Depresie sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Depresie sau altceva?

11-05-2009
gege
Nu este medic/terapeut
gege
va salut pe toti.nici nu credeam ca sunt atatea persoane cu probleme pana nu am citit o parte din mesajele de pe forum.da cine nu are probleme?sa va spun prin ce trec eu de ceva vreme.nici nu mai stiu de cand.si va rog sa va dati si voi cu parerea ca poate ma ajutati.ma confrunt de cativa ani cu problema asta si nu mai stiu ce sa fac.prima data am simtit-o ca pe o oboseala.am zis ca trece.da n a trecut.apoi am observat ca nu prea mai pot sa mi controlez gesturile, eram ca un robot, tot mai obosita si parca nici nu mai gandeam limpede.atunci lucram si mergeam si la seral.am fost la medic.analizele bune.si eu de ce simteam ca nu mai pot.?nici nu mai puteam purta o discutie cu cineva, ca nici nu stiam ce sa zic parca aveam tarate in cap.am fost pe la medici da nu mi-au spus prea multe.au zis ca poate o lipsa de vitamine si sunt un pic obosita... sa iau vitamine si sa ma odihnesc.miam luat medical si fara plata vreo 2 luni ca simteam ca nu faceam fata la activitatile zilnice.si asa incet m-am izolat de restul lumii.nu mai zic ca plangeam in continuu ca nu stiam ce se intampla cu mine.toata chestia asta a durat vreo 6 luni.apoi incet mi-am revenit si mi-am reluat activitatile.totul ok.dupa alte 6 luni a r einceput cosmarul.partea cea mai naspa e ca ma izolam si simteam ca nu pot sa fac nimic.si tot asa vreo cativa ani.fara sa stiu ce am.ca nu aveam net si prin reviste erau prea putine informatii despre boli.in 2004 am descoperit ca am pr cu tiroida.am facut tratament dar tot nu am scapat deproblemele de dinainte.am avut perioade in care am lucrat chiar daca abia mai stateam in picioare.am si renuntat de cateva ori la serviciu tot din neputinta.in 2007 mi-am luat inima in dinti si m-am dus la psihiatru.am luat stimuloton, imovane si alprazolam.mi-au facut bine pentru cateva luni.apoi nu am mai luat.pt ca am plecat cateva luni la munca in italia si nu se pot lua decat cu reteta.dupa cateva luni am venit acasa pt ca o luam de la capat.iar nu mai stiam de mine.am venit acasa in oct 2008 si in dec am fost operata de tiroida.dupa operatie n-am avut probleme.am stat acasa ca nu aveam alta optiune.era frig si nu puteam sa merg nicaieri, si asa incet incet m-am izolat din nou, si aceleasi senzatii ca nu pot sa fac nimic, desigur si dezordinea di capul meu.asta nu e o senzatie.ma vad eu insumi ca nu reactionez ca inainte.cand era bine.acum sunt ca o leguma.si nu mai stiu ce sa fac.voi ce ziceti?stau si ma gandesc ca ar trebui sa merg neaparat la medic sa fac un tratament sami revin si eu.cred ca imi trebuie un imbold ceva, nu stiu, sa ma ia cineva de mana sa ma duca la doctor.si acasa n-am nici un suport moral.voi cum va descurcati?va mai spun ca diagnosticul a fost:tulburare mixta anxios -depresiva.astept raspunsuri de la voi.sau comentarii.
9 comentarii
0
11-05-2009, ora 23:23
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
ce sa-ti spun si eu ma chinui cu asa ceva de vreo 2 ani de zile cu tot felu de senzatii ciudate am fost la ff multi doctori si spun ca sunt ok .daca vrei sa mai vb lasami te rog adresa da de email sanatate
0
12-05-2009, ora 00:10
gege
Nu este medic/terapeut
gege
chiar vreau sa vb cu cineva.-
0
12-05-2009, ora 07:49
ardelean
Nu este medic/terapeut
ardelean
ardelean
va spun ca si eu sufar de aceleasi simptome trebuie mers la psihiatru dar apoi urmat cu strictete tratamentul numai ca nu cred ca exista vreun medicament fara reactii adverse.In momentul in care incepi un tratament trebuie sa te asiguri ca vei sta acasa cel putin 2, 3 saptamani altfel te expui.Si eu sufar de atacuri de panica cumplite si le-am facut in urma unor informatii tampite primite si a unor telefoane care ma incarcau numai negativ sunt pers.publica Nu imi lipseste nimic decat linistea numai ca nu ma pot controla si transform totul intr-o drama.Am luat Cpralex dar mor de rau si am renuntat acum nu iar decat xanax care sunt convinsa ca da dependenta dar nu mie rau mam obisnuit cu el.
0
12-05-2009, ora 13:25
gege
Nu este medic/terapeut
gege
pt. ardelean de cand faci tratamentul?ce medicamente ai luat si pt cat timp?ce spune medicul tau adica pt cat timp trebuie sa iei medicamentele.am inteles de la alte persoane ca trebuie sa le iei perioade indelungate(chiar daca dau dependenta?)sau pt toata viata.

pt marhila
iti multumesc ca ai sta de vb cu mine.numai cel care trece prin astea stie cum e.

mai astept si alte pareri, experiente prin care ati trecut
vad ca multe persoane se confrunta cu astfel de probleme
0
12-05-2009, ora 18:11
user42557
Nu este medic/terapeut
user42557
Pe langa medicamente incercati si acupunctura si reflexoterapia si o sa vedeti o schimbare in bine.
0
12-05-2009, ora 18:33
gege
Nu este medic/terapeut
gege
greece woman
mersi pt sfaturi
stii problema mea e ca acum nu iau medicamente, doar niste vitamine
ar trebui sa merg la medic sa-mi dea tratament dar m-am inchis si la propriu si la figurat.ma intreb de multe ori ce mai astept ca nu merge nimeni in locul meu la medic(poate un sut in fund-asa ca sa ma trezesc si eu o data ca m-am saturat eu de mine.nici nu-mi vine sa ies pe strada.si la medic trebuie sa imi fac programare cu cel putin 1 sapt. inainte.am facut una prin februarie si nu m-am dus.am asteptat sa mai imi treaca din simptome da nimic.
0
12-05-2009, ora 19:34
ardelean
Nu este medic/terapeut
ardelean
ptr.gege
Am fost anul ltrecut la medic, am luat tranxene si xanax 30 zile apoi am oprit tranxene si iau xanax in continuare dar nu am scapat pana nu am eliminat cauza.
In februarie mi-au revenit starile cand a intervenit o alta cauza care nu o pot elimina cel putin acum si am fost la spitalul militar la un medic mi-a prescris Cipralex si Vagostabil numai ca nu am suportat sa iau decat 10 zile, imi era extrem de rau si am renuntat iar. Acum dupa 3 luni au revenit iarasi starile, sincer nu mai stiu ce sa fac sa scap de aceasta frica.Nu stiu cum sa gasesc un medicament dar sa nu aiba efecte adverse.A mai ramas acupunctura o sa incerc si asta.
0
16-05-2009, ora 16:14
gege
Nu este medic/terapeut
gege
am citit de tratamente cu 5 htp, theanina, sunatoare

rog pe cei care au facut tratamente cu asa ceva sa ne scrie-mai ales daca au avut si rezultate

greece woman-ai facut acupunctura si reflexoterapie?scrie-ne si noua mai multe

suntem prea multi cu asemenea probleme si orice opinie si experienta sunt binevenite mai ales daca ajuta si pe altii (de ex. eu ma simt un pic mai bn de cand am gasit forumul acesta, cel putin m-am exprimat intr-un fel ca momentan sunt un pic izolata si nu prea am cui sa spun ce ma doare.sper sa am puterea sa merg mai departe.va doresc la toti numai bine
si cat mai multe mesaje
0
18-05-2009, ora 21:42
user42557
Nu este medic/terapeut
user42557
Am facut acupunctura(10sedinte) anul trecut si m-am simtit mult mai bine iar acum fac reflexoterapie si sunt f.multumita si se vad rezultatele.Nu costa mult(350RON abonament de 10sedinte si 40RON sedinta)si merita fiecare banut.La reflexoterapie sedinta dureaza aprox.1h iar la acupunctura 20-30min.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul