degete de la mana umflate cu dureri articulare | Forumul Medical ROmedic

degete de la mana umflate cu dureri articulare

16-03-2014
loryserggiu
Nu este medic/terapeut
loryserggiu
Ma adresez pe acest forum in speranta ca cineva ma va putea ajuta. De la mijlocul lunii ianuarie mi s-a umflat degetul mare de la mana stanga, fara sa ma lovesc sau sa ma intep etc. Am mers la medicul de familie care mi-a dat sa iau un tratament cu celebrex si doreta. Am facut toate reactiile prezentate pe prospect ca reactii adverse ce apar la 1 din 100 pacienti. Am intrerupt tratamentul si am mers la medicul reumatolog. Am facut analize si la medicul de familie insa medicul reumatolog mi-a dat sa repet o serie de analize, printre care si factorul reumatoid. Toate analizele au iesit bune, am facut si analiza pentru anticorpi anti CCP, si aceasta analiza a iesit in parametri normali iar verdictul medicului rematolog a fost acela ca nu am decat un chist sinovial care va disparea de la sine, nu mi-a dat nici un fel de tratament sau indicatii si m-a lasat suspendata in aer, fara nici o explicatie concreta. Problema e ca acum mi s-au umflat toate degetele, nu pot inchide pumnul si nu ma pot folosi de mana la capacitatea normala, ba mai mult mi-au aparut pe mana niste pete rosii care ma mananca ingrozitor de tare. Am mers din nou la medicul de familie care mi-a dat sa fac un alt set de analize pentru a depista daca am hetatita b sau c si helicobacter pilory insa pana miercuri cand voi primi rezultatul la analize vad ca a inceput sa mi se umfle si degetul mare de la cealalta mana, si ma dor foarte tare articulatiile, iar petele au inceput sa apara si pe mana dreapta dar si pe fata. Petele sunt rosii si putin umflate si dau o senzatie de mancarime ingrozitoare.
Toata intamplarea aceasta ma aduce in pragul disperarii pentru ca nici un medic nu-mi poate da un diagnostic si implicit un tratament si pe deasupra desi sunt salariat si platesc contributiile la stat, toate analizele le-am platit din buzunar asa ca am cheltuit o gramada de bani fara sa aflu nimic.
Poate ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •