de cam 3 ani am un ganglion inflamat in spatele urechii drepte

05-03-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua,
De vreo 3 ani am un ganglion inflamat in spatele urechii drepte de aproape 2 cm.Nu ma doare doar il simt acolo. Atunci am facut niste analize, un RMN cerebral si radiografie cervicala care au iesit normale, in afara de o spondiloza cervicală. Mai nou simt si un ganglion submandibular, durere uneori in urechea dreapta, mai ales daca dorm pe ea.Recent am avut o amigdalita tratata cu augmentin.Mi-am schimbat si ochelarii care mi-au dat la inceput durere in ochiul drept simtita pana in ureche, plus ca am două masele pe partea dreapta cu probleme si pe care sper sa le rezolv cat de curand. S-ar putea ca ganglionii sa fie inflamati din cauza maselelor sau sa-mi fac si alte investigatii?
Va multumesc!
5 comentarii
0
05-03-2012, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sunt foarte uimit ca ai avut banii necesari sa faci RMN, radiografii si investigatii.. si nu ai avut intelepciunea sa tratezi infectiile dentare si amigdalita ( care este si ea o infectie cronica cu multe riscuri !!!!
trebuie sa rezolvi orice problema dentara.. dupa care faci investigatii la ORL..si rezolvi toate foacrele de infectie ( si chirurgical daca e cazul.
numia duipa ce excluzi aceste locuri de focar.. incepi sa cauti si la distanta
0
06-03-2012, ora 19:57
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc pentru mesaj. RMN -ul l-am facut pentru ca am avut ameteli foarte mari si m-a trimis medicul neurolog sa-l fac.
0
06-03-2012, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu scria asta in primul mesaj.
ai scris doar ca cautai cauza aparitiei ganglionului
Cum sa rezolvat cu vertijul?
0
11-03-2012, ora 11:28
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Pentru vertij am luat Betaserc o vreme, apoi am continuat cu Ginko Biloba, magneziu, calciu, vitamine, ceaiuri, argila, exercitii-stateam intinsa pe covor si ma roteam repede de pe o parte pe alta. Vertijul mi se declansa la miscari bruste ale capului dintr-o parte in alta, daca mergeam repede, daca stateam mult cu capul aplecat, daca ma uitam fix la ceva sau la cineva, la calculator, pur si simplu se invartea totul cu mine, imi aluneca pamantul de sub picioare, nu mai vedeam nimic si cadeam jos, pana am inceput sa ma controlez singura, adica cand simteam ca incepe sa se invarta totul cu mine, ma intindeam repede jos si inchideam ochii pana se termina, pe strada incercam sa ma apropii de ceva de ce sa ma tin si stateam cu ochii inchisi, e o senzatie groaznica, dar evitam sa ies singura. Vertijul s-a declansat la 2 luni dupa ce am nascut copilul. Daca am vazut ca analizele imi sunt bune, in afara de calciu care tot timpul e sub limita normala m-am dus la un psihiatru fiindca am citit ca ameteli poti sa ai si pe fond psihic, desi in perioada aceea n-am avut probleme, care mi-a spus ca sa i-au mult calciu. De vertij am scapat in timp, mai am doar ameteli daca stau mult in aceeasi pozitie, daca sunt in spatii mari, daca se schimba vremea, daca stau mult la calculator-din pacate cu asta lucrez. Mi s-a mai spus ca as avea insuficienta circulatorie vertebro-bazilara, nu stiu ce sa zic, dar am invatat sa traiesc cu ametelile astea.
0
08-06-2012, ora 18:04
alexandra009
Nu este medic/terapeut
alexandra009
Buna ziua,
va rog mult sa ma ajutati cu in sfat: am un ganglion inflamat la gat in partea dreapta mobil, nedureros aparut prin septembrie. Am facut analizele de sange, lama la sange, probabil analiza celulelor din sange, ecograf, raze plamani, sinusuri, analize ginecologice, hormonale. Efectiv totul a fost foarte in regula. Ultima oara am facut aceleasi investigatii la Victor Babes in Bucuresti desi sunt din provincie : totul ok. Mi s-a spus ca are cam 3 cm, la ecograf nu se vad portiuni necrozate, doar f. inflamat.Am luat antibiotic si antiinflamator, a scazut, apoi iar a crescut.Mai este unul inflamat mai jos putin. Am fost la dentist, la Orl, nimic. Nu am de gand sa-l scot, credeti ca poate totusi sa dispara? Am constatat ca fluctuatii ale dimensiunii, chiar si de-a lungul unei zile. Va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •