cum se recolteaza sangele pentru testare HIV?

17-07-2012
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Buna seara, am si eu o intrebare cum se recolteaza sangele pentru testare HIV? Din deget din saliva sau din vena si care este denumirea analizei propriu zisa, agent ac anti Hiv1/2 ? Multumesc
7 comentarii
0
19-07-2012, ora 23:26
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
se recolteaza sange venos, prin punctie venoasa obisnuita, indiferent daca subiectul a mancat sau nu. Testul este : Anticorpi anti HIV 1 si 2.
0
18-06-2014, ora 12:52
eduard08
Nu este medic/terapeut
eduard08
Buna ziua.
Am si eu o nelamurire in legatura cu un test HIV efectuat la regina maria (floreasca- Bucuresti)
rezultatul :
Ag-Ac HIV1+2 = 0.143 - (mai mic)0.9


negativ: (mai mic) 0.90
echivoc: =sau(mai mare)0.90- 1
pozitiv:(mai mare)sau =1

Multumesc din suflet! multa sanatate!
0
18-06-2014, ora 12:56
eduard08
Nu este medic/terapeut
eduard08
imi cer scuze dar nu am putut posta cu simboluri matematice ( mai mic, mai mare etc)..sper ca s-a inteles mesajul meu!
0
01-09-2014, ora 04:46
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
Aveti mai mic decat 0.9 adica e negativ si nu aveti HIV
0
03-09-2014, ora 21:13
ancuta1978
Nu este medic/terapeut
ancuta1978
acum se folosesc tehnologii avansate; cred ca sunt pe computer. Rezultatele sunt extrem de relevante.
0
14-11-2014, ora 11:06
eduard08
Nu este medic/terapeut
eduard08
in luna aprilie am avut un contact sexual neportejat, la circa 3 luni de la contact am facut un test hiv apoi l-am repetat la 5 luni (ambele negative) - am stat stresat foarte mult timp..numai la asta ma gandeam, internetul m-a innebunit!
Acum o saptamana mergeam cu ratb-ul spre facultate (era foarte aglomerat) si am simtit o ciupitura/intepatura ( nu mai pot sa-mi dau seama ce a fost) in fesa dreapta, cand am ajuns acasa( cam la 15 min de la incident) m-am tot controlat insa nu am gasit nici o intepatura si nici nu sinteam nimic.[ in spatele meu era o doamna cam la 50 de ani cu niste acte baga-te intr-o tipla de plastic...femeia m-a vazut agitat si mi-a spus sa stau linistit ca nu imi fura nimic (ea gandidu-se ca imi ia ceva) i-am spus ca m a intepat ceva si a spus ca poate m-a atins cu actele acelea..insa eu n-am vazut foarte bine ce avea in mana in momentul acela.lucrul asta m-a facut sa ma panichez foarte tare.pe zi ce trece citesc tot felul de lucruri si nu mai scap de gandul asta!:(
ce -mi recomandati ?..(stiu ca sunt paranoic insa vreau doar sa ma linistesc)
-daca ma intepa cu ceva ramanea semn? mai simteam dupa intepatura?
sa-mi mai repet analizele?
sa iau legatura cu un psiholog?:(, ieri m-a cam plouat si astazi m-am trezit cu dureri in gat, ganglioni usor umflati, durere de cap...fapt ce m-a determinat sa fiu si mai stresat
0
19-03-2018, ora 15:18
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Salutare. În luna noiembrie am avut un contact sexual oral neprotejat. În luna ianuarie mi am facut un test hiv care mi a iesit negativ, după l am mai repetat si tot negativ mi a iesit. În martie iarăși am facut un test si tot negativ. Deci după 3 luni negativ. Testele au fost elisa si hiv 1 2 Agp24.
As putea fi infectat cu acest virus ?
Momentan ma doare in gât și inima.
Mentionez ca mi am facut analizele de sanatate si toate mi au iesit bine. Vdrl negativ..
As putea sa am ceva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.