Dementa sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Dementa sau altceva?

22-07-2021
Tzigaret
Nu este medic/terapeut
Tzigaret
Buna seara, se intampla ceva ciudat cu mama mea in varsta de 65 de ani, in urma cu 5 luni a fost diagnosticata cu hipertiroidism si noduli la gat, in urma bolii au aparut efecte precum aritmie cardiaca, pierdere in greutate etc.
La inima a mers si si-a facut analize, ekg, ecograf insa nu au gasit absolut nimic la inima, ca problema vine de la tiroida.
Ei bine a inceput tratamentul pentru tiroida timp de 2 luni daca nu ma insel, acum i s-a reglat tiroida insa aritmia cardiaca este.plus de asta are perioade ciudate in timpul somnului, noaptea, nu tot mereu dar uneori se trezeste din somn dezorientata nu stie ce e cu ea, sau unde este, spre exemplu intr -o noapte in jur de ora 12:50 din somn...a dat sa fuga jos din pat si s-a impiedecat si a cazut, pentru 10 secunde aproximativ nu stia ce este cu ea.
Apoi la cateva zile dupa incident, se trezea noaptea cu lanterna cautand in pat " melci" si in alta noapte la fel...am intrebat-o ce faci? si mi-a spus ca a pus niste ghivece cu flori acolo, dar dupa ce mi-a raspuns a stins si s-a pus inapoi la somn.
Iar acum asta noapte, am ramas socat de ce facea. s-a sculat in pat, in picioare spunand : futui mama ma-sii si a dat sa fuga, si bineinteles ca a cazut jos pe parchet.patul era si inalt, dar a scapat doar cu o julitura la genunchi, si la fel nu stia de ea timp de vreo 15 secunde.ea a spus ca a visat ca era intr-un tarc si a vrut sa se dea jos.
Nu stiu ce poate sa fie, sa fie un inceput de dementa ? Sau somnambulism ?.Adica in timpul zilei nu are nimic este perfect normala, doar cand doarme are chestii dastea...nu tot mereu...dar se intampla si imi e sa nu se agraveze mai rau.
Ce sa facem ? sa cautam alt medic de tiroida /inima...sau sa mearga la neuro?
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.