De ce nu am simptome la bolile copilariei ?

11-01-2012
Alexa54
Nu este medic/terapeut
Alexa54
Recent am facut si varicela si rubeola, iar acum vreo 2 ani am facut si oreion. (am 15 ani)
Vreau sa spun ca niciodata, dar niciodata NU am simptome inainte de boala si nici in timpul bolii ( bine, in afara de eruptiie pe piele sau ce presupune oreionul, dar FOARTE usoare si alea spre deosebire de alti prieteni si colegi), nu am febra[decat foarte, fooarte usoara la varicela, subfebra cum se mai numeste, nici nu o sesizasem, de aceea crezusem ca am o alergie, nu varicela], fara tuse, raceala si ce mai scrie pe net, si simtindu-ma chiar mai energica decat de obicei in acea perioada in care sunt contagioasa, deci simtindu-ma practic chiar prea sanatoasa.

Nu am dat importanta pana acum, dar foarte recent am facut si rubeola..si tot asa s-a intamplat.Si racesc extrem de rar, iar cand o fac, trece foarte, foarte repede.Nu inteleg? Organismul meu e chiar atat de puternic? Sau e altceva?

Mentionez ca primii 6 ani din viata mea nu am avut voie sa mananc foarte multe lucruri, am tinut regim din cauza unei afectiuni la stomac.Si mancam numai lucruri sanatoase, poate de aceea?

Multumesc :)
4 comentarii
0
11-01-2012, ora 18:42
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Febra reprezinta manifestarea unei proprietati fiziologice a organismului numita reactivitate.
Este posibil ca organismul tau, sa se gaseasca [acum in momentul da fata] in aceea stare care se numeste hipoergica.
Cu cuvinte simple, organismul tau nu reactioneaza "prompt" la actiunea unor stimului iar reactia de "aparare" a organismului nu se gaseste la parametrii optimali.
0
11-01-2012, ora 19:33
Alexa54
Nu este medic/terapeut
Alexa54
Si asta e rau? Nu mi s-a intamplat nimic grav pana acum totusi..
0
11-01-2012, ora 22:54
Amarilla
Nu este medic/terapeut
Amarilla
Stai linistita, ai sistem imunitar mai bun caci dovada este adusa de reactia f. buna la boala.
Febra apare numai cand organismul nu se poate scapa astfel de boala, la fel si alte simptome secundare.
Cei mai multi oameni si copii sunt foarte nesanatosi si de aceea au atatea simptome, la ei este anormal.
Faptul ca in afara de eruptii nu ai nimic este dovada la un sistem imunitar puternic si nu la unul slab.
Intuitia ta este corecta, nu te lua dupa ce a scris cel de mai sus. Blile de copii nu sunt boli in sine ci mecanisme de curatare interna prin intermediul pielii. Daca nu ai fi avut eruptii nu ar fi fost un semn bun, dar daca le-ai avut si in rest nimic e semn bun. Da, si este probabil de la hrana din copilarie.Cine se hraneste f. sanatos in copilarie are pe toata viata un sistem imunitar mai puternic.
0
12-01-2012, ora 19:33
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Febra este o reactie de aparare a organismului, deci este posibil ca in cazul Alexa 54, faptaul ca boile copilariei [care se manifesta "normal" cu febra [expresia unei "bune" reactivitati]], tocmai faptul ca ea este hipoergica, adica reactivitatea ei este scazuta.
O consecinta a acestui fapt ar fi, o simptomatologie mai "stearsa". Cu cuvinte simple semnele unor eventuale boli, in cazul tau s-ar putea sa nu fie evidente de la inceputul eventualei boli [i-ti dai seama ca esti bolnava mai tirziu decit celelalte persoane].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferențele dintre varicelă (vărsat de vânt) și pojar
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •