Dependenta de benzodiazepine-cum ati scapat?? | Forumul Medical ROmedic

Dependenta de benzodiazepine-cum ati scapat??

02-09-2013
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Am o problema. Sunt dependenta de bromazepam, iau de 2 ani, dar in doza mica 1, 5 mg pe zi. Am noroc ca nu e o doza mare. Pana acum am functionat numai cu el, cand ieseam din casa luam drogul, cand mergeam la cursuri luam drogul, am luat zilnic, dar nu faceam fata fara el. Am luat si antidepresiv, cipralex 3 luni dar de bun ce era tot nu am putut sa renunt la bromazepam. Am avut probleme mereu, fara benzo nu puteam sa ies din casa fara atac de panica. De fapt si acuma la fel e, daca nu iau doza mea cand ies din casa fac atac de panica. E groaznic.
Am incercat sa reduc doza de una singura, dar anxietatea revenea si nu puteam fara el. Psihiatra mi l-a inlocuit cu xanax, dar am intrat in sevraj. Nu mai puteam sa mananc, sa dorm, aveam anxietate extrema, faceam atacuri de panica chiar si in casa, agitatie, nu mai vedeam bine, abia ma taram prin casa, eram distrusa. Doza de xanax pe care o luam era de 0, 25, extrem de mica, pe zi asta. Si nu stiu cum sa fac sa scap de benzo. Psihiatra vrea sa ma interneze in spital neaparat, a zis ca numai asa scap de benzo, dar eu nu cred ca e cea la buna solutie, Inca ceva, ea mi-a scos bromazepamul dintr-o data, fara sa reduca doza. Nu stiu daca se face asa, mai ales ca am o perioada mare ed cand iau, Si se mira cand a auzit ce probleme aveam de la lipsa bromazepamului. Eu nu as vrea internare, alta solutie nu este?
Cum as putea sa scap de aceasta bezodiazepina? Voi cum ati scapat ? Ca sigur ati luat si voi asa ceva.
Si inca ceva- bromazepamul luat pe perioade lungi afecteaza puterea de concentare si memoria??Ce altceva ar mai putea sa faca in organsim, in afara ca da dependenta?
Deci la mine e clar ca nu functioneaza chestia cu redusul dozei, dar nici cea cu inlocuirea. Ambele imi induc sevreajul, care e groaznic. Mai ramane varianta cu internatu in spital, dar acolo ce poate sa imi faca?? Nimica, sunt sigura. Cum naiba pot sa scap de bromazepam? Nu functioneaza nici o metoda la mine, vad. Trebuie sa-l iau toata viata??Sau sa trec prin sevraj, ca o alcoolista??? Va rog sa imi ziceti cum ati reusit voi sa scapati de benzodiazepine, care se stie ca dau dependenta. Neaparat se ajunge la sevraj??
22 comentarii
0
03-09-2013, ora 08:05
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Am luat benzodiazepine in schema urmatoare: dimineata si la pranz un bromazepam de 3 mg, un xanax de 0, 5 mg si un lorazepam de 1 mg, timp de aproape doi ani.Dependenta exista si e urata, am redus mai intai la jumatate toate pastilutele, timp de o saptamana, au aparut dureri de cap, furnicaturi in extremitati, senzatia de greata chiar, care s-au accentuat dupa ce am redus la un sfert toate benzodiazepinele, apoi, dupa o zi in care am luat cate un sfert, n-am mai luat nimic, fortand un pic bariera sevrajului(in mod normal, ar fi trebuit sa iau inca o saptamana cel putin un sfert).Am trecut prin toate neplacerile sevrajului, care a durat cam doua saptamani(Atentie!Nu mai consumati cafea in aceasta perioada!).Se spune ca benzodiazepinele merg pe receptorii pe care merge si alcoolul, de aici senzatia de bine pe care o dau si tot de aici dependenta asemanatoare cu cea la intreruperea alcoolului(la dependenta de alcool se introduc benzodiazepinele!).Cum mai aveam si Seroquel si cateva antidepresive in schema, n-a fost totusi un sevraj deplin.Credeti-ma, va trebuie si multa vointa...Multumesc lui Dumnezeu pentru puterea si curajul pe care mi le-a dat.Am scapat!
0
03-09-2013, ora 11:53
sadlife
Nu este medic/terapeut
sadlife
Internarea in spital face mai usor sevrajul? Cica face b-uri, vitamine ca sa rezisti mai usor, dar nu cred.
0
03-09-2013, ora 15:10
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Citez dintr-un articol referitor ca benzodiazepine, la sevraj: 'Este chiar mai greu de suportat ca sevrajul la heroina, care se termina in aproximativ o saptamana. La benzodiazepine, poate dura mai multe luni sau chiar mai multi ani. Exista documentate si situatii exceptionale, cand simptomele de sevraj erau prezente si dupa 10 ani de la intreruperea consumului.'
Citeste te rog articolul intreg se gaseste aici http://ungureanucorneliu.wordpress.com/2012/11/19/automedicatia-cu-benzodiazepine/
Ti-am scris si pe privat.

Doamne ajuta!
0
03-09-2013, ora 20:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sunt hiperbolizari D-ra Luminita ! Sevrajul propriu-zis nu dureaza mai mult de 2 saptamani dar cel mai des este de cateva zile dar si acolo nu sunt decat cateva momente in care se simte agitatie si neliniste ! Se poate trece peste si cu un simplu ceai sedativ din tei, lavanda si cateva picaturi de tinctura de valeriana adaugate in ceai ! Se face o jumatate de litru de ceai in care se pune pune o lingurita de tinctura de valeriana, care se bea pe parcursul zilei ! Asta este tot !
2
05-09-2013, ora 07:42
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua,
În primul rând, aţi ales să confruntaţi simptomele cu ajutorul medicaţiei. Dacă nu aveţi o minte educată din punct de vedere psihologic, veţi trăi o stare de tensiune de fiecare dată când există probleme. Apoi, competenţa autopercepută în confruntarea simptomelor a scăzut fiindcă nu v-aţi mai simţit responsabilă de gestionarea simptomelor, decât prin medicaţie.
Personal vă pot oferi un protocol de intervenţie online, la nivel clinic, centrat atât pe simptomele de anxietate cât şi pe dependenţă.
Numai bine
1
06-09-2013, ora 00:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ eve90

Dv. am impresia ca doriti sa renuntati complet la bromazepam, fara internare si dupa ce ati renuntat sa fiti ca noua si fara nici o boala, ceea ce practic este imposibil.

In primul rand psihiatra v-a inlocuit 1, 5 mg Bromazepam cu o doza ne-echivalenta de xanax.
Deci cine sustinea organismul dupa ce ati renuntat brusc (eronat) de bromazepam. 0, 25 mg xanax ? Normal ca organismul s-a decompensat rapid.
Aceste simptome pe care dv. le-ati enumerat nu sunt neaparat de sevraj, cat ale bolii in sine (sindromul anxios depresiv de care presupun ca suferiti).
Dv. trebuie sa gasiti deci o medicatie care sa va compenseze eliminarea INTOTDEAUNA treptata a benzodiazepinei si tratamentul in sine al anxietatii.

Nu bromazepamul afecteaza puterea de concentrare si memoria, ci boala in sine (anxietatea/depresia). Luati Omega 3 zilnic si polenolecitina de la plafar, vedeti cum va simtiti.

Dv. ce ati facut de fapt ? Ati trecut peste indicatiile din prospect si ati incercat sa pacaliti natura. Regula era ca dupa 2-3 luni in care benzodiazepina nu a reparat ce trebuia reparat, sa o inlocuiti automat cu un antidepresiv (astea merg si pe anxietate si pe depresie simultan). Dv. nu ati facut decat sa mascati boala cu o benzo.
Daca inlocuiati la timp, adica dupa 2-3 luni benzo, si tratati simptomele cu ad minim 6 luni fara intrerupere, atunci aveati sanse ca boala sa remita. Cateva luni, un an, doi ani, forever, numai Dumnezeu poate stii.

Parerea mea umila e ca ce simtiti sunt simptome de agravare a bolii in sine mascata timp de 2 ani de efectele benzo si nu dependenta de benzo. 1, 5 mg nu e o doza mare. Instaurati un ad corespunzator, nu neaparat in spital, luati cantitatea cu care va simti bine (poate sa fie si cantitatea maxima; de ex pt Cipralex 20 mg) si treptat scadeti cate un sfert de bromazepam pe zi.

O sa fie bine, o sa vedeti !
Nu va mai panicati atat !

P.S.: Precis ati luat doza mica de Cipralex, 5 mg, 10 mg si nu ati mai avut rabdare sa cresteti doza la cat v-ar fi ajutat organismul dv.
Sanatate multa va doresc !

Cereti alt ad care sa va inlocuiasca Cipralexul si apoi treptat renuntati la cate un sfert de bromazepam pe luna.
1
19-02-2015, ora 04:45
olimpia.o
Nu este medic/terapeut
olimpia.o
S-a internat careva intr-un spital sau clinica pentru a-si trata dependenta de benzodiazepine?
Sunt dependenta si m-ar interesa varianta unei internari. Singura am incercat, dar nu am reusit, am cedat.
Multumesc.
1
19-02-2015, ora 14:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ olimpia.o

Incercati la Obregia sau la Spitalul Sfantul Stelian.
2
16-03-2021, ora 10:16
Danbury88
Nu este medic/terapeut
Danbury88
Buna. Am o problema foarte mare cu lorazepamul, il iau de aproape un an si nu reusesc sa scap de el. Am incercat de mai multe ori dar nu reusesc, ma simt foarte agitata daca nu il iau. Problema este ca chiar daca il iau nu ma linisteste, si as vrea sa scap de ea. Este cineva aici care a reusit sa scape de ele, si imi poate da sfaruri? Va rog sa ma ajutati!
1
16-03-2021, ora 11:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se inlocuieste cu antidepresiv, dupa schema data de doctor. Antidepresivul nu da dependenta.
1
16-03-2021, ora 13:58
Danbury88
Nu este medic/terapeut
Danbury88
Multumesc Clara. Este cumva cineva care a reusit sa scape de benzodiazepame si ar putea sa imi dea sfaturi. Va multumesc
1
16-03-2021, ora 14:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Eu. Se scapa usor de Lorazepam.
1
16-03-2021, ora 15:02
Danbury88
Nu este medic/terapeut
Danbury88
Imi poti da mai multe informatii te rog. Ce antidepresiv ai luat? Cum te-ai simtit primele zile can nu l-ai luat? Eu am incercat sa scap, dar mi-a fost foarte rau am avut si ganduri de sinucidere. Multumesc mult pentru ajutor
1
16-03-2021, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incearca Seroxat. Dar trebuie sa ti-l dea dr. Ramai cu Lorazepamul 1/2 la nevoie, dupa o luna scoti Lorazepamul. In prima luna e normal ca simptomele sa se inrautateasca si sa apara ganduri de sinucidere. Scrie si pe prospect. Dar dupa prima luna scapi de efectele secundare si ramai pe efectele pozitive.
1
17-03-2021, ora 13:09
Danbury88
Nu este medic/terapeut
Danbury88
Multumesc din suflet Clara. Tu inainte sa renunti la Lorazepam ai avut stari de agitatie? Eu in momentul de fata iau Lorazepamul dar nu ma calmeaza, sunt foarte agitata si nu ma pot concentra pe nimic, nu am chef de viata, nu am chef sa fac nimic. Tu ai avut cumva simptome de genul asta?
1
17-03-2021, ora 15:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Simptomele pe care le ai acum sunt de depresie, nu de anxietate. Or sa cedeze la antidepresiv. Antidepresivul e un medicament care trateaza si depresia si anxietatea, fara a da dependenta benzodiazepinelor.
1
17-03-2021, ora 15:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luat singur, mult timp, Lorazepamul inrautateste depresia. Trebuie trecut pe ad (antidepresiv). Spuneti doctorului toate simptomele.
2
18-03-2021, ora 09:04
Danbury88
Nu este medic/terapeut
Danbury88
Multumesc tare mult pentru sfaturi.
3
21-08-2022, ora 12:21
EGigi
Nu este medic/terapeut
EGigi
Bună ziua!
Eu am reușit sa scap de lorazepam după 10 ani de administrare 1mg dimineața și 1mg seara.
Am întocmit un program prin care am redus progresiv dozele prin mărirea intervalelor dintre doua administrari și anume cu o jumătate de ora pe săptămână. Au fost necesare 32 de săptămâni, dar a funcționat fără a substitui cu alt medicament.
1
22-08-2022, ora 09:25
360
Nu este medic/terapeut
360
bromazepam in doze de 2-3 mg pe zi afecteaza cognitia.
cand reduci din doza de bromazepam, poti incerca ashwagandha de 500 mg / zi. nu il lua deodata cu celalalte medicamente pe care le iei.. cumpara de la un brand cunoscut. cauta pe google "ashwagandha adaptogen" ca sa vezi rolul ei (plantei)... metoda de actiune este pe traseele serotonergic, gaba, pituitara. recomand sa studiezi putin terenul ca sa intelegi rolul suplimentului, ca sa stii cum sa-l folosesti
0
09-08-2023, ora 23:24
TheBlueA
Nu este medic/terapeut
TheBlueA
Buna, buna, eu vin cam tarziu in topic dar o sa-ti dau niste sugestii, care le poti lua in considerare sau nu, dupa experienta mea.

Eu am luat bromazepam de 3 mg din 2019 pana la inceputul anului astuia si din Ianuarie(am fost diagnosticat cu anxietate generalizata pe baza de burnout si stres dus la exterm), m-am hotarat sa il scot, usor de zis greu de facut si o sa-ti explic si de ce.
In Ianurie, am revenit la aceeasi psihiatra care mi-a prescris nenorocenia de pastila si mi-a facut o alta schema; daca o sa te documentezi o sa vezi ca marea majoritate a doctorilor psihiatrii o sa-ti reduca doza treptat si o sa inlocuiasca cu altceva si cercu asta vicios se va repeta la nesfasit, nu asta e solutia.

Norocu meu a fost ca dupa ce m-am documentat foarte mult pe tema benzodiazepinelor si am dat peste grupu asta ---------*, si crede-ma ca m-au ajutat enorm plus fac terapie de mai bine de un an jumate. Idea din spate, de a scapa, e sa il scoti treptat, in functie de cum simte organismul; sunt mai multe scheme, ori reduci 10% odata la 30 de zile, ori reduci 2, 5% la fiecare 7 zile(ceea ce nu iti recomand) pana ajungi la zero. Ceea ce nu iti spun doctorii pentru ca nu se discuta larg despre treaba asta, este sevrajul benzodiazepinic, care crede-ma, e iad. Din pacate, nu o sa gasesti foarte multe articole in romana care abordeaza pe larg subiectul, cauti pe net si vei gasi : bezodiazenic withdraw si iti mai recomand manualul Ashton.
Sevrajul e real si e cea mai nasoala chestie pe care o s-o experimetezi, o sa fie valuri si ferestre, cum se numesc in termenii de specialitate, o sa te simti rau, o sa simti ca o iei razna, o sa ai tot felu de senzatii(documenteaza-te); orice benzodiazepina luata mai mult de 4 saptamani creaza dependeta, ceea ce din nou nu prea se spune.
Nu iti recomand ''cold turkey'', se pot ajunge la chestii foarte nasoale.

Nu suna incurajator, stiu, eu am ajuns la 0.09mg de la 3mg si crede-ma ca astept ziua sa ajung la zero. Drumul e greu, nu e usor dar se poate scapa. Poti sa incerci si niste suplimente, cineva zicea mai sus de vitamina B, da e buna in cazul in care apar senzatiile de parestezie, ajuta mult. Meditatia, terapia, exercitiile de respiratie, iesitu in natura, sportul si socializarea.

Bafta si ganduri bune

(*modificat de admin)
0
11-08-2023, ora 17:29
murariuu
Nu este medic/terapeut
murariuu
Bravo o persoana care stie ce vorbeste
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •