Dementa sau altceva?

22-07-2021
Tzigaret
Nu este medic/terapeut
Tzigaret
Buna seara, se intampla ceva ciudat cu mama mea in varsta de 65 de ani, in urma cu 5 luni a fost diagnosticata cu hipertiroidism si noduli la gat, in urma bolii au aparut efecte precum aritmie cardiaca, pierdere in greutate etc.
La inima a mers si si-a facut analize, ekg, ecograf insa nu au gasit absolut nimic la inima, ca problema vine de la tiroida.
Ei bine a inceput tratamentul pentru tiroida timp de 2 luni daca nu ma insel, acum i s-a reglat tiroida insa aritmia cardiaca este.plus de asta are perioade ciudate in timpul somnului, noaptea, nu tot mereu dar uneori se trezeste din somn dezorientata nu stie ce e cu ea, sau unde este, spre exemplu intr -o noapte in jur de ora 12:50 din somn...a dat sa fuga jos din pat si s-a impiedecat si a cazut, pentru 10 secunde aproximativ nu stia ce este cu ea.
Apoi la cateva zile dupa incident, se trezea noaptea cu lanterna cautand in pat " melci" si in alta noapte la fel...am intrebat-o ce faci? si mi-a spus ca a pus niste ghivece cu flori acolo, dar dupa ce mi-a raspuns a stins si s-a pus inapoi la somn.
Iar acum asta noapte, am ramas socat de ce facea. s-a sculat in pat, in picioare spunand : futui mama ma-sii si a dat sa fuga, si bineinteles ca a cazut jos pe parchet.patul era si inalt, dar a scapat doar cu o julitura la genunchi, si la fel nu stia de ea timp de vreo 15 secunde.ea a spus ca a visat ca era intr-un tarc si a vrut sa se dea jos.
Nu stiu ce poate sa fie, sa fie un inceput de dementa ? Sau somnambulism ?.Adica in timpul zilei nu are nimic este perfect normala, doar cand doarme are chestii dastea...nu tot mereu...dar se intampla si imi e sa nu se agraveze mai rau.
Ce sa facem ? sa cautam alt medic de tiroida /inima...sau sa mearga la neuro?
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Doctor online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aplicație pentru monitorizarea sănătății și depistarea fibrilației atriale
  • Viața cu hipertiroidism
  • Cum predispun nivelele scăzute de oxigen la aritmii cardiace?
  • Un nou lănțișor care detectează aritmiile
  • Pacienții cu COVID-19 aflați în stare gravă au şanse de zece ori mai mari să dezvolte aritmii cardiace
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.