deplasare rotula genunchi

02-02-2011
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua,
am 25 ani si de 2 ani am fost diagnosticat cu dezaxarea aparatului bilateral genunchiului si condropatie rotuliana.ce tip de orteza este recomandata pt. deplasarea rotulei? orteza de genunchi mobila cu ghid patelar sau orteza de genunchi mobila?cat timp se poarta aceste orteze indicate in deplasarea rotulei genunchiului si daca se recomanda efectuarea de gimnastica medicala pt genunchi pe parcursul purtarii acestor orteze? va multumesc
15 comentarii
0
02-02-2011, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Orteza are utilitate doar in cazul luxatiei laterale a rotulei.
In rest se impune kinetoterapia de intarire a vastului medial.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-02-2011, ora 12:58
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua,
d-le doctor deci daca folosesc orteze pt. deplasarea rotulei genunchiului acestea nu au nici o utilitate pt remedierea rotulei deplasate? cat timp dureaza kinetoterapia pt deplasarea rotulei? va multumesc
0
03-02-2011, ora 19:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Orteza este utila, practic, mai ales in luxatia externa a rotulei, ca alternativa a imobilizarii gipsate, dar poate fi utilizata in timpul eforturilor fizice (sport), pentru evitarea luxatiei.
Kineto-terapia dureaza luni, chiar ani, dar poate constitii o alternativa utila la tratamentul chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2011, ora 20:16
DianaDiana486
Nu este medic/terapeut
DianaDiana486
Buna seara! Am 13 ani si la ora de sport, intr-o saritura mi s-a deplasat rotula genunchilui stang. Dupa cateva minute a venit salvarea si ma dus la spital. Ajungand acolo am facut radeografii si in aceasi zi mi sa pun ghips. Ce mi s-a parut ciudat a fost atunci cand mia fixat rotula la locul ei deoarece nu ma durut deloc, dar cand era scoasa de la locul ei aveam durei. Doctorul mia zis sa merg sa-mi scoata ghipsul dupa 12 zile sa facem dinou radeografii sa vedem cum va fi genunchiu. Intrebarea mea este daca era nevoie neaparat de ghips si dupa cat timp as mai putea juca tenis, pentru ca fac tenis de performanta. Va multumesc mult! O seara buna!
1
27-01-2012, ora 17:03
damarisdem
Nu este medic/terapeut
damarisdem
buna ziua, am 16 ani si ieri mi s-a deplasat rotula la scoala. nu am stiut ce sa fac pt ca asistenta si doctorita nu erau la scoala asa ca mi-am pus-o singura la loc.ceea ce ma nelinisteste este ca mi-a mai sarit de 5 ori la acelasi picior(stangul)dar dupa ce il puneam la loc, dupa o ora nu mai aveam nimic, doar ca de data aceasta a trecut o zi si inca ma doare si e putin umflat.M-as bucura daca mi-ati da un sfat..multumesc anticipat!
0
29-02-2012, ora 19:01
rokambole
Nu este medic/terapeut
rokambole
Stimate Domnule Doctor,
am efectuat un RMN si am fost diagnosticat cu leziuni gr II coarne anterir menisc intern si posterior menisc extern + luxatie craniala rutula dreapta cu dezinsertie partiala la nivel tibial si tendinoza tendon rotulian + ruptura incompleta tendon cvadriceps genunchi drept + gonartroza. (43 ani)
Am solicitat un consult la un renumit medic chirurg ortoped si recomandarea a fost infiltratie (efectuat)
Cu toate acestea am dureri la urcat/coborit scari, incarcare genunchi cu greutate, la mers prin ridicarea piciorului (parca rotula ar depsi un obstacol.
1. daca exista vreun tratament, ce recomandare aveti ptr. mine
2. daca este recomandata o orteza genunchi si ce tip de orteza eventual de aici? http://www.efarma.ro/products.php?id=6809, sau aici: http://www.efarma.ro/products.php?id=1782, sau aici:http://www.efarma.ro/products.php?id=6806
3. daca imi este permis sa practic ciclism.
Cu multumiri anticipate, .
0
26-07-2012, ora 17:31
nastase maria
Nu este medic/terapeut
nastase maria
buna ziua!am avut acum 9 ani o operatie la genuchi pt ca mi se deplasa rotula.acum am facut o miscare brusca si ma doare si mi s-a umflat jumatate din genunchi.ce pot s afac?ma si doare si nu prea mai am stabilitate in el.se poate sa mi se fi desprins operatia?
0
28-07-2012, ora 10:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce tip de operatie ati suferit? Ati mai avut vreo reevaluare la ortoped? Ce greutate/inaltime aveti, ce tip de solicitari profesionale/sportive??
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-07-2012, ora 11:13
nastase maria
Nu este medic/terapeut
nastase maria
in primul rand va multumesc ca v-ati facut timp.am avut subluxatie congenitala la rotula stanga(s-a practicat plicatura aripioarei rotulienei interne si secrionarea aripoarei rotulienei externe si transpozitia tendonului aclitean).m-am dat cu un gel si parca mi s-a mai desumflat, dar imi este frica.ce poate fi?dar cel mai grav rezultat care poate fi?am inltime 1.67, si greutate 52.5.imi este frica sa ma duc laun control.multumesc mult d-le doctor.astept un rapuns urgent multumesc mult
0
29-07-2012, ora 11:20
nastase maria
Nu este medic/terapeut
nastase maria
acum ceva timp am fost la un control sa zic 3-4 ani si era totul in regula.nu practic niciun sport, ba chiar dupa operatie nu am facut nici la scola sport.am stat si am calculat, dar genunchul meu nu s-a umfat imediat atunci, ci dupa cam o saptamana, o saptamana jumate, iar in perioada asta am stat mult in picioare!multumesc nca dat si astept un raspuns.
0
30-07-2012, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interventiile descrise de catre D-voastra sunt practicate in mod uzual in displazia femuro-patelara, manifestata prin subluxatia sau chiar luxatia rotulei, dar mai ales prin hiperpresiune la nivelul compartimentului femuro-patelar extern.
Aceste interventii schimba in buna masura conditiile biomecanice de functionare a genunchiului, insa nu se poate vorbi despre o adevarata ""vindecare"". Uneori pot exista anumite episoade de "decompensare", cu suferinta consecutiva a genunchiului, adica durere si tumefiere articulara.
Incercati sa limitati o perioada de cateva saptamani efortul (statul in picioare, mers pe jos).
O reevaluare la ortoped poate fi oricand binevenita.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-07-2012, ora 11:03
nastase maria
Nu este medic/terapeut
nastase maria
multumesc pt raspuns.in concluzie este normal sa se umfle de la stat in picioare?sunt sanse ca dupa miscarea aceea brusca sa mi se fi desprins operatia?me se pare putin ciudat, pt ca eu anul trecut ststeam mult mai mult in piciare si nu am avut nimic.este cazul sa mi-l bage in gips daca ma duc la un doctor ortoped?multumesc mult
0
31-07-2012, ora 12:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- daca se umfla doar genunchiul, este probabila o leziune ligamentara, meniscala, cartilaginoasa etc. Daca, in schimb, este vorba despre edemul gambei si gleznei, mai probabila este o cauza de tip vascular (insuficienta venoasa periferica).
- ce inseamna """""sa mi se fi desprins operatia"""?????? Este posibila leziunea iterativa a aripioarei rotuliene mediale, insa este greu de imaginat o desprindere a tuberozitatii tibiale anterioare, se pare translatata prin operatie (in acest caz nu ati mai putea merge decat foarte dificil).
- in nici unul dintre cazuri nu se impune imobilizarea gipsata a genunchiului (nu se mai practica de zeci de ani in Occident).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-07-2012, ora 20:08
nastase maria
Nu este medic/terapeut
nastase maria
buna seara.am fost azi la un control ortopedic, am facut 3 radiografii si mi-a sp ca femurul sa latit, si s-a lungit dupa operatia mea, iar dupa miscarea aceea brusca se freaca rotula de ceva...nu am inteles foarte bine si mi-a dat o reteta(wobenzym 60cls dsi2x3zi, mydocalmin 50g a 20 de capsule, alle gel) si a sp ca sunt sanse sa mi se faca alta operatie.mi-a gasit ca dignostic distensie compart extern genunchil stang...m-am referit la "desfacerea operatiei"adica sa mi se deplaseze din nou rotula.
0
01-08-2012, ora 12:50
nastase maria
Nu este medic/terapeut
nastase maria
buna ziua!am uitat sa specific un lucru foare imprtana si anume ca atunci cand incerc sa in doi genunghiul simt ca se misca un ligament si se aude trosnind..ce se intampla ?va puteti imagina ce poate fi?doctorul la care am fost a sp sa nu fac miscari bruste dar statul in picioare nu are numik.ast un raspuns miltumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •