De ce a trebuit să mă nasc?

26-12-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Vreau sa îmi răspundă cineva și mie la această întrebare.
De ce a trebuit să mă nasc? Era mai bine sa nu mă fi născut și asta clar.
Având atâtea probleme de sănătate, mă întreb pentru ce m- am născut?
Că sa am schizofrenie?
10 comentarii
2
26-12-2021, ora 13:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ca sa iti mantuiesti neamul.
3
26-12-2021, ora 20:57
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu stie nimeni de ce a trebuit sa te nasti, nu stie nimeni de ce am trebuit toti sa ne nastem, asa s-a intamplat sa te nasti bolnav, exact ca mine care am depresie anxioasa care a debutat prima data la 12, 5 ani, a remis total pana la 16 si apoi a reinceput si s-a tot agravat pana a devenit netratabila si mi-a distrus viata complet, n-am job, n-am nimic.
Si eu ma intreb de ce a trebuit sa fiu nesanatos, nu ca de ce m-am nascut, si cam asta ar trebui sa fie si intrebarea ta.
Eu ma intreb cum dracu tocmai eu am tras cartea neagra a vietii.

clara_p, ete pe naiba, n-are nici o logica ce zici cu neamu.
1
27-12-2021, ora 12:09
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Eu nu prea pot sa mă împac cu diagnosticul asta.Accept tratamentul dar diagnosticul mă întristează enorm.Și pe lângă schizo, mai am Și TOC, elemente obsesive, de la 15 ani (acum 27) nu mal sunt om, nu mi-am mai trăit viața ci doar supraviețuiesc, am multe limitări din cauza bolii, nici eu nu am nimic înafara de părinți, mă gândesc că 1% de pe glob au schizofrenie, de ce a trebuit eu sa fiu printre cei 1%.Uneori viața e tristă, defapt viața e prea vulnerabila și plină de slăbiciuni și așa a fost mereu, viața în sine e creată sa fie imperfecta nu știu de ce.
2
27-12-2021, ora 15:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Viata e imperfecta si pentru cei pe care tu ii consideri sanatosi. Numai ca nu stim noi de problemele lor.
3
28-12-2021, ora 00:00
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
clara, are dreptate Alanis, majoritatea oamenilor sunt sanatosi, ce sa ne ascundem dupa degete au munca, au partaneri, se simt bine, nu se chinuie ca un om bolnav cu tot felul de tratamente cu n efecte secundare, stari proaste si altele. El nu are viata si il inteleg, in timp ce altii isi traiesc viata.
1
26-01-2022, ora 15:20
sebybo3
Nu este medic/terapeut
sebybo3
Personal mi-am rezolvat problema schizofreniei, am găsit o metodă cred că este singura, la o persoană care susținea că Dumnezeu l-a vindecat de schizofrenie... Prima dată am crezut povestea acelui om ( călugăr la o mănăstire), dar apoi am aflat că mai folosește ceva medicamente (de depresie) dar nu antipshihotice.
Eu nu suportam medicația antipshihotica, făceam sindrom extrapiramidal medicamentos și acum mă bucur că pot să mă odihnesc să fiu liniștit.. Înainte auzeam tot felul de înțelesuri care îmi treceau prin minte și nu consideram ca sunt voci...
Dacă doriți să aflați metoda contactați mă la adresa de e-mail ----------*
Mulțumesc!

(*modificat de admin)
0
26-01-2022, ora 19:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai normal ca ala mintea cand zicea ca dzeu l-a ajutat, care dumnezeu ? Ala iluzoriu care nu exista ?
Foloseste el medicatie si din aia antipsihotica, ca altfel cu alea de depresie nu merge, tu nu ai schizo daca ti-ai rezolvat problema fara antipsihotice, ca schizo se bazeaza pe psihoza, daca nu ai psihoza nu ai schizo, iar daca ai psihoza e schizo si nu se trateaza cu antidepresive.

Deci tu nu ai schizo daca ai rezolvat fara antipsihotice. Ai avut doar un episod psihotic sau doua si atat, si nu mai ai altele.
De ce nu zici aici metoda ?
1
27-01-2022, ora 01:33
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Costy eu am avut 2 episoade psihotice unul foarte scurt de 2-3 zile și al doilea a durat 3 luni care s-a manifestat cu delir, nu mai am acum nimic de tip pozitiv adică simptome mă refer și mi s-a pus diagnosticul de schizo paranoida.E normal?Parca trebuiau 6 luni de episod să îți pună diagn.de schizo.
Însă am probleme cognitive serioase.
Doctorii ăștia de ce nu respecta daca zice că trebuie 6 luni?Cu diagn.asta și dacă vreau chiar daca acum nu pot, în viitor nu mă angajează nimeni și aveam candva aspirații înalte deoarece învățăm f bine la școală+liceu.
PS:
Seby Pune metoda aici te rugam poate ajuta pe mai multa lume că sunt destui cu schizo pe aici.
1
27-01-2022, ora 01:47
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Și încă ceva:Costy depresia ta chiar nu are leac?
Eu n-am mai auzit o depresie sa nu aibă șanse de vindecare, fiindcă ore cat ar fi de grea depresia nu poți compara suferință cu a unuia de schizo și la fel și sansele de vindecare pentru că cel cu schizo poate avea și depresie și simptome cognitive etc cum am eu iar depresivul numai depresie și anhedonie.Tu ai și anhedonie?De ex ce îți mai face tie plăcere să faci cu depresia ta incurabila?
Ai incercat chestii adaptogene/naturiste mai scumpe și mai titrate?Gen Rhodiola sau chiar aminoacizi?Îți recomand sa citești cartea Codul Vindecarii de Alex Lloyd prin metoda aceea soția autorului a vindecat o depresie de lunga durata la care la fel nu găsea soluție de vindecare.E o metoda simpla dar trebuie sa o faci in fiecare zi.Cartea se găsește și în format PDF pe net.
Nu cred că există depresie incurabila cu doar depresie la care inca nu s-a găsit leac și de aceea e necesara căutarea continua de soluții dar te cred poate ai obosyt în a căuta soluții, eu zic sa te îndrepți și către medicina alternativa că nu știu de unde sare calul și îți vine vindecarea de depresie..Există sute de soluții, cărți terapeutice cu metode fel și fel în medicina alternativa și nu numai asta de care ți-am zis eu sunt și multe altele.
Faza e că speranța trebuie să moară ultima, daca a murit speranța s-a dus tot sensul vieții unui bolnav.Succes în căutarea de soluții, poate depresia ta are leac și nu îți dai seama tu și până la urmă ce te costa daca încerci diverse soluții și din cărți de astea de self help?Daca nu găsești soluții măcar vei muri că un luptător asta mă refer in fara bolii, a depresiei că nu te-ai dat bătut nicicând, căci am văzut la tine o resemnare și nu trebuie, trebuie sa ai speranță.Uneori omul trăiește și se hrănește cu speranța, asta îl mai tine în viață mă refer la un bolnav, daca moare speranță deja nu te mai poți aștepta la nimic bun.Deci indemn pe toți să aveți speranța și să căutați soluții, eu inca mai sper că îmi mai pot vindeca simptomele negative și cognitive din schizo că astea mă termina pe mine, simptomele psihotice au dispărut de mult, chiar după 3 luni de la instalare Deci speranța moare ultima!
1
27-01-2022, ora 17:57
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Stavrio, i-am dat mesaj lui seba si mesajul lui a fost asta:

"Există un documentar pe YouTube despre vindecare schizofrenie, cred că și ei folosesc această metodă.
Eu înainte de a aplica metoda nu aprociam obiectele din aur, argint, diamant. Nu eram conștient de puterea, valoarea acestor metale rare. Nu puteam să țin ochii închiși mult timp.Inteleg semnificativ mai bine procesele fizice din natură și am preocupări mult mai practice (înainte tot analizam sisteme și dispozitive Free energy... ) Acum nu folosesc medicație (luam Risperidona tablete) și pot să mă odihnesc. Nu mai am aplecare spre plăceri trupești carnale, mă pot abține să mănânc seara și mă simt mult mai matur. Simt cum îmi intră gândurile în creier. Iar in viitor aș vrea să abordez școală de șoferi, deoarece mă simt mult mai stăpân pe mine și mai concentrat asupra lucrurilor.

Pentru suma de 1500 ron sunt dispus să împărtășesc toată experiența pe care o am folosind această metodă pe care am aplicat-o de aprox. 4 luni de zile."

Trebuia sa puna aici treaba sa o vedem toti, nu sa scrie 101 mailuri, am dat aici mesajul ptr ca am impresia ca e tenta catre escrocherie.
Si la sfarsit da nr de telefon ca sa-l contactezi pe whatsapp.

Deci vrea bani de la lume dupa mine ptr niste iluzii. Sa zica gratis daca vrea sa faca un bine celorlalti nu sa faca buzunaru mare pe spatele omului credul.

Deci sa nu cada cineva in capcana si sa ii dea bani ca sa fie pacalit, schizo diagnosticata nu se vindeca, se tine cu tratament in control si atat, sa fie clar, medicul are ultimul cuvant, nimeni altcineva.

La tine ca sa fi pus diagnosticul de schizo mi se pare ca trebuia sa ai 3 episoade psihotice in 6 luni, nu asa la primu episod.
Si daca nu te mai angajeaza nimeni, ce sa zic ? Daca ai boala, o ai si gata, dar daca nu mai ai simptome deloc desi nu iei tratament, atunci inseamna ca nu ai schizo.
Doua episoade nu-s deajuns ptr diagnostic zic eu, dar poate gresesc.


Ma mir cum de nu ai auzit de depresii nevindecabile, cam 30 % din depresii sunt rezistente la tratament si nu raspund la nici unul.
Am incercat orice se putea incerca, cam toate tratamentele, terapie si tot.
Si exact, a murit speranta si dorinta mea de a mai trai, bine ai zis, am tot avut speranta pana sa epuizez toate metodele, naturistele nu avut nici ele efect.
Si nici prost nu-s sa sper in iluzii de acum in colo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •