Depresie

33 comentarii 1 2
0
29-01-2013, ora 17:57
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
ciorapel nu cred ca este in stare sa se descurce singur la varsta asta...eu am 22 si incerc din rasputeri sa-mi fac o viata



fitzie asculta-ma...si eu am fost in situatia ta poate chiar mai sunt(probleme in familie, probleme financiare...etc.) iar la 19 ani am avut primul episod...urmand apoi al doilea pentru ca nu am luat tratamentul.
Sunt curios daca fumezi si daca mai consumi alcool eu te sfatui sa incerci sa faci sport chiar acasa nu neaparat la sala daca nu ai posibilitatea.Trebuie sa te lasi de fumat sa nu mai consumi alcool, cafea, energizante sa faci sport si poate vei reusi sa inlaturi sansa aparitiei unui episod...
te pot sfatui sa incerci branca ursului care pe langa efectul principal pe mine ma ajuta foarte mult sa am o stare psihica buna si sa pot munci..
1
29-01-2013, ora 18:07
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
fitzie si eu am fost poate in situatia ta...te sfatuiesc sa renunti la fumat(ceea ce eu nu am reusit), alcool, cafea, energixante sa faci sport(chiar acasa daca la sala mnu ai posibilitatea:2 gantere) si sa faci astfel incat sa reusesti sa consumi fructe si sa manaci de 4 ori pe zi astfel existand posibilitatea inlaturarii unui viitor episod care ar fi dezastruos...

ciorapel nu cred ca baiatul asta ar putea sa se intretina in tara !in afara se poate prin obitnerea unui job cu cazare sau ceva asemanator
0
29-01-2013, ora 21:23
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Unii cu prea multe moase altii cu niciuna ! Geea daca nu te simti bine cu acel medicament cere-i medicului sa ti-l schimbe si nu te mai chinui cu el aiurea ! Iti sugerez o cantitate minima de citalopram ( cipralex) sau de paroxetina (seroxat), primul este bun pe depresie al doilea este foarte bun pt simtomele de fobie sociala, complexe de inferioritate..
Eventual cauta alt medic daca acesta nu te asculta cum trebuie !

Curaj !
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenintarea cu sinuciderea - primul ajutor
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Tratamentul cu hormonul creșterii la copii ar putea intensifica simptomele depresiei
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  •