strainatate numai ca nu cred ca ar fi asta cauza.si mama are stari din acestea uneori numai ca nu am vazut o sa planga.acum cativa ani a vut o depresie mai puternica si ea.tatal meu obisnuia sa o bea mult si cand il vede beat se sperie foarte tare...din pacate nu sunt din Bucuresti.imi puteti spune va rog daca am trimitere de la med.de fam.se platesc consultatiile?Va multumesc...
0
18-05-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
trimiterea de la medicul de familie ar trebui sa fie insotita de o adeverinta de salariat/elev/student ca sa nu platiti.
0
05-06-2006, ora 00:00
grig
Nu este medic/terapeut
grig
Cum sa ma port cu un prieten(24 de ani) care e tot timpul trist, neincrezator in el si in ceilalti? Spune ca nu-i pasa ce se va intampla cu el in viitor, e gandeste doar la ce-a gresit in trecut, spune ca e un ratat, ca viata lui n-are sens, ca e inutil...sa fie depresie? Cum sa-l fac sa mearga la un psiholog fara sa-l enervez? Stiti in Timisoara un cabinet unde sa nu coste foarte mult? Se poate sa treaca de starea asta fara doctor? grigorina, 21ani
0
05-06-2006, ora 00:00
rooxi
Nu este medic/terapeut
rooxi
Sincer c-am aceleasi stari le am si eu de ceva timp, uneori chiar nu stiu ce sa fac sa ma simt mai bine.nu as putea sa va dau un sfat dar pot sa spun ca de cand am fost la doctor ma simt un pic mai bine.Mi-am facut analizele iar doctorul mi-a prescris niste medicamente naturiste si niste antidepresive usoare.Pentru el cred ca conteaza mult sa-l asculti si sa vorbeasca despre ceea ce simte, eu uneori vroiam sa vorbesc cu cineva dar nu aveam cu cine. daca nu mergeam la doctor as fi picat si examenul de bac pentru ca nu puteam sa invat din cauza acestor stari. Cred ca e important sa mearga la doctor
0
25-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga Rooxi, foarte bine ai facut ca ai mers la doctor, mai ales daca este unul bun. Incearca sa te hranesti sanatos, sa consumi miere de albine, fructe( fructele negre fac bine la nervi: afinele, strugurii negri, prunele). Daca ai o structura mai fragila nu te suprasolicita cu invatatul, incearca sa te odihnesti bine. Si eu am trecut printr-o depresie puternica la 16 ani insotita de astenie, nu mai pricepeam nimic din ce citeam. Se pare ca era de la efort intelectual (in cazul meu am intrerupt si liceul 2 ani. Bine, la mine a fost vorba de ceva mai grav, )dar am vrut sa-ti spun cat de important este sa-ti menajezi organismul, sa incerci sa te uiti la piese de teatru umoristice, sa intri pe un site de bancuri, chiar daca ti se pare ca nu te mai amuza nimic, pofta vine mancand. Sa nu disperi niciodata, pentru ca la varsta ta starile acestea vor trece, se vor ameliora incet, incet (incearca sa-l eviti pe tatal tau cand bea, este o situatie foarte neplacuta, nu sunt in masura sa dau sfaturi dar fie ca Dumnezeu sa va rezolve aceasta problema cumva).
0
24-06-2009, ora 16:38
bulinutza74
Nu este medic/terapeut
bulinutza74
BunaziuaSieuamstaridenervozitatedeagitatiepecarenuopotcontrolaAm35deanisimiseparecanuamfacutnimicinviatanusuntcasatoritanuamcopii.Amorelatiede7anicareadatfaliment.Miseparecaamfacutoobsesieptfostulmeuprieten.Vadasemanariintreprietenulmeuactualcucelvechiparcaiiinventezdefecte.Numamultumestemainimiccandmaaprindzictotuldirectfaramenajamentestrigandsitremurandu-mibarbiaDeagitatiemiseinrosestefatasimiseumflaveneledelagatIncercsamacalmezsigurasinureusescSuntirascibilaamdevenitlenesachiarMamameasuferadedepresiebotulina.AmhotaratsamergsieulamedicMi-efricadeviitordebolilemintalePosibilsafievreomostenireSuntsansesa-mivindecnecontrolarea
0
08-07-2010, ora 16:33
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
buna! numele meu este ana-maria si as dori sa stiu ce sanse am sa vindec o depresie? mentionez ca am fost diagnosticata cu tulburare anxio-depresiva.pe deasupra mai sunt si cadru medical.urmez un tratament dela medicul de specialitate cu coaxil si calmepam din decembrie, asta dupa o serie de analize facute la clinica interservisan din cluj, in urma carora am dedus ca nu am probleme cu glanda tiroida(simptomele erau foarte suparatoare :lisa de aer chiar sufocare).in prezent ma simt mai bine, de luna aceasta voi scote calmepamul ziua si il voi lua doar noaptea.mi-e frica ca nu o sa mai pot dormi cand o sa scot si doza de seara.o sa am simptome suparatoare la reducerea dozei?cu coaxil voi mai merge inca 2 ani de acum incolo.sunt suparatoare simptomele la reducerea dozelor?o sa mai pot dormi noaptea fara medicamente?sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme?astept sfaturi si raspunsuri.adresa mea de mail -. va multumesc.
1
08-07-2010, ora 18:09
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Lipsa de aer si sufocarea intr-adevar pot fi simptome ale unor afectiuni tiroidiene, insa la tine sigur e vorba de o anxietate cu sau fara atac de panica.
Referitor la bromazepam, e bine ca il reduceti pe cel de zi, iar cu timpul il veti reduce si pe cel de seara; insa cu grija si microrarea dozei treptat pentru ca astfel sa nu apara reactii neplacute de sevraj. Daca reduceti doza treptat nu veti avea nici o problema cu somnul, puteti bea seara, ca sa va ajute cand va lasati de tratament, si un ceai de tei concentrat.
0
09-07-2010, ora 16:21
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
ce parere aveti despre coaxil.m-i sa spus ca este de cursa lunga ca voi mai merge inca 2 ani de acum inainte cu el ?de ce atat de mult?chiar asa este de grava depresia ca si boala?
o sa am pe viitor recaderi?este depresia o boala vindecabila?medicul meu curant imi spune de fapt ca depresia nu este o boala.se poate vindeca o data pentru totdeauna cu ajutorul medicamentelor?as vrea sa stiu ce se intampla de fapt in aceasta sas-zisa boal?care ests mecanismul ei de functionare?
0
09-07-2010, ora 21:12
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
astept raspuns sau indrumari legate de intrebarile mele stimate dr. T.mai e cineva la ora asta tarzie pe forum?
0
09-07-2010, ora 23:24
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Coaxil e un bun antidepresiv si cu efecte anxiolitice. Tratamentul dureaza in general minim 6 luni, iar daca medicul v-a recomandat 2 ani, atunci inseamna ca a vazut el elemente depresive destul de accentuate. Daca urmati cu strictete tratamentul cu el, va veti vindeca 100%. Aceste medicamente vindeca, dar o fac in timp foarte indelungat si de-asta trebuie sa il urmati 2 ani.

Mecanismul de generare al ei este legat de un neurotransmitator numit serotonina (5-hidroxitriptamina) care in fanta sinaptica se afla in cantitati mai mici, astfel dand depresie; medicamentele antidepresive modifica recaptarea serotoninei instaland efectul antidepresiv. (si ca sa fie definitiv, tratamentul dureaza timp indelungat)
0
11-07-2010, ora 14:22
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
multumesc foarte mult pentru sfaturile si sugestiile dumneavoastra in legatura cu depresia.si scuze ca revin atat de tarziu cu multumirile.multa sanatate va doresc.
0
16-07-2010, ora 17:35
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
de ce mai tot timpul inainte cu vreo cateva zile de menstruatie am stari depresive:plang, sunt deosebit de sensibila, ma enervez din orice.poate avea vreo legatura cu tratamentul antidepresic care il urmez?si mai am o intrebare ma tulbur foarte usor cand aud ca moare cineva, ma intristez repede imi vine sa plang?sa fie oare din cauza ca nu sunt inca vindecata complet?credeti ca un serviciu mi-ar prinde bine?mentionez ca sunt acasa cu fetita de 3 ani de cand am nascut-o.rebuie sa stau acasa atata timp cat urmez tratamentul?mi s-a propus un loc de munca pe maternitate dar mi-e frica sa incep;mi-e frica de un posibil atac de panica si apoi nu as vrea sa stie multa lume ca urmez n tratament antidepresiv.imediat ai fi catalogata drept nebuna.as dori raspunsuri in legatura cu problemele mele.-*



(*modificat de administrator)
0
16-07-2010, ora 17:59
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
trecutul meu este foarte urat:tatal meu a murit la varsta de 49 de ani in urma unui stop cardio-respirator.era bolnav cronic de la 25 de ani de astm bronsic.a facut o criza la volan eu eram cu el in masina.pana sa vina salvarea a decedat.pe vremea aaceea eu aveam 13 ani.tot asa la scurt timp dupa ce a murit aveam senzatia noaptea ca ma sufoc si nu puteam dormi.mama ma dus la un medic psihiatru si mi-a dat un tratament cu tiroidazin pe care nu l-am putut urma, deoarece nu ma simteam bine de la el.in fine timpul a trecut mi-am terminat liceul cu brio am luat la bac 9.32 si as fi vrut sa urmez medicina.din cauza situatiei precare nu am putut sa o urmez si am facut scoala de asistente medicale de 3 ani.am terminat cu 10, dar in ultimul an m-am confruntat cu un mare neaz.mama mea decedase, dupa 3 saptamani de stat pe pat in spital in cluj paralizata.facuse un puseu de tensiune, era hipertensiva dar nu isi lua medicatia.la scurt timp dua ce murise tot asa nu aveam aer, nu puteam dormi noaptea.medicul de familie m-a trimis laa psihiatru.mi-a dat sa iau xanax si inca ceva nu imi mai amintesc.nu am urmat tot tratamentul deorece ma simteam tot mai rau pe luna ce trecea si l-am intrerupt brusc.au urmat niste reactii adverse urate dar au trecut.dupa 3 ani avea sa apara cea mai mare bucuie a mea:fetita.dar si cu ea am avut probleme de sanatate.dupa o lua de la nastere mi-a scazut cu 400 g.ea in loc sa creasca scadea.tot ce manca varsa.m-am dus cu ea la cluj, unde mi-a diagnosticat-o cu volvulus gastric.a urmat apoi un an jumate de chin, stari de tensiune nervoasa, nelinisti ca nu o sa traiasca, ca nu o sa creasca, dar timpul a trecut si a decurs totul bine, in schimb insa timpul si-a pus amprenta asupra mea rau de tot.de asta mi-e frica ca nu o sa ma vindec niciodata de depresie, fiindca sunt foarte vulnerabila la stres si imi fac grij din orice.mentionez ca nu am avut persoane depresive in familie?ma va ajuta tratamentul anidepresiv care il urmez sa ma vindec?imi face bine un serviciu in momentul de fata?astept sfaturi si sugestii stimate dr.T
0
17-07-2010, ora 08:41
anamaria.petru@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anamaria.petru@yahoo.com
buna!nu mai este nici un doctor psihiatru pe forum sa raspunda la intrebarile mele?va rog mult ajutati-ma cu sfaturi si sugestii, chiar si pacienti daca sau mai confruntat cu asemenea probleme.
0
17-07-2010, ora 16:45
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Si eu sunt cadru medical, asistent medical, su eu ma confrunt cu o depresie, iar psihiatrul meu(dr.Carol Friedmnann din Constanta-prof.univ), m-a asigurat ca depresia este perfect curabila.Mi-e mai bine, dupa un tratament cu Remeron, Efectin, Stilnox, Eglonyl si Tanakan, plus Omega 3, ultimul medicament, un supliment alimentar, luat din proprie initiativa.Dumneavoastra v-ar va face bine si un bun psiholog, pe langa tratamentul pe care il luati, pentru ca aveti de luat niste decizii, pe care o a le luati tot singura, dar sub supravegherea unui psihiatru si a unui psiholog care va vor indruma.Deciziile insa, le veti lua singura, pentru ca slava Domnului sunteti lucida, aveti consimtamant si nu e nevoie sa decida nimeni pentru Dumneavoastra.Cu rabdare, va trece totul.Sanatate si numai bine!
0
17-07-2010, ora 16:56
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@anamaria.petru:
Imi cer scuze ca nu am apucat mai devreme sa raspund. Grijile pe care le aveti sunt datorita anxietatii pe care ar trebui sa o reduceti prin mediactie si psihoterapie...numai asa puteti scapa. Absolut, tratamentul antidepresiv pe care il urmati va va ajuta in mod sigur, si sa nu il lasati. El isi face efectul incet, in vreo luna si chiar doua, asa ca aveti rabdare cu el.
Un serviciu ajuta pentru ca echilibreaza psihicul, asa fiecare om isi gaseste un rost si pe mecanismul recompensei pot aparea semne de vindecare / ameliorare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •