De ce obosesc asa repede.

80 comentarii 1 23 Înainte ›
0
05-11-2013, ora 09:37
ustop39
Nu este medic/terapeut
ustop39
Multumesc Prozac. Am vorbit cu psihiatrul, si mi-a prescris xanax 10picaturi seara si 10 dimineata.Am ceva teama sa le iau pt. ca am citit ca da dependenta.Am ramas si fara munca de 3 luni, a-nchis fabrica, si am tot felul de ginduri, cum ca n-o sa mai gasesc de munca cu crizele astea si tot felul...sotia e alaturi de mine si ma sustine.sper sa fie bine, dar din cate am citit pe forum nu se scapa usor de tulburarile anxioase Oare o terapie online cu un psihoterapeut din tara ar fi buna, pt. ca aici costa o gramada
0
07-11-2013, ora 23:54
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ptr anxietate nu e bun Xanax ca da dependenta, ar trebui sa-i zici doctorului sa-ti dea Spitomin, este un anxiolitic f bun care nu da dependenta, singura faza e ca-si face efect cam dupa 3 saptamani, in rest e ok.
Poti lua Xanax cam 2 saptamani, dar nu mai mult.
Apoi poti ramane cu Citalopram + Spitomin care pe langa ca ajuta pe anxietate, ajuta si pe depresie mai bine in combinatie cu Citalopram.
Dar trebuie sa-i sugerezi tu medicului ca altfel..asta e in stare sa te lase pe xanax luni de zile, multi medici fac greseala asta.
0
08-11-2013, ora 16:50
ustop39
Nu este medic/terapeut
ustop39
multumesc pt. mesaj Costy2007 azi am vazut mesajul, voi cere Spitomin.Citalopram iau 20mg pe zi, dimineata.Totusi in fiecare dimineata ma trezesc la ora 5 cu stari de anxia si o frica nejustificata parerea mea.Nu reusesc sa mai adorm dupa, incep sa ma iaganduri de genul..nu o sa mai gasesc o slujba, ma preocupa starea de sanatate a familiarilor si prietenilor, sa nu se-ntample ceva rau mie sau celor dragi, etc.
0
09-11-2013, ora 02:32
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Te ia anxietatea si de la Citalopram care poate da anxietate in primele 2-3 saptamani de tratament, sau pur si simplu ai anxietate independent de Citalopram, daca e de la Citalopram va trece, daca nu, va trece cu Spitomin, renunta la Xanax ca e de rau cu el, asta da dependenta.
Normal ca-ti faci griji de toate ca doar asta este anxietatea generalizata desi e frica mai mult, ca anxietate inseamna frica fara sa stii de ce anume ti-e teama, frica e cand stii.
0
09-11-2013, ora 09:36
ustop39
Nu este medic/terapeut
ustop39
Salut Costy.Mi-a prescris lorazepam dimineata10pic si seara 10pic, zicandu-mi ca spitomin nu prea se gaseste in farmacii.aici in Italia.Azi ma simt ceva mai linistit poate incepe sa-si faca efectul citalopramul.In astea 3 saptamani de cand il iau mi-a provocat si momente depresive, tristete, gandul ca as fi putut sa-mi ajut mai mult mama, care a decedat.nu stiu daca ai citit prima pagina.Tu ce problema ai, anxia, depresie, observ ca nu ai dormit.
0
09-11-2013, ora 17:05
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Lorazepam e acelasi pericol ca si Xanax (Alprazolam), face parte din aceiasi clasa de anxiolitice si anume benzodiazepine.
Mai sunt Clonazepam, DIazepam, Medazepam si altele din aceias clasa.
Daca nu se gaseste Spitomin e naspa, dar ai intrebat acolo de Spitomin adica Buspirone ca substanta de baza ?
Intreaba si de Spitomin dar si de Buspirone poate se gaseste. Cum mai sa nu se gaseasca asa ceva de baza acolo ? Hai ca m-ai spart, nu alta.
Daca trece anxietatea de la Citalopram, ar fi super si sa renunti la benzodiazepine, daca nu, nu stiu ce sa zic.

Eu am avut anxietate care a trecut si am ramas cu depresia care o am de 16 ani si care nu trece cu nimic.
0
23-11-2013, ora 11:53
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
O parere imi e de ajuns..(si mai multe se poate). Vreau sa renunt la medazepam...cum fac?in cat timp. Am inteles de la alti useri case poate scoate tratamentul cu benzodiazepine.Cum?in cat timp?
Multumesc dragilor.
0
24-11-2013, ora 21:24
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Scuzati-ma ca tot va deranjez cu intrebari.Ce parere aveti despre faptulca sunt diagnosticata cu tulburari de anxietate si cu tulburari din cauza stresului.E posibil sa ajung la probleme psihice sau tulburari psihice?Am numai 26 de ani, si semnele astea de 3 ani ma apasa si imi da de gandit ca poate o sa ajung cu handicap...
0
25-11-2013, ora 14:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Tulburarile de anxietate nu sunt tulburari psihice ?
0
25-11-2013, ora 17:14
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Ce vrei sa spui.ca intru in categoria persoanelor cu handicap?Eu nu cred.
0
25-11-2013, ora 18:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxistatea si depresia sunt niste afectiuni psihice.

Daca ai de exemplu, cateva internari pe depresie, poti sa iti faci handicap.
Depresia severa e trecuta lista bolilor de handicap.
0
25-11-2013, ora 21:27
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Hai mai Clara ca sperii fata!

Eu una, desi am suferit ca naiba de la anxietate nu m-am lasat batuta si am luptat sa muncesc, atat cat pot si Slava Domnului mi-a dat putere sa pot munci:)
Desigur, sunt si bolnavi cu anxietate care nu pot muncii, dar ai tu cuvantul meu ca sunt muuulti pensionati pe caz de boala sisufera de nimic. Au umflat buzunarele doctorilor psihiatrii si acum manca o pensie linistita de la stat.
Nu-s putini, atentie. Toate societatile mari care s-au privatizat si au trecut printr-un proces firesc de reorganizare au scos pe banda bolnavi psihici care in realitate sunt sanatosi tun.



Eu n-as taia aripile unuia care are anxietate de la douazeci si ceva de ani. Daca poate invata/munci, atunci sa-si vaza de viata linistit.
0
25-11-2013, ora 23:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ prozac

Citeste cu atentie ce am scris.

Eu nu am scris; "mai fata, mergi si fa-ti handicap, ca ai dreptul".
Doar cine vrea si boala lui e pe lista bolilor de handicap, isi poate face.

Numai daca nu mai poate munci, merge sa isi faca. Ceea ce nu cred ca e cazul aici de fata.

Nu analizez alte cazuri. Nu e de competenta mea. Nu doresc sa fiu judecata cu aceeasi masura.

P.S.: Eu cunosc persoane de douazeci si de ani care nu pot munci, parintii nu au bani sa ii tina. Au boli de handicap.
Pe aceia ii trimit sa isi faca. Dupa 5-10 ani de sperante desarte ca se va mai rezolva ceva... ce sanse sa mai aiba. Oricum, poti oricand sa renunti la pensie si sa te angajezi. Pensia e diferita de handicap. Poti sa lucrezi cu handicap si ai si conditii speciale.
0
26-11-2013, ora 08:38
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Eu cred ;cat pot munci si o sa continui sa muncesc, nu vreau handicap pentru ca nu mai ma angajeaza nimeni, daca ca stie ca ai handicap s-a dus cu angajarea.Pe viitor sper sa nu am schizofrenie, tinand cont ca tatal meu are schi si am senzatia ca sunt la inceput de drum.Ce parere aveti, o sa ajung ca si tata?Ce ziceti de idee mea;reduc doza de medazepan, e a 3 zi, cam in 3 saptamani am scoso complet.
Multumesc mult pentru raspunsuri, pentru mine sunt foarte utile.
0
26-11-2013, ora 12:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Nimeni nu o sa te puna niciodata sa iti faci certifcat de handicap.

Unii angajatori angajeaza persoane cu handicap pentru ca au scutiri la impozite (vezi angajarile prin Fundatia Estuar).

Numai Dumnezeu stie daca vei avea sau nu schizofrenie, dar fereste-te in general de orice orice forma de stres, pe cat posibil.

Cum reduci medazepamul ?

Redu cu un sfert in fiecare luna.
0
26-11-2013, ora 18:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Clara spune bine, de cate ori rasare luna scazi cu cate un sfert ! Restul compensezi cu ceai de tei plus lavanda, paducel sau talpa -gastii, in ordinea crescatoare a efectului, depinde cat de calmant doresti sa fie ceaiul ! In primele 2-3 zile ai nevoie de cantitate putin mai mare si sa fie mai tare combinatia (tei+lavanda+ talpa-gastii) apoi organismul se va obisnui fara medicament si poti bea infuzie doar din primele doua !

Bafta !
0
27-11-2013, ora 17:52
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Sa inteleg ca am si eu handicap psihic, si nu-mi dau seama de asta?Eu reduc altfel medazepamul..tai din el cate un pic, cam peste doua saptamani termin definitiv cu taiatul.Ar fi si varianta sa reduc cate un sfert pe luna, dar imi ia mult timp pana il scot.Iar cealalta parere, sa reduc de cateori e timp bun, adica sa fie luna pe cer..mai ales ca acum a inceput timpul asta noros si friguros, cred ca as incheia cu medicamentul in vara.Suna bine varianta cu ceaiuri sau infuziile din plante, cred ca o sa ma gandesc la varianta asta ca e importanta.

Ce parere aveti de ceaiurile facute dupa frunzele din tutun (sau poate fi o tigara)? Ar fi o infuzie mai buna?ar fi mai buna fata de ceaiul de tei?
0
28-11-2013, ora 11:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Daca poti sa lucrezi si sa iti rezolvi si toate treburile zilnice de unde ai scos-o ca ai handicap ?

Mie personal dr. mi-a zis ca obosesc repede fie din cauza depresiei, fie din cauza tensiunii mici.
0
01-12-2013, ora 11:35
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Cum sa nu.Eu pot lucra, si rezist si 12 ore de lucru daca e cazul.Cred ca am inteles eu gresit din parerile voastre ca am handicap, dar oricum putem da cu parerea si de situatia care ar putea fi sau nu.Tu ce diagnostic ai?Eu cred ca obosesti repede din cauza medicamentelor si a nu boli. Si daca ar fi cazul sa ai un diagnostic cu handicap e foarte posibil ca energia sa fie mult mai mare din cauza stari de frica.
Inca ceva.Ce ziceti, ar fi o posibilate sa renunt definiv la medazepam, eu tot incerc si nu reusesc.Aveti o idee cum as putea.
Va multumesc mult dragi mei.
0
01-12-2013, ora 18:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Sa ai un hadicap inseamna sa ai o boala, cum e schizofrenia de exemplu, care se afla pe lista bolilor de handicap.
Iti strangi toate documentele posibile care sa ateste ca ai schizofrenie, iesiri din spital si alte documente pe care comisia de handicap ti le cere si mergi sa depui un dosar pentru a ti se acorda certificatul de handicap, la comisia de handicap de care apartii. Treci prin comisie. Sunt verificate actele. Obtii acel certificat.

Fara sa mergi tu @ corina danila, de buna voie si nesilita de nimeni, la comisia de handicap de care apartii, cu ditamai dosarul cu documente care sa ateste ca ai o boala de handicap, nu vei avea niciodata handicap.

Nimeni din lume nu o sa vina niciodata la tine sa iti dea handicap sau certificat de handicap.

Acela se cere/se solicita de catre cel care nu mai poate munci, in general, si care are nevoie de indemnizatia de handicap.

Ai inteles acum ?

P.S.: Reduci medazepam un sfert pe luna. Nu se poate, mergi la medic. Ti-l schimba cu altceva.
0
02-12-2013, ora 15:41
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Corina, medazepam il reduci lento si vei scapa de el, depinde ce doza iei, te duci la medic si ii zici sa-ti dea Spitomin ca este f bun pe anxietate si nu are efectele la Benzo, ti-am mai spus asta insa. Zici asa daca vezi ca anxietatea nu trece.

Schizofrenie nu prea faci, nu conteaza ca cineva din familie are, exista risc insa nu te alarma, daca era, faceai pana acuma.

Anxietatea poate fi declansata si de stres, nu cumva ai mult stres zilnic si nu-ti dai seama ?! Sa lucrezi 12 ore nu mi se pare deloc o idee buna, rezisti tu constient, dar real organismul poate nu suporta si se manifesta prin anxietate, ca s-ti dea semnal sa mai te si opresti sau sa te ponderezi. Evident ca si genetic ai o vulnerabilitate, dar asta se combina si cu factorii de mediu.
Degeaba iei tu plante sau alte alea daca nu rezolvi cauza, iar daca nu ai stres, atunci e de la neimpliniri, ceva ce te roade pe tine fie ca stii ce, fie ca nu esti constienta de asta.

Bine, Prozac care traieste doar ptr a face bani si nu are alte valori umane (sentimente nu, prietenie nu, comunicare nu) ptr ca probabil a ramas la un nivel primitiv in dezvoltarea afectiva fiind condusa doar de instincte primare, sigur ca nu i se pare anormal sa lucrezi si 16 ore pe zi, insa nu e bine asa, se spune ca omul munceste 8 ore, 8 ore doarme si 8 ore face si altceva, asta e echilibru. Dar si alea 8 ore de munca sa nu fie superstresante, sa fie cat de cat.
Ptr ca e pericol, omul primitiv doreste sa aiba cat mai multe lucruri materiale, din ce in ce mai mult si mai mult, ptr asta munceste si mai mult, din ce in ce mai mult, si uite asa intra in cercul anularii, nu-i ajung banii niciodata, se va imbolnavi de boli psihice daca e mai vulnerabil psihic si ce rezolva ? Moare ca prostul.
Si zic omul primitiv ptr ca de fapt nu alea te fac fericit, insa el nu isi da seama, de aia e nesatul mereu si nu stie de ce, ca nu e ce trebuie.
Un om de nivel superior are nevoie intai de lucruri sufletesti si avandu-le se simte fericit si daca mananca paine cu ceapa.
Normal ca ai nevoie si de ceva bani ca sa ai un trai decent, insa concomitent cu lucrurile cele mai importante, sa ai pe cineva cu care sa te intelegi, sa fi iubita, sa comunici, sa ai ceva in comun cu acela, sa faceti sex si sa vezi ce bine e.

Deci nu-ti face griji ca nu o sa ai nici un handicap, daca poti lucra moderat, este foarte bine asa. Nu are sens sa iti faci de handicap, ca cu banii aia nu ai viata ca nu-s deloc nici ptr un trai decent damite...ptr unul bun.
0
02-12-2013, ora 18:50
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Cred ca o sa ma intelegeti cat imi sunteti voi de folos.Avand in vedere ca ma linistiti completa. Multumesc mult de indrumarile care mi le faceti, nici nu o sa fac dosar de handicapata, avand in vedere ca nu sunt.Multumesc mult ca ma indrumati spre o viata normala si sanatoasa, avand in vedere ca pensia de handicap nu e deloc pentru un trai decent in romania.
Eu cat muncesc imi ajung bani, traiesc decent, dar imi lipseste ceva.Sa fie jumatatea vietii?sau ce ziceti voi?avand in vedere ca nu mai am facut dragoste inca pana acum, poate fi si o curiozitate in privinta asta.Oara avand jumatatea vieti langa mine.Nu o sa fie plictisitor?ma ajuta cu ceva?
Deci;o sa reduc anxioliticul asta, asa cum ma sfatuiti, lent si lent.Am mai incercat sa l scot dar ma m inpormoli din cauza somnului scurt.
Cat eu pot sa muncesc nu am nevoie de nici o pensie de handicapata, si stiti ca nu sunt, si stiu ca observati asta.Eu nu o inteleg pe Clara de ce ma impinge sa fac dosarul de handicap.Sa stiti ca eu nu am nici un handicap.
Am observat in alt articol scrisa de doamna The Eye, posibil ca acesta doamna sa nu ea tratamentul, si incepe sa observe anumite chesti interesante, eu cred ca e posibil ca acesti anumiti agenti (fiind chiar psihiatri sau psihiatrele) sa urmareasca reactiile pacientile lor ca sa stie cum sa-i trateze la urmatoara intilnire.
Va iubesc.
0
02-12-2013, ora 20:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Nu v-am indrumat sa va faceto dosar de handicap.
V-am explicat de ce nu aveti handicap.
0
03-12-2013, ora 01:27
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Corina vezi ca lipsea ceva ?!!!! Banuiam. NORMAL ca lipseste jumatatea vietii cu care sa faci exact ce am spus eu, sa te intelegi, sa fi iubita, sa iubesti, sa faci si sex care iti relaxeaza psihicul si te simti bine fiind o placere ce orice om isi doreste sa o simta. De aia se si numeste regulat popular, ca regleaza psihicul.
Numai un om anormal nu-si doreste un partener sau partenera cu care sa fie bine, sau sa nu vrea sa faca sex. E ca si cum zici "nu vreau sa simt placere" si daca te intreaba cineva de ce, nu poti raspunde, ca e anormal sa nu vreo orice ce aduce placere.
Degeaba probabil te-ai afundat in munca, ca nu tine, dar si daca nu te-ai afundat tot una e, ai nev de ce am zis mai sus si de ce ai banuit si tu ca lipseste.
0
04-12-2013, ora 10:25
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Multumesc mult ca mi-ai dat niste sfaturi cum sa fac dosarul de handicap, dar cum zici tu, nu se stie niciodata daca va trebui sa fac lucrul acesta.

De cativa ani ma tot gandesc sa-mi gasesc jumatatea vietii, ca peste cateva zeci de ani poate nu o sa mai vreau, asta dupa ce am vazut multe cazuri. Eu cred ca intr o relatie matrimoniala, toate sunt impodobite cu lucruri frumoase, iar punctul final este sexul.
De obicei barbati dupa ce obtin de la femeie ce doresc, adica sexul, numai sunt asa ca la inceput, sa faca orice pentru tine, sa te faca fericita.Apoi rezultatul e; problemele de despartire din cauza obisnuintei impreuna, nu vrei sa fii singura.
Iar pentru placerea cu sexul, se poate folosi jucarii sexuale sau alte metode.Eu cred ca imi lipste un barbat pe o perioada scurta, iar dupa perioada scurta cred ca imi lipseste libertatea.Sa nu fiu legat de un nenorocit de barbat care are fantezii erotice.

Parerea mea, fericirea nu sta in partenerul de viata nici in bani partenerului de viata.Fericirea sta in mine, trebuie s-o descoper daca nu o cunosc.Fericiti ne-am nascut, asa vom trai fericiti, iar curiozitatiile dupa adolescenta e o alta cautare de fericire.
0
04-12-2013, ora 15:15
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Cu sexul nu-s deacord, cu relatia da, ai dreptate ! Intr-o relatie trebuie sa existe multe altele pe langa sex, sa ai si tu cu cine vorbi ceva, sa ai ceva pasiuni comune, sa fie bine la general, la mine de ex punctul final nu e doar sexul, ca sex am la curve la orice ora din zi si din noapte. Cel putin asa gandesc eu, trebuie un echilibru intre sex si celelalte.
Cu sexul nu e acelasi lucru, ca asa si eu daca fac cu jucarii nu e una cu sa am pe una cu care sa fac asta, e cu totul altceva, dar si invers.
Si pana la urma de ce doar babatul sa aiba fantezii erotice ? Tu de ce nu ? E o placere reciproca nu ? Vorbesti de sex ca si cum ar fi ceva dureros, negativ, nu e deloc.
E ca si cum ai zice ca nu-ti place ceva placut, lucru absurd, ca nu ai sa poti argumenta de ce nu, decat in cazul in care sistemul este defect si nu simti acea placere, nesimtind, normal ca nu doresti ceva ce nu stii cum e.
Eu ti-am zis, nu fac relatie doar ptr sex, dar in paralel cu celelalte calitati ce le vreau, vreau si asta, e asa super aia ca zici ca esti la 380 volti nu alta :)))))))))))))))))))))))))))))))).

Iti lipseste ce imi lipseste si mie, de aia nu te simti bine probabil, ai nevoie de lucrurile pe care le-am zis mai sus, in afara de sex. Ce rost are sa te gandesti ce vei avea vreodata nevoi de dosar de handicap, cand poti rezolva problema la timp avand pe cineva care sa-ti ofere ce ai nevoie, adevaru e ca nici eu n-am gasit pana acuma asa ceva.
De acolo si anxietatea, si toate simptomele pe care le ai, deci in spate e o nemultumire, prea mult stres probabil.
Ca asa e si la mine, bine ca astea vin pe vulnerabiliatea genetica, insa fara factorii de mediu negativi, nu se intampla nimic.
0
05-12-2013, ora 14:09
Ag20
Nu este medic/terapeut
Ag20
Poate ai dreptate ;tinand cont de factori externi, fiind campul stresant care imi produc aceste tulburari de gandire.Eu nu cred ca sexul imi va rezolva problema mea mentala si nici altcineva cu psihologia moderna, tinand cont ca rezolvarea sta chiar in mine, eu trebuie sa mi dau drumul sa mi rezolv problemele mele in gandire.
Eu mai cred ca tie iti sta capul numai la fantezii erotice.asta nu o sa fie o rezolvare pentru tine, si nici masturbarea sau alte acte sexuale.Singura solutie sta atarnata de la tine si nu de la mine pentru ca sunt femeie.

Ca sa jungi sa faci dragoste cu mine iti trebuie multa rabdare, eu sunt greu de cucerit, si daca nu ai rabdare atunci mai bine nu te gandi la mine. Stiu ca toti barbati au fantezii si abia asteapta sa faca dragoste, eu consider acesta un defect barbatesc, acest defect voi trebuie sa-l reparati, avand in vedere ca la ti defectat candva.Si apoi voi nenorociti de barbati incheieti actul sexual cu mustrari de constiinta, asta e bine?ti se pare normal? Iar apoi peste cateva zile va transformati iarasi in disperati afemeiati, ti se pare normal asta?

Ca femeia sa aiba fantezii erotice, sa tinem cont ca trebuie o provocare ca sa fie stimulata.Chiar ca sexul poate fi dureros pentru o femeie, mai ales atunci cand nu doreste sa o faco.
Vorba ta, intr o relatie trebuie sa existe mai multe altele.adica altele? si normal sa schimbati o vorba, comunicarea fiind una din cele mai importante.Trebuie sa te echilebrezi si sa iti dai seama cand femeia incepe sa si doreasca, iar tu s o provoci mai mult, nu conteaza ca dureaza ore intregi ca sa ajungi la ce iti doresti. Pentru mine orele intregi nu mar cobori ca sa fiu curva.
0
05-12-2013, ora 22:51
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu ai citit atenta, eu nu fac o relatie ca sa ating scopul de a face sex ! Ti-am spus, daca vreau doar asta, ma duc la curve si am oricand, o relatie are nev de exact ce ai zis si tu si am zis si eu, cel putin eu asa gandesc.
Ca ceilalti vor doar asta, e adevarat, insa din pacate asta e natura lor genetica, asa-s proiectati, n-are ce sa corecteze ei.
Ei au fost proiectati de natura sa faca sex cu cat mai multe femei.
Daca am fost asa putin mai defect, de aia gandesc ca tine in cea ce priveste o relatie :))))))))))).
Eu imi pun probema ca daca am o prietena, ce sens mai are sa ma duc cu alta, insa...repet eu sunt asa mai aparte, ei nu gandesc asa, majoritatea adica, nu ii condamn pentru ca, cunosc mecanismul, nu ca ar fi bine ce fac.
Ce sa pierd timpul, nu e pierdere de timp, ca de fapt de la o relatie vreau exact cam ce vrei si tu :).

Nu am zis ca sexul te ajuta in problema ta, am spus ca este ceva placut pur si simplu, iar ce om nu doreste sa simta ceva placut ? La fel cum ai manca o prajitura buna, ai vedea un film frumos. Am mai zis ca ajuta si in detensionare, relaxare.
Am spus ca te ajuta in problema ta sa ai o relatie cum trebuie si cu ce trebuie.
Era clar ca stresul e si el o problema, trebuei sa rezolvam cauzele starii proaste, nu sa ne indopam cu medicamante, ca tot nu trece, asta sigur, daca poti rezolva cauza.
0
07-12-2013, ora 19:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corina danila

Curatia Maicii Domnului trebuie sa fie un model viu pentru femeile necasatorite.
0
08-12-2013, ora 15:50
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Lasa ca merge sexul oricand, nu asta e problema, problema e sa se inteleaga, atata conteaza.
Sexul e o placere exact ca si aia cand mananci o prajitura buna sau bei un suc bun rau tare, doar ca fiecare placere e de alta natura, atata tot.
Ce, ca sa mananci o prajitura buna trebe sa te insori ? :)))))))))))))))))))).
Sigur ca sexul combinat cu sentimentele este de dorit si ideal, asta clar.
Societatea a inventat casatoria, nu dumnezeu acela, de aia nici nu functionaza mult timp, e ceva artificial.
O relatie fara acte dureaza mult mai mult ca una cu acte, asta dovedit !
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  •