Dependentă jocurilor de noroc

08-05-2018
Margooo
Nu este medic/terapeut
Margooo
Buna seara, am 19 ani si sunt intri relație de 1 an.
Iubitul meu este dependent de jocurile de noroc.
Nu stiu ce sa fac si cum să-l ajut.
Cand l-am cunoscut mi-a zis ca e dependent dar eu nu credeam ca e atat de grav. Credeam ca baga 20, 30 lei dar nu e chiar asa. In timp de 1 an a băgat 2 apartamente si 2-3 mașini.
Sunt momente cand nu avem nici un leu macar.
Am încercat sa ascund banii, sa iau cardurile dar nu am avut nici o șansa, începe sa tipe si uneori ridica si mâna, face tot posibilul sa ia banii sa plece sa jocuri. Sta de dimineata pana seara cand se Închide.
Si cand ajunge acasa imi zice: AM PIERDUT TOT!
A început sa bage la amanet laptop, tableta. Se împrumuta.
Am încercat să-l conving sa mergem la psiholog, a si acceptat dar acum nu mai putem merge din cauza ca a pierdut iar tot.
Cand e infara jocurilor de noroc e mai continent ca oricine, dar cum e înăuntru i-ai pierde mințile. Deși sa jurat ca nu mai joaca, se urăște, a zis ca nu mai calcă pe la jocuri. Degeaba... 2-3 zile si iar e acolo.
Stiu ca e foarte greu sa te scapi de asta dar vreau sa fac ceva să-l ajut ca nu mai putem continua asa.
Din cauza ca eu nu sunt permanent cu el asta îl face sa se plictisească si sa meargă la jocuri. Dar si cand sunt cu el, ii spun sa mergem la plimbare, sa ne întâlnim cu prietenii, sa ne uitam la film, sa facem ceva sa nu se plictiseasc. Nu vrea!!!
Sunt si eu stresată, nervoasa, nu ma pot concentra la ore, uit foarte rapid.
Perment imi sta gândul la el, daca se duce la jocuri, daca pierde ce vom face, daca câștiga e si mai rau ca ii baga înapoi, daca câștiga si decide sa plece din viata mea. Numai asfel de gânduri imi vin in cap.
Aștept comentarii utile.
Chiar nu stiu cum să-l avut ca nu am mai întâlnit asa ceva.
Nu imi Spune-ți să-l părăsesc pentru ca i-am zis de la început ca îl accept asa si ca o să-l scăpăm de asta.
3 comentarii
1
09-05-2018, ora 15:56
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Of Margo, in ce te-ai bagat! Prietenul tau are o dependenta clara si profunda. Trebuie neaparat tratament psihiatric - la el nu va fi de ajuns psihoterapia nici daca il vei convinge sa mearga, pt ca e vorba de o tulburare de control a impulsurilor. Cu siguranta ca poate redobandi un echilibru si poate ca la un moment dat va fi de ajuns psihoterapia, insa in acest moment trebuie restabilit echilibrul chimic din creier mai intai, pt ca a pierdut controlul. Si nu cred ca e de ieri-azi, ci o problema mai veche.
0
09-05-2018, ora 16:10
Margooo
Nu este medic/terapeut
Margooo
De 9 ani joaca
0
11-05-2018, ora 09:18
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
‘Plictisul’ lui ar putea fi de fapt si o stare depresiva, ce sta adesea la baza problemei de control a impulsurilor.
Ar fi util ca prietenul tau sa inceapa un tratament medicamentos, asociat cu sesiunile de psihoterapie.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: