De la ora 4 nu mai pot dormi

27-09-2012
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Am 49 de ani si de ceva vreme ma trezesc la ora 4 dimineata si nu mai pot adormi.
In prima parte a zilei ma simt foarte ok dar dupa prinz nu mai sunt in stare de nimic, sunt ca o leguma.
Am observat ca asta se intampla cind beau bere neagra si cind fumez prea mult. De fapt, problemele cu somnul sunt mai vechi, am facut tratament cu Seroquel 300, Depaquine si am dormit bine un an. Am si niste probleme grele in viata dar nu ma gindesc mereu la ele si am solutii, nu sunt disperata.

Mi-am facut analizele si nu sunt la menopauza desi ciclul mi s-a oprit de la Seroquel, acum, dupa 5 luni a reaparut.

Ce pot sa fac sa dorm si eu mai multe ore si mai bine?
Nu mai iau nici un tratament psihiatric si voi evita asta toata viata mea, mi-a facut bine o perioada doar.
Nu am fost in nici un concediu dar nici nu am muncit in ultimul an insa stresata am fost.
6 comentarii
0
28-09-2012, ora 10:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
1. NU mai bea bere (deloc) o perioada...
2. NU te culca dupa pranz..
3. FA multa miscare, plimbare in aer liber...mai ales spre seara...
4. BEA muuulta APA..cam 2l/zi
VEI DORMI, neintoarsa...
sanatate maxima,
0
28-09-2012, ora 10:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic ar fi indicat si, probabil, imediat eficient in cazul dv.
0
28-09-2012, ora 19:25
kristina22
Nu este medic/terapeut
kristina22
Buna seara!De ceva timp am inceput sa imi fac griji deoarece am observat la nivelul sanilor o vascularizatie proeminenta, in special la cel drept.In afara de asta ma si dor, nu foarte tare, mai mult in perioada premenstruala.Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot face si unde ma pot indrepta.Am 23 de ani, pot efectua o mamofrafie sau doar ecografie mamara?Va multumesc anticipat.
0
30-09-2012, ora 11:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mamografia, examen riscant (şi destul de dezagreabil, ca să nu spun dureros, fiindcă presupune "prinderea" sânului între două plăci) este superioară ecografiei într-o singură situaţie: atunci când luăm în calcul un cancer mamar.

Dar, la 23 de ani, nu luăm în calcul un cancer mamar. Prin urmare, dintre acestea două, este de preferat ecografia.

Pe de altă parte, oricare demers este bine să înceapă cu o vizită la doctorul dv. A face mai întâi tot felul de investigaţii, costisitoare, dezagreabile, uneori chiar dăunătoare, pentru ca abia apoi să ne ducem la doctorul nostru seamănă cu a aşeza căruţa înaintea boilor.
0
01-10-2012, ora 09:20
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Multumesc frumos de ajutor celor 2 domni care m-au sfatuit atit de bine, in special dl./dna sebesuldejos!

O zi buna!
0
15-11-2012, ora 22:18
kristina22
Nu este medic/terapeut
kristina22
Va multumesc din suflet pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •