de mai bine de 5 ani sufar de TOC

16-12-2014
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Sufar de TOC de mai bine de 5 ani.Ma supara rau obsesiile fiindca imi creaza frici si instabilitate emotionala..Intrebarea mea este cum pot scapa de aceste ganduri, cum ma pot elibera de aceste obsesii, de aceste compulsii?Sau macar sa se reduca?Am fost la 2 doamne psihoterapeute dar nu am inregistrat niciun progres, am obtinut sfaturi dar obsesiile si compulsiile tot le aveam.
Un psihiatru in trecut cand eram copil mi-a spus ca aceste ganduri si compulsii le voi avea mereu.E un cosmar daca e asa..nu prea pot sa ma descurc normal in societate cu asa ceva..si mai ales nu pot sta unde e aglomerat, ma simt timorat, fricos si incordat cand e aglomeratie de exemplu in biserica la slujba sau undeva intr-un magazin cu multa lume.

Ce sa fac?CUm sa actionez?Cum sa imi ajut psihicul?Ce modalitati sunt bune pentru a le reduce?Pentru a le anihila?Nu imi mai permit sa merg la psihoterapeut deocamdata decat poate la cel scolar care nu stiu cat e de instruit in TOC.Ce sa fac?Cum sa ma ajut?Exista vreo carte ceva buna pentru cei cu TOC?Ceva modalitati de scapare de aceste obsesii, frici, ganduri, compulsii?
Orice sfat e binevenit.Multumesc
11 comentarii
0
17-12-2014, ora 06:10
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Am uitat sa spun ca fac tratament cu olanzapina, venlafaxina si anafranil
0
17-12-2014, ora 08:41
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Ai putea sa incerci metoda Linden, care e o forma de autopsihoterapie.O gasesti si gratuit pe internet, daca stii unde sa cauti.Pt.alte sfaturi, cred ca e mai bine sa postezi in sectiunea psihoterapie, acolo mai posteaza si alte persoane care se confrunta cu toc-ul.
0
17-12-2014, ora 20:30
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Ce fel este metoda linder?Si unde si cum o pot gasi gratuit?
0
17-12-2014, ora 20:41
david27
Nu este medic/terapeut
david27
http://kickass.so/the-linden-method-anti-anxiety-method-t1063156.html
O poti lua de aici, cu utorrent.Ai si un manual inclus, in care scrie despre ce e vorba si ce anume trebuie sa faci, conditia e sa stii limba engleza.In mare, metoda consta in practicarea unor exercitii de vizualizare in format audio, e un fel de meditatie sau hipnoza, si te ajuta sa iti mai distragi mintea de la gandurile care nu iti dau pace.
0
18-12-2014, ora 17:22
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Tratamentul pe care il iei nu te ajuta deloc?E unul deestul de bun, chiar de electie in aceste boli.
0
18-12-2014, ora 17:54
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Ma ajuta doar sa nu fiu depresiv si la fobia sociala, sa nu mai fiu incordat etc dar obsesiile si compulsiile au ramas.
0
18-12-2014, ora 17:57
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Olanzapina e Zyprexa sau e produsa de alta firma(Zalasta, Actavis, etc)?E important de stiut.
0
18-12-2014, ora 19:15
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Am luat si eu olanzapina ceva timp, si am observat pe propia piele ca nu ma simteam la fel.Ba mai mult am simtit schimbari si in cazul comprimatelor filmate fata de cele orodispersabile.Si nu sunt singurul, am intalnit pacienti la medicul unde ma tratez care aveau aceeleasi probleme.Banuiesc ca-ti iei tratamentul compensat si mai mult ca sigur nu iei medicamentul original.Daca asa stau lucrurile ar trebui sa-i sugerezi medicului sa-ti schimbe antipsihoticul.Sunt solutii.
0
18-12-2014, ora 21:09
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Iau de la Actavis olanzapina dar am inteles ca sunt aceleasi substante si la original si la generice.
0
18-12-2014, ora 21:23
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
E intardevar aceeasi substanta, insa cum iti explice diferenta mare de pret?E aproape la jumate.Eu am inceput cu cea originala si cand au aparut genericele am simtit diferenta.Si nu sunt singurul.La mine, cand am luat ceea ce iei tu acuma se producea urmatorul fenomen-cu comprimatele orodispersabile reuseam sa dorm, insa cu cele filmate nici nu atipeam.Nu am nici un interes sa mint.Ca un sfat -ar trebui sa schimbi antipsihoticul cu Seroquel sau Ablify, acesta din urma fiind si cel cu cele mai putine efecte secundare.
0
03-08-2018, ora 13:00
Maria just me
Nu este medic/terapeut
Maria just me
Ve rog din suflet, spuneti-mi si mie unde pot gasi pe net aceasta metoda Linden gratuit, sau daca are cineva pachetul sa imi lase adresa de email.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: