deget picior vanat si umflat

08-07-2014
biancailinca
Nu este medic/terapeut
biancailinca
Buna ziua! Mama mea are 70 de ani, diabet (Glibomet 3/ zi+ insulina seara) si hipertensiune. In urma cu 2 zile degetul mare de la picior s-a umflat f putin si s-a invinetit destul de rau, fara sa se fi lovit sau altceva. Azi a inceput sa mai dispara vanataia si sa apara o roseata. Mentionez ca in prima zi si noapte a durut-o tare apoi durerea a trecut (nu mai e atat de intensa). Locul vanat nu este cald si nu pulseaza ca la o infectie. Ce poate sa fie?


Multumesc!
13 comentarii
0
08-07-2014, ora 12:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca nu este vorba despre un traumatism, cu mare probabilitate este un sindrom ischemic (gangrena diabetica), pe fondul macro- si micro-angiopatiei diabetice (picior diabetic).
Este o urgenta majora, trebuie sa fie consultata intr-un serviciu de Chirurgie vasculara sau Chirurgie plastica.
Se impune, de asemenea, o evaluarea complexa diabetologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-07-2014, ora 15:03
biancailinca
Nu este medic/terapeut
biancailinca
Multumesc pentru raspuns.
Cum se poate trata aceasta gangrena diabetica?
Se rezolva doar chirurgical sau se poate trata si medicamentos?
0
08-07-2014, ora 18:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In nici unul dintre cazurile posibile nu se pune problema de medicamente, ci de cu totul altceva.
Ce greutate/inaltime are pacienta??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-07-2014, ora 18:56
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DOMNULE DOCTOR stiu ca trebuie sa fiti bland cu pacientii dar in situatii grave trebuie spusa problema direct ca pacientul sa inteleaga gravitatea si urgenta care trebuie rezolvata imediat pentru a nu se agrava si mai mult.
O ZI PLACUTA.
0
08-07-2014, ora 20:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu am inteles exact: imi reprosati ca am fost prea direct sau ca nu am fost suficient de ferm??
In cazul fata am precizat ferm ca este o URGENTA MAJORA.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-07-2014, ora 00:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu ca pacient ( cand mi sa spus in 2008 ca am o tumoare am stat linistit pana am ajuns la alt medic unde am fost trimis, si dupa nenumarate intrebari puse de mine si sotie nea spus citez; CE NU INTELEGETI CA O TUMORA ESTE CANCER SI NU SE REZOLVA ASA USOR) cam asa trebuie sa spuneti si pacientilor diagnosticul pe intelesul lor, pt ca eu din cate persoane am intalnit cu diabet tip2 au ajuns la amputari, eu cand am citi mesajul am inteles ca este urgent dar din unghiul meu de pacient nam inteles ca ESTE FOARTE URGENT.
CU STIMA SI MULTUMIM DE RASPUNSURI PACIENTII AU NEVOIE DE ELE.
0
11-07-2014, ora 09:50
biancailinca
Nu este medic/terapeut
biancailinca
Buna ziua!
Dl doctor va multumesc pentru raspuns. Eu zic ca ati fost destul de clar, de aceea am fost in urma cu doua zile la medic. Dupa ce au examinat-o pe mama 3 medici (diabetolog, chirurg si ortoped) si dupa o radiografie s-a stabilit ca este vorba despre o fisura in urma unui traumatism. Mama si-a amintit faptul ca intr-o noapte s-a lovit de pat dar durerea nu a fost atat de mare. Probabil din cauza neuropatiei durerea nu s-a simtit atat de mare.
La 7 zile dupa aparitia vanataii degetul arata bine, ca si când nu s-a intamplat nimic. Vanataia si roseata au disparut, acum isi da cu un gel antiinflamator recomandat de medic.
0
11-07-2014, ora 09:56
biancailinca
Nu este medic/terapeut
biancailinca
Marton, nu stiu daca întotdeauna trebuie spusa problema direct avand in vedere ca dl doctor nu vede pacientul. Eu zic ca e destul de greu sa dea un diagnostic clar doar pe baza a ceea ce scriem noi aici. Dl doctor a fost destul de clar "o urgenta majora". Mai mult nici nu cred ca era cazul.
Nu întotdeauna este vorba de ceva grav si nu toti diabeticii ajung la amputari.
0
11-07-2014, ora 16:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti perfecta dreptate: eu am precizat de mii de ori ca examenul clinic este vital si nu poate fi substituit prin postari pe forumuri.
De aceasta data se poate spune ca "a avut nororc", a fost un simplu traumatism.daca, insa, nu constientizeaza gravitatea diabetului (respectiv gravitatea obezitatii care provoaca diabetul), consecinta va fi amputatia..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2014, ora 16:32
biancailinca
Nu este medic/terapeut
biancailinca
Constientizeaza foarte clar, are 1.65 cm si 70 de kg. Tine dieta pt diabet f strict (poate chiar prea strict) dar nu reuseste sa slabeasca desi miscare face destul de multa avand in vedere varsta.

Multumesc pt raspunsuri!
Sunt constienta ca diabeticii au un risc mai mare de a face diverse infectii care se lasa in final cu amputatii.

O zi buna!
0
13-07-2014, ora 21:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SCUZE daca vam suparat dar mie ca pacient ( si asta le spun medicilor cu care vin in contact) vreau sa mi se zica in fata problema si gravitatea ei indiferent de consecinte deoarece vreau sa-mi cresc copii si familia cu demnitate atat cat se va mai putea NU SA DEPIND DE CINEVA SA MA DAU JOS DIN PAT SAU SA MA DUCA LA BAIE ( eu am cancer pe colon si pe fiecare plaman ), asa consider eu ca pacient si om solutia chiar daca de multe ori acest fapt doare mai tare decat o minciuna sau un ocolis mai bine spus, iar atunci cand esti pus in fata faptului implinit reactionezi mai repede la rezolvarea problemei decat in cealalta situatie cand ti se pare ca nu este grava.
0
14-08-2016, ora 19:22
denis47
Nu este medic/terapeut
denis47
Buna ziua, de o luna am degetul mijlociu de la piciorul stang vanat si umflat pana aproape spre gleza.Am fost la urgente si am facut radiografie, rezultatul nimic rupt.Si cum o problema nu vine singura mi s-a umflat si glezna de la piciorul drept, ambele au caldura locala.Mi-au prescris ibuprofen ca si antiinflamator, asta in Spania.Dupa 2 saptamani vin in tara in vacanta cu picioarele la fel de umflate, merg la urgente unde imi iau o serie de analize si imi iese proteina c reactiva marita1, 16, si imi dau o reteta cu prednison, oxacilina, un antiinflamator si comprese locale cu rivanol, pana imi ies toate analizele.Problema este ca am terminat tratamentul, este adevarat ca nu mai este asa umflat, insa degetul ramane la fel de vanat, dureros, imobil, iar glezna de la piciorul drept a scazut umflatura putin, dar ramane dureroasa, merg ca un om de 90 de ani, pas cu pas.Mentionez ca am 47 de ani, 1, 75, 69 de kg si serviciul ma obliga sa stau zilnic intre 12-14 ore in picioare. Ca sa pot merge la servici dimineata iau 1 tramadol si ibuprofen la 8 ore.Va multumesc si astept cu nerabdare o opinie!
0
14-08-2016, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Desigur ca poate exista o tulburare organica, insa este mai logic sa cautam cauza principala, si anume agresiunea la care va supuneti organismul in fiecare zi.
Nici un organism din lume nu poate rezista la un asemenea efort fabulos (12-14 ore pe zi in picioare) fara repercursiuni majore asupra articulatiilor.
Antiinflamatorul este strict contraindicat in acest caz.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •