De ce apare suferință?Care e misterul vieții?

03-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Căci e prezenta aproape peste tot.
O avea suferința un rol curativ sufletește in viața în accepțiunea providenței?
De ce suferim a de ce suferă atât de multă lume in viata?
Ba fizic, ba psihic.
De ce apar bolile și de unde?
Nu vi se pare că organismul e cam prea vulnerabil?
3 comentarii
3
03-06-2022, ora 22:19
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Suferinta nu are rol curativ la nimic, nu mai crede in aberatiile astea.
Apare din genetica defecta, asta da si bolile fizice si cele psihice (adica bolile sufletului), unii se nasc cu genetica avariata, loteria vietii, asta e, pura intamplare.
Asta e adevarul, sa nu ne mintim cu alte prostii.

Mediu e doar un factor agavant, ca la altii acelasi mediu nu face rau, deci tot genetica e baza.
Noi am tras biletul necastigator la loteria vietii.
0
21-06-2022, ora 14:17
cristi84nu
Nu este medic/terapeut
cristi84nu
Conform mai multor surse suferinta apare in urma pacatului. Iar genetica proasta ca si consecinta a pacatelor vietii anterioare. Cred ca la mine a aparut din lene, rautate, delasare. Probabil ca daca as fi fost un exemplu al societatii si mi s-ar fi intamplat ceva nasol as fi fost foarte revoltat. Adica cum, mie, care am fost atat de bun si am facut atat de multe pentru semeni sa mi se intample asta ?? Dar asa.. cu stima de sina scazuta, sistem imunitar varza si o mie de pacate la activ.. ce pot sa mai zic ?? :)
0
21-06-2022, ora 19:17
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cum demionstrezi ca ai avut viata anterioara ? Astea-s fantezii. Ai genetica proasta ca se mai intampla si erori, nu exista perfectiune, mai se nasc si oameni cu erori, asta e, nimic mai mult.
Lenea, rautatea si delasarea sunt tot rezultatul geneticii, si partial al educatiei din copilarie, deci nu e problema, nu de acolo ti s-a tras.
Lenea este efectul unei afectiuni, un om sanatos nu poate fi lenes nici daca vrea, iar acea afectiune e genetica.
Rautatea si delasarea pot fi rezultatul problemelor din copilarie, partial genetica partial educatie, daca esti baiat, s-ar putea ca mama ta sa fie rea, ca de obicei baietii mostenesc caracterul manelor.

Deci nu-ti mai face filme fantasmice in cap, ca nu e asa, fi baiat destept si vezi realitatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul