Ganglioni inflamati gat de +2ani, pocnituri in urechi cand ighit, Proteina c reactiva marit

17-02-2019
Alin Mareom
Nu este medic/terapeut
Alin Mareom
Buna ziua, in urma cu cativa ani am notificat prezenta unor ganglioni inflamati in gat, sub mandibula in partea superioara a gatului, iar in ultimul an au aparut si niste pocnituri in interiorul urechilor in momentul in care inghit in sec.Am fost de multe ori la dotor mi s a spus a as avea o infectie am urmat traatemente dar degeaba, acestia nu se retrag.Tin sa mentionez ca am facut audiograma si timpanograma pentru pocniturile din urechi crezand ca as avea lichid in spatele timpanului dar mi s a spus ca nu am nimic de aceste gen, doar aud uneori putin intarziat.Problema este ca deja au trecut cativa ani de cand am aceste simptome si incep sa intru in panica deoarece nu s a rezolvat inca si tot persista.Alt lucru ar fii ca de cand sunt mic am avut probleme de otite si sinuzite, alergii, cornete nazale marite care imi impiedica respiratia corecta.Astept in continuare rezultatele testelor exudat faringian si ige.Va rog, astept orice parere din partea forumului deoarece pana acuma doctorii la care am fost nu au reusit sa depisteze cauza.MULTUMESC ANTICIPAT
8 comentarii
1
17-02-2019, ora 17:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cauti acolo unde trebuie
pe forum mai sunt postari unde am Explicat.
1. Probemele gastro-eosfagiene, refluxul la anumite alimente acre, acide, citrice, otet, lamai, fructe si dulciuri mancate dupa cina duc la Iritatia faringelui cu acidul gastric, pana sus in Rinofaringe... acolo este si trompa lui Eustache si cozile de cornet
asa ca de la un reflux gastro esofagian ai toate acele simptome..si se investigheaza la gastrologie
2 problemele Gastro Intestinala... duc la diverse modificari a calitatii sangelui si limfei..si de acolo multe schimbari in corp care tin de staza limfatica si proasta circulatie sangvina
0
18-02-2019, ora 15:17
Alin Mareom
Nu este medic/terapeut
Alin Mareom
Tocmai de asta ne bucuram ca sunt doctori ca dvs sa ne trimita unde trebuie, deoarece in toate cautarile mele asupra simptomelor am fost directionat catre orl in zadar, iar medicii ce m au consultat nu au parut sa aiba nici ei alta parere.Am urmarit si raspunsurile dumneavoastra de la alte postari dar nu coincideau in totalitate cu ce am eu si am zis sa intreb in mod direct.Va multumesc mult pentru raspuns.As putea lua in calcul si o posibila infectie dentara?
0
04-03-2019, ora 12:21
cosminab12
Nu este medic/terapeut
cosminab12
Buna ziua!
Domnule doctor sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare sau un sfat.
Anul trecut in luna septembrie mi a aparut un ganglion latero-cervical de 23 mm, mi am facut analize si mi-a iesit mononucleoza pozitiva(am urmat tratament cu Klacid 5 zile), dar ganglionul nu s-a retras. Mi-am refacut analizele (mononucleoza negativ, hiv negativ) dar a iesit infectie recenta cu toxoplasma ( am luat Klacid si Paduden 10 zile) fara nici un efect insa.
Mi-am refacut analizele( o usoara anemie si un vsh de 24) iar la ecografia de parti moi ganglionul avea 25 mm, iar la Orl mi s-a spus ca nu pare a fi ceva rau, sa astept o luna si sa repet analizele.
Am de asemea o tuse seaca de vreo 2 luni plus o durere intre omoplati.
Nu ma pot gandi decat la limfom, desi nu stiu daca e cazul.

Multumesc!
0
04-03-2019, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se exclud toate infectiile dentare
2 se exclude o amigdalita cu caseum
3 se exclude un reflux gastro eosfagian.. care prin acidul gastric poate intretine o faringita... ( care da si tuse si posibil si ganglioni)
0
04-03-2019, ora 14:40
dea3
Nu este medic/terapeut
dea3
Buna ziua! Sotul meu dupa o raceala(iarna trecuta) foarte puternica s-a trezit ca ii curge sange din nas. Am mers la urgenta si i sa dat tarosin cu vit c. In toamna ia curs cateva picaturi din nara stanga si de atunci are nara si urechea stanga infunfate.
In Decembrie am fost la Orl: deviatie de sept si cornete nazale marite tratament pt 10 zile cu augumentin, alflamid si picaturi nazale. Nici o schimbare, nas infundat nici macar sa curga. In Februarie am mers la Homeopat, acum este pe tratament homeomat dar dupa 3 saptamani ia curs putin sange din nara stanga dar de atunci a inceput sa-i curga doar nara stanga eliminand mucozitati si are momente cand o simte putin desfundata si la o saptamana- doua saptamani cateva picaturi de sange. La sf lu Februarie am facut un CT la nas, rezultat : fara imagini de leziuni vascularizare, absenta pneumatizarii celulelor mastoidieme, sistem ventricular normodimensionat, masa polipoasa la nivelul cavumului de partea stanga. Tin sa mentionez ca lucreaza afara fie vara fie iarna!
Ce inseamna toate astea? Cat de grava este situatia? Multumesc !
Astept un raspuns, va rog!
1
04-03-2019, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema veche, neglijata
1.absenta pneumatizarii celulelor mastoidieme... inseamna ca NU a respirat bine pe nas, din copilarie, asta a dus la proasta aerisire a urechii si nu sa dezvoltat mastoida normal, asta e posibil sa duca si la o scadere a auzului
2. masa polipoasa la nivelul cavumului de partea stanga.. este o formatiune in spatele nasului unde incepe Faringele...
pot fi Polipii din copilarie.. care au ramas inflamati de la un reflux gastro eosfagian in somn
sau este un polip nou format pe fon alergic
3 Obligatoriu internare in clinica ORL, endoscopie nazala sa se examineze acea formatiune
0
04-03-2019, ora 20:09
dea3
Nu este medic/terapeut
dea3
Multumesc frumos! Sangerarile nazale pe care le are (rare ) dar le are sunt periculoase? Este adevarat ca auzul la urechea stanga este mic. Se poate rezolva prin tratament sau numai prin operatie? Eu sunt foarte speriata.Multumesc!
0
09-03-2019, ora 15:50
dea3
Nu este medic/terapeut
dea3
Buna ziua domnul doctor! Am fost si am am facut endoscopie nazala si doamna doctor a zis ca este o formatiune cat o maslina si nu-i place. Se interneaza marti si miercuri operatie si biopsie. Cat poate sa fie de grav? Poate iesi rau aceasta biopsie?
Va rog un raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •